GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-11-2010, 11:01
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Μεχρι στιγμης αυτο που εχω βρει ειναι οτι στο εμποριο πωλειται πολυεστερας σε μορφη ζελ. Σαν μελι ειναι δηλαδη. Το απλωνεις με ειδικο πινελο ή ρολο πανω στο καλουπι και αυτο σκληραινει και γινεται πλαστικο.

Η μαγκια ειναι να καταφερεις ν αναμιξεις τα υλικα καλα και σωστα και ν απλωσεις τον υγρο πολυεστερα σωστα, ωστε να μην σχηματιστουν φυσαλιδες μεσα του και αυτος μετα ειναι ευθραστος.

Το project προχωραει. Αργα αλλα σταθερα.

Θα σας κραταω ενημερους.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-11-2010, 18:28
achilleas_v Ο/Η achilleas_v βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Δες αυτό το site έχει ωραία video και υλικά.

Anthrakonimata.gr - Ανθρακονήματα - Ανθρακοΰφάσματα
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-11-2010, 18:42
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Cool Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από achilleas_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτό το site έχει ωραία video και υλικά.

Anthrakonimata.gr - Ανθρακονήματα - Ανθρακοΰφάσματα

...ωραια πραγματα...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-11-2010, 18:44
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Εχω στο παρελθον ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα κατασκευαζοντας τηλεκατευθυνομενα καραβακια και στη συνεχεια αεροπλανα...

Τυπικα εχεις ενα πρωτοτυπο που θελεις να αντιγραψεις, η αν δεν το εχεις πρεπει να το κατασκευασεις απο καποιο υλικο οπως ο γυψος.

Στη συνεχεια αλειφεις το πρωτοτυπο με κερι και χρησιμοποιεις πολυεστερα (με καταλληλη ποσοτητα καταλυτη που απαιτειται για να πηξει) και υαλουφασμα. Χρειαζεται αλεπαλληλες στρωσεις προκειμενου να ειναι γερο. Ετσι δημιουργεις το καλουπι.

Μετα αλειφεις το καλουπι με κερι και χρησιμοποιωντας πρωτα ενα μιγμα πολυεστερα και ειδικου χρωματος και στη συνεχεια τα παραπανω υλικα (παντα σε στρωσεις) δημιουργεις το αντιγραφο σου στο χρωμα που επιθυμεις!

Το κερι απαιτειται ωστε να ξεκολησει ευκολα το καλουπι απο το κατασκευασμα σου.

Προτεινω να το αναθεσεις παντως το προτζεκτ σου σε καποιον που να κανει τετοιες δουλειες. Ειναι βρωμοδουλεια, λερωνεις τα παντα! Βρωμαει σαν σκ.. Θα κανεις το χωρο σου χαλια και επιπλεον τα πρωτα σου κατασκευασματα θα ειναι για γελια!!

Last edited by Gemat; 16-11-2010 at 18:46.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-11-2010, 19:42
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω στο παρελθον ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα κατασκευαζοντας τηλεκατευθυνομενα καραβακια και στη συνεχεια αεροπλανα...

Τυπικα εχεις ενα πρωτοτυπο που θελεις να αντιγραψεις, η αν δεν το εχεις πρεπει να το κατασκευασεις απο καποιο υλικο οπως ο γυψος.

Στη συνεχεια αλειφεις το πρωτοτυπο με κερι και χρησιμοποιεις πολυεστερα (με καταλληλη ποσοτητα καταλυτη που απαιτειται για να πηξει) και υαλουφασμα. Χρειαζεται αλεπαλληλες στρωσεις προκειμενου να ειναι γερο. Ετσι δημιουργεις το καλουπι.

Μετα αλειφεις το καλουπι με κερι και χρησιμοποιωντας πρωτα ενα μιγμα πολυεστερα και ειδικου χρωματος και στη συνεχεια τα παραπανω υλικα (παντα σε στρωσεις) δημιουργεις το αντιγραφο σου στο χρωμα που επιθυμεις!

Το κερι απαιτειται ωστε να ξεκολησει ευκολα το καλουπι απο το κατασκευασμα σου.

Προτεινω να το αναθεσεις παντως το προτζεκτ σου σε καποιον που να κανει τετοιες δουλειες. Ειναι βρωμοδουλεια, λερωνεις τα παντα! Βρωμαει σαν σκ.. Θα κανεις το χωρο σου χαλια και επιπλεον τα πρωτα σου κατασκευασματα θα ειναι για γελια!!

Γεια σου Γιωργη Μαστρο-Τζεπετο.
Φαινετε ο μερακλης.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-11-2010, 02:14
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι στιγμης αυτο που εχω βρει ειναι οτι στο εμποριο πωλειται πολυεστερας σε μορφη ζελ. Σαν μελι ειναι δηλαδη. Το απλωνεις με ειδικο πινελο ή ρολο πανω στο καλουπι και αυτο σκληραινει και γινεται πλαστικο.

Η μαγκια ειναι να καταφερεις ν αναμιξεις τα υλικα καλα και σωστα και ν απλωσεις τον υγρο πολυεστερα σωστα, ωστε να μην σχηματιστουν φυσαλιδες μεσα του και αυτος μετα ειναι ευθραστος.

Το project προχωραει. Αργα αλλα σταθερα.

Θα σας κραταω ενημερους.
Ο πολυεστερας ειναι σαν μελι. Αλειφεται με οποιοδηποτε πινελο, διαλυεται με ειδικο διαλυτικο και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ! Οταν πηξει ειναι σαν γυαλι! Εχει ελαχιστη ελαστικοτητα και σπαει αν δεν εχει υαλοϋφασμα μεσα του.

Αν χρειαζεσαι ελαστικοτητα, ψαξε για εποξικες υλες...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-11-2010, 08:11
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι στιγμης αυτο που εχω βρει ειναι οτι στο εμποριο πωλειται πολυεστερας σε μορφη ζελ. Σαν μελι ειναι δηλαδη. Το απλωνεις με ειδικο πινελο ή ρολο πανω στο καλουπι και αυτο σκληραινει και γινεται πλαστικο.

Η μαγκια ειναι να καταφερεις ν αναμιξεις τα υλικα καλα και σωστα και ν απλωσεις τον υγρο πολυεστερα σωστα, ωστε να μην σχηματιστουν φυσαλιδες μεσα του και αυτος μετα ειναι ευθραστος.

Το project προχωραει. Αργα αλλα σταθερα.

Θα σας κραταω ενημερους.

Το πρόβλημά σου ΔΕΝ είναι οι φυσαλίδες ....




Αφού στεγνώσει ο πολυεστέρας, γίνεται μια "πέτσα" όχι από πλαστικό,

αλλά από ένα εύθραυστο υλικό, που μάλλον άχρηστο σου είναι ....

Για να γίνει χρήσιμο σε σένα, πρέπει να τον στρώσεις μαζί με υαλοβάμβακα κ ανάλογα τις στρώσεις,

να δώσεις την ακαμψία που σου χρειάζεται ....

Πρώτα πάνω στο καλούπι στρώνεις gel coat,

και μετά λεπτές στρώσεις, υαλοβάμβακα/πολυεστέρα ....

Επειδή το να ρίξεις πολυεστέρα είναι κάτι που τον έχω κάνει κατ' επανάληψη, η διαδικασία δεν είναι δύσκολη,

απλά λίγο κέφι θέλει - και κάποιες δοκιμές ως προς την επάλειψη, πριν το τελικό εγχείρημα, για να "πάρει το χέρι σου" ...

Στο τέλος, αν γίνουν "όμορφες" οι στρώσεις,

θα πάρεις ένα ωραίο αποτέλεσμα από fiberglass


Υ.Γ. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα χώρο εκτός σπιτιού,

γιατί κ εύκολα λερώνεις, αλλά κ η μυρωδιά είναι πολύ έντονη για μέσα στο σπίτι ....

Περιμένουμε το αποτέλεσμα ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-11-2010, 08:11
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Ωχ ... τώρα το είδα .... τα ίδια σου είπε κ ο Gemat ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-11-2010, 09:05
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Καλημερα παιδια.

Πραγματικα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σας.

Απ οτι καταλαβαινω η δημιουργια του πλαστικου ειναι σχετικα δυσκολη δουλεια. Ειδικα μεχρι να το συνηθισεις.

Αρχικος σκοπος μου ειναι να φτιαξω το καλουπι και να το παω σε καποιον να μου το κανει πλαστικο. Ευχομαι ο HLD να με βοηθησει σ αυτο.

Αν δεν το κανει θα ξεκινησω μονος μου και οπου βγει.

Το αποτελεσμα θελω να εχω ελαστικοτητα. Οχι παρα πολυ, αλλα περιπου θελω να ειναι σαν τα πλαστικα των μοτοσυκλετων μας.

Προχωραω και βλεπουμε.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-01-2011, 15:27
fotisI Ο/Η fotisI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Patras
Μoto: Honda 1150gs
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευη πλαστικων

Παιδιά έχω την δυνατότητα εφόσον έχετε το σχέδιο σε κάποια 3D μορφή να σας το σκαλίσω στην δουλειά μου για να κάνετε το καλούπι. και υπάρχει και ένας τρόπος χωρίς κόλλες και καταλύτες, ανάλογα με την πολυπλοκότητα του σχεδίου. Παίρνεις ένα ίσιο πλαστικό (πλεξιγκλας), το ζεσταίνεις με 8ερμό αέρα, και το ρουφάς με ηλεκτρική σκούπα πάνω στο καλούπι. Vacuum forming λέγεται η διαδικασία.

Να προσθέσω ακόμα πως εάν οικονομικά συμφέρει(όχι μόνο για ένα κομμάτι) μπορώ να σας αντιγράψω αντικείμενο με 3d scanner, και μιλάω για περίπτωση που είναι δύσκολο να φτιαχτεί το τριδιάστατο σχέδιο.
Και κάτι τελευταίο. Έχω ένα φίλο που μπορεί να σχεδιάσει τα πάντα, και μετά με τα παραπάνω αυτό να γίνει πραγματικό προϊόν. Πρέπει όμως να αξίζει το κόπο διότι εμπλέκονται πολλές ώρες δουλειάς και πολύ ακριβά μηχανήματα, (που είναι δύσκολο να πεις το αφεντικού, άσε την παραγωγή, θέλω να παίξω).... χεχεχεχεχε

Καλή χρονιά...

Last edited by fotisI; 01-01-2011 at 15:37. Λόγος: πρόσθεση
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!