GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-05-2009, 17:29
frappe rider Ο/Η frappe rider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

Και πολύ καλά θα τους κάνουν.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-05-2009, 09:01
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frappe rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολύ καλά θα τους κάνουν.
Μάλλον τίποτα δεν θα τους κάνουν
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-05-2009, 10:34
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

Πάντως είναι κωμικοί οι άνθρωποι λες και ζούνε σε άλλη χώρα τα λαμόγια και οι λοβιτούρες δεν γίνονται στα επώνυμα τους ρεει! Κάνουν leasing ή τα γράφουν στην θειά τους με μόνικη κατοικία στο Αγαθονήσι ή τον Καναδά! [/QUOTE]




Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-05-2009, 15:36
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

Υπαρχει πραγματικα κανεις αφελης, που να πιστευει οτι προκειται να σταματησουν εστω και ενα cayenne για ελεγχο!!!!Το πιστευετε οτι ειναι εφικτο αυτο!!!και εδω που τα λεμε τον μπελα τους θα βρουν, θυμηθειτε τον ασπρομαλλη τραγουδιστη με την T.V. περσονα που αρνηθηκαν τον ελεγχο και τους κυνηγησαν και οταν τους σταματησαν βρεθηκε και ενα οπλο μεσα!!!Και δεν ειναι και η μοναδικη περιπτωση.......Μου ερχονται τα !
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-05-2009, 15:53
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

Δεν θα γίνει κάτι (κατά την γνώμη μου).
Όλα σε οφφ - σορ θα είναι και θα είναι ...νόμιμα..
Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί διαφορετικός αρ. πλαισίου σε όχημα που δεν πληρώνει κάτι, και ανήκει σε μια Α.Ε. που δεν υπάρχουν ονόματα?
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-05-2009, 19:25
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

Και περιμένετε τώρα εσείς,να πιστέψω εγώ,πως όταν σταματήσουν τα porche και τα ferrari και τα υπόλοιπα θηρία της αγοράς,οτι θα γίνει έλεγχος!!!Και όλα αυτά στην Ελλάδα!!!!!!Να κάνω εγώ μία ερώτηση???Θα τα κάνουν αυτά και στους 300 της βουλής???Πληροφοριακά ρωτάω...
Και για να σας δώσω εγώ την απάντηση:Πάλι σε εμάς θα γυρίσει το μέτρο αυτό,και θα δείτε οτι αυτά τα συνεργεία ελέγχων θα είναι γεμάτα με αυτοκινητάκια πόλης των απλών πολιτών!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-05-2009, 13:56
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Φορο-τεστ στους οδηγούς ακριβών ΙΧ ξεκινά το υπουργείο Οικονομικών.

[quote=Arkas;30398]

το διαβασα προχθες και με επιασαν τα γελια!! Επειδη ο αδερφος μου διαθετει ενα Jeep Wrangler 4.7cc με μισθο καπου τις 2500ε εκατσα και το συζητησα με τον φοροτεχνικο της εταιρείας μου αλλα και με τελωνειακο (ειναι μερος του επαγγελματος μου η συναναστροφη με Τελωνειακους) και ολοι μαζι γελαγαμε καταληγωντας οτι το ολο θεμα ειναι προεκλογικο τερτιπι για να ''δειξουμε οτι κατι κανουμε για την παταξη της φοροδιαφυγης!!'' Κι εξηγουμε:

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο έλεγχος
Οι αστυνομικοί θα ελέγχουν είναι αν ο αριθμός πλαισίου του οχήματος αντιστοιχεί σε αυτόν που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας και αν το δίπλωμα κυκλοφορίας είναι νόμιμο.
δεν υπάρχει περιπτωση να διαφερει ο αριθμος πλαισίου του οχηματος απο αυτον που αναγραφεται στην αδεια κυκλοφορίας ακομη κι αν ειναι μαιμου!!!! Διότι ακομα και λαθραιο (σπανιοτατο στην ελλαδα συχνοτατο στην Αλβανια) ¨η κλεμενο (συχνο φαινομενο) ο αριθμος που θα φαινεται στο πλαισιο θα ειναι ενας τυχαιος αριθμός που θα συμφωνει με την κάποια αδεια που θα φερει ο ''ιδιοκτητης'' του!! Οποιος θελει του το εξηγω με ΠΜ για ευνοητους λογους!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα γίνεται έλεγχος για κάρτα καυσαερίων και αν έχει περάσει ΚΤΕΟ, ενώ θα ελέγχονται τα οχήματα με ξένες πινακίδες, καθώς και αν έχουν πληρωθεί τα τέλη κυκλοφορίας.
καλα για την καρτα καυσαερίων, αλλα τα με ξενες πινακιδες αυτοκινητα οδηγουνται στο 99% των περιπτωσεων απο Ελληνες με διττη υπηκοοτητα! Δηλαδη εχουν την Ελληνικη και την Αγγλικη υπηκοοτητα πως π.χ εγω!!! Αν ειχα αυτοκινητο με ξενες πινακιδες (που θα μπορουσα) θα παρουσιαζα το Αγγλικο μου διαβατηριο και τέλος!!! Τα παλια οπως π.χ συναλαγμα, αδεια παραμονης κ.λ.π δεν ισχυουν λογω Ε.Ε. υπάρχει ο νομος περι 6μηνου παραμονης του οχηματος με επεκταση τον ενα χρόνο αλλα πως αποδυκνειεται η ημερομηνια εισαγωγής του αφου δεν υπαρχει πια ελεγχος στις εισοδους της ωρας για αυτους που ερχονται απο χωρες της ΕΕ? απαντηση, μονον απο το εισητηριο του φερρυ μποουτ ανκονα -Πατρα που τετοια σας βρισκω οσα θελετε με οτι ημερομηνια θέλετε!! Και τι γινεται με αυτους που ερχονται απο την Βουλγαρια οδικως? Η Βουλγαρια ως γνωστόν ειανι πια στην ΕΕ και δεν υπαρχουν τελωνειακοι ελεγχοι στα συνορα!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ελεγκτές της ΥΠΕΕ (πρώην ΣΔΟΕ) και των τελωνειακών υπηρεσιών με τη χρήση τη φορητού ηλεκτρονικού υπολογιστή, ο οποίος θα είναι συνδεδεμένος με την κεντρική υπηρεσία και το σύστημα Εlenxis, θα εισάγουν τον αριθμό φορολογικού μητρώου του ιδιοκτήτη του οχήματος και θα πραγματοποιούν επί τόπου μια σειρά από διασταυρώσεις.
Εδω μιλαμε για Ελληνες με ακριβα αυτοκινητα. Οι οποιοι αγορασαν 4.7cc αυτοκινητο το οποιο στοιχιζει κατω απο τα 50,000ε (π.χ το wrangler του αδερφου μου) που οριζει ο νομος ωστε να αποτελει τεκμηριο και φυσικα το δηλωνου κανονικα, πληρωνουν και τα τελη κυκλοφορίας τα οποια ειναι και τσουχτερα, τι περιμενουν να βρουν δηλαδη απο αυτόν τον ελεγχο? Οριζει κανεις νομος οτι για να εχεις τετοιο αυτοκινητο πρέπει να βγαζεις και τόσα χρηματα? οχι πια!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων

......................................................................
Παράλληλα, θα γίνεται έλεγχος για το αν τα εισοδήματα του φορολογουμένου συμβαδίζουν με το κόστος του αυτοκινήτου, καθώς επίσης και αν προκύπτει θέμα τεκμηρίου αγοράς («πόθεν έσχες»). Συγκρίνοντας τον αριθμό της πινακίδας με τον αριθμό πλαισίου θα γίνεται έλεγχος για το αν έχει υπάρξει παραποίηση του κινητήρα, ενώ σε πρώτη ελεγκτική ζήτηση θα βρεθούν τα οχήματα με ξένες πινακίδες.
μπα!!! και ποιος νομος λεει οτι εγω που δουλευω 1, 5, 15 χρονια πρέπει να βγάζω τοσα χρηματα για να εχω ενα αυτοκινητο Χ κυβικων το οποιο ομως στοιχιζει κατω απο 50,000ε? απλα κανεις!!!
'Οσο για την δευτερη παραγραφο, ας μου πει καποιος παρακαλω ποιός απο τους κατοχους εχει αυτοκινητο αυτης της ταξης και παραποιει τον κινητηρα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, αν το όχημα είναι γραμμένο σε επιχείρηση ή αγορασμένο μέσω εταιρείας leasing, θα γίνεται περαιτέρω έλεγχος για το αν η επιχείρηση αυτή είναι ενεργή ή λειτουργεί ως βιτρίνα.
Newsroom ΔΟΛ
Εδω γελάγαμε ολοι μαζι!!! Αφου υπάρχει νομος ο οποιος οριζει οτι για να πουληθει αυτοκινητο με leasing σε επιχειρηση αυτη πρέπει αυτή να εχει εδρα στην ελλαδα και να προσκομιστη βεβαιωση καταβολης ΦΠΑ για να ειναι δυνατη η συναλλαγη!!!

αντε γελασαμε και πάλι!!!

Last edited by GeorgeP; 17-05-2009 at 14:02.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Κόλαση ή παράδεισος; Κάντε το τεστ αγνότητας τώρα! skippybi Χιούμορ 30 12-04-2009 11:19
τροχαία η΄ υπουργείο συγκοινωνιών!! xenos Διάφορα 15 09-04-2009 01:51
"Βουτιά" στους ωκεανούς υπόσχεται το νέο Google Earth! Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 5 12-02-2009 16:51
Αστείο Κουίζ για σωστούς οδηγούς p.l. Χιούμορ 4 08-02-2009 22:22
Βαρύ θα πέφτει το δεύτερο ΙΧ αυτοκίνητο GS_maniac Αυτοκίνητο 3 29-12-2008 17:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!