GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 08-04-2011, 13:30
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από element Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις εμπειρία από δικαστήρια υλικών ζημιών και των περιεχόμενων του ΔΟΤΑ της τροχαίας και το αναφέρεις?
Αγαπητέ Τριαντάφυλε, ΝΑΙ! Έχω προσωπική εμπειρία από 3 Δικαστήρια εκ' των οποίων κέρδισα τα 2 και έχασα το τρίτο, παρόλο που και στα 3 είχα δίκιο.

Στα 2, ο υπαίτιος βγήκε από στοπ και στο τρίτο, έσκασε πάνω μου πλαγιομετωπικά αφού πρώτα είχε εισέλθει στο δικό μου ρεύμα κυκλοφορίας.

Μάντεψε τώρα πως κέρδισα τα 2... και γιατί έχασα το τρίτο. Μα για τον απλούστατο λόγο ότι στα 2 κάλεσα την Τροχαία η οποία βεβαίωσε τις συγκρουσθείσες επιφάνειες, την οδική σήμανση, κοκ ενώ στο τρίτο (που ήταν η παραβίαση ΣΤΟΠ και το οποίο έχασα) δεν είχα καλέσει Τροχαία επειδή βιαζόμουν και αρκέστηκα στη διαβεβαίωση του υπαίτιου ότι θα κάνει θετική δήλωση, πράγμα το οποίο ουδέποτε έκανε.

Σε κάλυψα...?
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 08-04-2011, 13:33
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από element Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ προσπαθούμε να δώσουμε μια απάντηση στο ποιες είναι οι σωστές ενέργειες σε περίπτωση ατυχήματος με Υλικές Ζημιές.Δεν μπορεί η αστυνομία να επιλαμβάνεται μια ζωή σε υποθέσεις αστικής φύσεως ιδιαίτερα όταν είναι κάτι πολύ απλό.Εδώ πέφτει ο ένας πίσω από τον άλλο και καλούν τροχαία για να τους πουν ποιος φταίει.Δεν μιλάμε για τραυματισμό που είναι ποινικό αδίκημα.Τώρα το τι γίνεται στα δικαστήρια και τι ζητάνε είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.Και Δελτίο να κάνει η τροχαία πάλι μπορεί να τρέχεις και να μην βγάλεις άκρη για διάφορους λόγους.Κάποια στιγμή αυτή η τακτική πρέπει να σταματήσει και να μάθουν οι ασφαλιστικές να κάνουν σωστά την δουλειά τους και όχι να συμβουλεύουν τους πελάτες τους να καλούν τροχαία ώστε να μην χρεωθούν οι ίδιες την άφιξη στο σημείο κάποιου υπαλλήλου τους ή συμβεβλημένου με αυτούς.
Όπως προανέφερα στο εξωτερικό όταν καλέσεις την τροχαία πρώτα σκας το παραδάκι και μετά σε ρωτάνε τι έγινε.
Συμφωνώ γιατί έζησα 5 χρόνια έξω και όντως είναι έτσι... Εκεί όμως οι Ασφαλιστικές κάνουν ΑΨΟΓΑ τη δουλειά τους!!!

Άσε που είναι και το επίπεδο του κόσμου διαφορετικο...
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 08-04-2011, 14:58
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Τριαντάφυλε, ΝΑΙ! Έχω προσωπική εμπειρία από 3 Δικαστήρια εκ' των οποίων κέρδισα τα 2 και έχασα το τρίτο, παρόλο που και στα 3 είχα δίκιο.

Στα 2, ο υπαίτιος βγήκε από στοπ και στο τρίτο, έσκασε πάνω μου πλαγιομετωπικά αφού πρώτα είχε εισέλθει στο δικό μου ρεύμα κυκλοφορίας.

Μάντεψε τώρα πως κέρδισα τα 2... και γιατί έχασα το τρίτο. Μα για τον απλούστατο λόγο ότι στα 2 κάλεσα την Τροχαία η οποία βεβαίωσε τις συγκρουσθείσες επιφάνειες, την οδική σήμανση, κοκ ενώ στο τρίτο (που ήταν η παραβίαση ΣΤΟΠ και το οποίο έχασα) δεν είχα καλέσει Τροχαία επειδή βιαζόμουν και αρκέστηκα στη διαβεβαίωση του υπαίτιου ότι θα κάνει θετική δήλωση, πράγμα το οποίο ουδέποτε έκανε.

Σε κάλυψα...?
Με κάλυψες.Οι εμπειρίες που έχει ο καθένας μας δεν είναι και ο κανόνας όμως.Πιστεύω πως αν καλούσες την φροντίδα ατυχήματος και στα τρία δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.Και καταγραφή της σήμανσης κάνει και σχεδιάγραμμα κάνει που δεν το κάνει η τροχαία και φωτογραφίες βγάζει.Τώρα αν δεν θέλει κάποιος για προσωπικούς του λόγους να τους καλέσει τότε τουλάχιστον καλεί την τροχαία.Πάντως δεν είναι το σωστό.Το Δελτίο της τροχαίας δημιουργήθηκε για την ανταλλαγή των στοιχείων των εμπλεκομένων σε περίπτωση που ο ένας δεν τα δίνει στον άλλο.Τώρα πως εξελίχθηκαν τα πράγματα και βγάλαν απέξω την ουρά τους οι ασφάλειες και έχει τόση δύναμη αυτό το χαρτί είναι άλλο θέμα.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 08-04-2011, 20:35
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
.... για να συνεννοηθούμε ...

Απ' ότι κατάλαβα, ο Ανδρέας δεν ήταν σε δική του λωρίδα,

αλλά "χώθηκε" δίπλα στο αυτοκίνητο, στην ίδια - δεξιά - λωρίδα ... ή όχι ???

Για διαλεύκανε την υπόθεση ρε Αντρίκο ...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να τα πω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.
Στην Μηχαλακοπούλου 5 μέτρα πριν το φανάρι που στρίβει δεξιά για το νοσοκομείο παίδων έγινε το συμβάν.
Ο δρόμος έχει τρείς λωρίδες κυκλοφορίας από τις οποίες η μια είναι για τα παρκαρισμένα. Πριν το φανάρι έλειπαν περίπου 3 παρκαρισμένα και η λωρίδα ήταν άδεια.
Μπήκα σε αυτήν που στην ουσία είναι μόνο για δεξιά και ενώ προχώρησα για να στρίψω για το παίδων το ΙΧ που αναφέραμε από σταματημένο έκανε απότομα δεξιά για να αποφύγει το μπροστινό του αυτοκίνητο και να χωθεί αμέσως μετά από αυτό ώστε να συνεχίσει να κινείται ευθεία. Τον χτύπησα πίσω δεξιά πόρτα και πίσω φτερό.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί για το ποιος και πότε φταίει, αλλά η λογική μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάζει λωρίδα χωρίς να βγάλει φλάς και χωρίς να ελέγξει καθρέπτη.
Είχα μπει στη τρίτη λωρίδα πρώτος και αυτός από σταματημένος πετάχτηκε.
Τώρα ότι έγινε έγινε, το θέμα είναι να ξέρουμε 10 βασικούς κανόνες που συναντάμε συχνά ιδικά με τις μηχανές.


Π.χ. κινήσαι στην δεξιά λωρίδα και βγαίνει από το στενάκι που έχει στοπ κάποιος, αλλά επειδή βγήκε γρήγορα, πέφτεις από πίσω του, ποιος φταίει? από ότι ξέρω ο πίσω αν και άδικο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μου αρεσε το βιντεο γιαγια αρκουδα Διάφορα 15 27-01-2011 11:44
το 800αρακι μου stelios1977 Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 10 30-10-2010 15:42
το δευτερο μου μωρο taksidiotis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 25 28-05-2010 15:24
το νεο μου οχημα athaneco Διάφορα 50 03-04-2010 08:57
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!