GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-09-2011, 19:03
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνονόματε, σου εχουν σφίξει ποτε τις βίδες (της μηχανής σου) με ροπόκλειδο σε εξουσιοδοτημένο ? ακόμα κι όταν χρειάστηκε να σου κάνουν τα πρόσφατα ξεγυμνώματα ???

YES Όχι σέ όλα(πχ...ποδια...)αλλα κατι αξονες-μοτερ μεταδοσεις,,,YES

Last edited by vasorfa; 01-09-2011 at 19:04.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-09-2011, 20:51
poderosa Ο/Η poderosa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1100GS - YAMAHA TTR250RAID
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Δεν υπαρχει μηχανικος στον κοσμο που να σφιγκει την ταπα λαδιου με ροποκλειδο! Δηλαδη τα παλια χρονια, που δεν υπηρχε ροποκλειδο ουτε για δειγμα, πως εσφιγγαν τις κεφαλες των BMW τοσο αποτελεσματικα, ωστε πολλες απο αυτες να λειτουργουν ακομα; Και μαλιστα σε εποχες που ουτε Hellicoil υπηρχε, για να διωρθοσουν τυχον αστοχιες σπυρωματων απο υπερβολικη συσφιξη!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-09-2011, 20:55
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει μηχανικος στον κοσμο που να σφιγκει την ταπα λαδιου με ροποκλειδο! Δηλαδη τα παλια χρονια, που δεν υπηρχε ροποκλειδο ουτε για δειγμα, πως εσφιγγαν τις κεφαλες των BMW τοσο αποτελεσματικα, ωστε πολλες απο αυτες να λειτουργουν ακομα; Και μαλιστα σε εποχες που ουτε Hellicoil υπηρχε, για να διωρθοσουν τυχον αστοχιες σπυρωματων απο υπερβολικη συσφιξη!

Δεν νομιζω οτι ειωαι σωστο να συγκρινουμε την τεχνολογια αλλα και τα υλικα του ΤΟΤΕ με το σημερα...(αλλη τεχνολογια--αλλες αποδοσεις--ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μεταλλα......)
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-09-2011, 20:56
fonta Ο/Η fonta βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Στο παλιό μου μηχανάκι(vfr) o μάστορας που το πήγαινα χρησιμοποιούσε συχνά το δυναμόκλειδο.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-09-2011, 21:20
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου, πιστευω πως το ροποκλειδο ειναι απαραιτητο σε πολυ εξειδικευμενες εργασιες. Ουτε στο κεντρικο συνεργειο της BMW στο Μοναχο δεν το χρησιμοποιουν για εργασιες ρουτινας (το ειδα με τα ματια μου)! Τωρα αν εσυ εισαι τοσο μαγκας μαστορας τραβα πεστα και στους γερμανους γιατι δεν ξερουν...
-Εξακολουθεις να εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος!!!

-Τον μαγκα μαστορα, τον κανουν τα εργαλεια του κατα κυριο λογο, και μετα οι γνωσεις του!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει μηχανικος στον κοσμο που να σφιγκει την ταπα λαδιου με ροποκλειδο! Δηλαδη τα παλια χρονια, που δεν υπηρχε ροποκλειδο ουτε για δειγμα, πως εσφιγγαν τις κεφαλες των BMW τοσο αποτελεσματικα, ωστε πολλες απο αυτες να λειτουργουν ακομα; Και μαλιστα σε εποχες που ουτε Hellicoil υπηρχε, για να διωρθοσουν τυχον αστοχιες σπυρωματων απο υπερβολικη συσφιξη!

Μολις βρηκες εναν!!! Εμενα.
Και αυτο μπορουν να στο βεβαιωσουν διαφορα παιδια σε αυτο το φορουμ!

Και ναι, με αυτα τα εργαλεια που εχω, ειτε απλα του εμποριου ειτε special tools, ναι, ειμαι μαγκας μαστορας!!!

(Αν τωρα σε καποια πιθανη ζημια, πχ σε καμμια ερημια, δεν θα εχω χρονο να παραγγειλω το εργαλειο ή ειναι θα αμεση αναγκη επισκευης, τοτε και να θελω, δεν θα ειμαι μαγκας.
Να εισαι σιγουρος ομως, οτι με την πρωτη ευκαιρια που θα τα εχω στα χερια μου, θα ξαναλυσω οτι ελυσα μονο και μονο για να σφιξω σωστα.
Και παλι θα ειμαι μαγκας.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-09-2011, 21:44
tsitsos Ο/Η tsitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: βολος
Μoto: r 1100 gs
Μηνύματα: 3,605
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

παιδια επειδη εχω επισκεφτει 2 εργοστασια στην γερμανια, bmw και vw, με αυτα που ειδα και ακουσα καταλαβα γιατι ειναι 20+ χρονια μπροστα. και στο δια ταυτα, ουτε τους περναει απο το μυαλο να σφιξουν βιδα χωρις ροποκλειδο. λετε να ξερουν κατι?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-09-2011, 22:41
poderosa Ο/Η poderosa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1100GS - YAMAHA TTR250RAID
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια επειδη εχω επισκεφτει 2 εργοστασια στην γερμανια, bmw και vw, με αυτα που ειδα και ακουσα καταλαβα γιατι ειναι 20+ χρονια μπροστα. και στο δια ταυτα, ουτε τους περναει απο το μυαλο να σφιξουν βιδα χωρις ροποκλειδο. λετε να ξερουν κατι?
Αλλο το εργοστασιο κατασκευης, αλλο το συνεργειο συντηρησης. Στο συνεργιο της BMW στο Μοναχο δεν χρησιμοποιουσαν ροποκλειδο για μη σημαντικες εργασιες ρουτινας! Ενταξει, υπαρχουν και ασχετοι που λογο αγαρμποσυνης και υπερβολικης ανασφαλειας χρησιμοποιουν ροποκλειδο ακομα και για την ταπα λαδιου, αλλα σιγουρα δεν ειναι επαγγελματιες μηχανικοι. Αν ο μηχανικος δεν εχει αισθηση στο χερι του, καλυτερα να αλλαξει δουλεια!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-09-2011, 23:03
poderosa Ο/Η poderosa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1100GS - YAMAHA TTR250RAID
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Πιστευω πως γενικα οι Ελληνες "συντηρητες" μοτοσυκλετων (ο ορος μηχανικοι ειναι λαθος), ειναι ικανοτατοι κι ισως καλυτεροι και απο τους Γερμανους συναδελφους τους. Αυτο που τους λειπει ειναι η εντιμοτητα και η θεληση να εξυπηρετησουν τον πελατη. Ενω αντιμετωπιζουν την συντηρηση δημιουργικα και ειναι εφευρετικοι, ειναι σηναμα κοντοφθαλμοι και μικροαπατεωνες σε μεγαλο βαθμο. Ενω ειναι πιθανων να σε κλεψουν στο λαδι ή στα ανταλλακτικα, ειναι ικανοι να σου φτιαξουν ανταλλακτικο στον τορνο, εκει που ο Γερμανος θα σηκωνε τα χερια του ψηλα. Χρονια πριν, σε τυπογραφειο, εχω δει Γερμανο μηχανικο της Heidelberg να μενει εκθαμπος με το ανταλλακτικο που κατασκευασε ο Ελληνας συντηρητης στον τορνο, βελτιονοντας μαλιστα το προτοτυπο! Κατι αντιστοιχο ισχυει και για τους συντηρητες μοτοσυκλετων!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-09-2011, 23:10
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο το εργοστασιο κατασκευης, αλλο το συνεργειο συντηρησης. Στο συνεργιο της BMW στο Μοναχο δεν χρησιμοποιουσαν ροποκλειδο για μη σημαντικες εργασιες ρουτινας! Ενταξει, υπαρχουν και ασχετοι που λογο αγαρμποσυνης και υπερβολικης ανασφαλειας χρησιμοποιουν ροποκλειδο ακομα και για την ταπα λαδιου, αλλα σιγουρα δεν ειναι επαγγελματιες μηχανικοι. Αν ο μηχανικος δεν εχει αισθηση στο χερι του, καλυτερα να αλλαξει δουλεια!
Είσαι ωραίος … μαζί σου …πέστα ντε …!!!

Κανείς δεν υποχρέωσε όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει ότι εργαλείο θέλει ....να το χρησιμοποιήσει !

Αλλά μην λαλήσουμε εντελώς….ροπόκλειδο για τα κάγκελα και τις τάπες…

Και οποίος φοβάται μην «γρατσουνίσει» τις μπουκάλες …ας λύσει όλο το μπροστινό σύστημα για να αλλάξει ….φούσκα (ή και όλη την μπίλια ,το ίδιο μου κάνει) επειδή ετσι το φτιάχνουν στο …εργοστάσιο (!) ή για να σφίξει ένα ιμάντα ….….ας βάλει τον κινητήρα στον πάγκο !!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-09-2011, 23:16
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
YES Όχι σέ όλα(πχ...ποδια...)αλλα κατι αξονες-μοτερ μεταδοσεις,,,YES
Επειδή φάσκεις και αντιφάσκεις …να αλλάξεις ξανά μηχανικό…
Δεν σε παρεξηγώ , τόσα ξέρεις – τόσα λες…
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!! Γιώργος Σαββίδης Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 77 03-12-2013 01:05
Κλείδωμα τιμονιού-κλειδί σε 1150 gs kotskofi Τεχνικά θέματα διάφορα 3 01-06-2010 20:12
ιμαντας δυναμο για 1150 μετα του '03 kostas-patra Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 10-03-2010 00:33
Αλαγη τιμονι 1150 adv Dionisis Τεχνικά θέματα διάφορα 18 13-03-2009 17:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!