GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #561  
Παλιό 13-10-2011, 08:58
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Στο San Bernardino…….





















































To be continued………



Jefe
Reply With Quote
  #562  
Παλιό 13-10-2011, 16:46
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Οι αλπεις ειναι παντα λογος για ταξιδι.Βλεπω εβρεξε και εκει δεν εφτανε η Σκωτια.
Reply With Quote
  #563  
Παλιό 13-10-2011, 19:36
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordkapp Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αλπεις ειναι παντα λογος για ταξιδι.Βλεπω εβρεξε και εκει δεν εφτανε η Σκωτια.


Πάντα στις Άλπεις μας έχει "ξεφύγει" κάτι για περιήγηση....
Βροχή παντού σε αυτό το ταξίδι.... Έτσι γιά να έχουμε ακόμη κάτι ιδιαίτερο απ' αυτό το ταξίδι να θυμόμαστε....




Jefe
Reply With Quote
  #564  
Παλιό 13-10-2011, 22:47
Doc Ο/Η Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Σαρωνίδα
Μηνύματα: 421
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Reply With Quote
  #565  
Παλιό 14-10-2011, 10:09
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Το Σάββατο 20/8, ξεκινήσαμε από Μπολόνια για Ανκόνα. Από πρωί στον αυτοκινητόδρομο, γιατί κάτι που γίνονται έργα από το Ρίμινι μέχρι την Ανκόνα για διαπλάτυνση του δρόμου, κάτι που ήταν Σάββατο πρωί και κάμποσοι θα έβγαιναν για Σαββατοκύριακο, αλλά και το γεγονός ότι το πλοίο αναχωρούσε στα 13:30, ξεκινήσαμε νωρίς, και δεν κάναμε κι άσχημα τελικά……





Ακόμα και στο ανέβασμα προς Μπολόνια, το πρόβλημα ήταν μεγάλο. Τεράστιο μποτιλιάρισμα….



Μία στάση για ένα espressaki σε ένα Autogrill….απαραίτητη…
Η μοτό φορτωμένη, δεν διαμαρτύρεται με τίποτα…..γουστάρει!







Έτοιμοι για να ξαναβγούμε στην ………κίνηση….









Ancona…







To be continued…..



Jefe
Reply With Quote
  #566  
Παλιό 14-10-2011, 10:29
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

:sm5::sm4:
Reply With Quote
  #567  
Παλιό 16-10-2011, 12:04
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Το ταξίδι με το πλοίο της ΑΝΕΚ, το Σάββατο 20/8, από Ancona για Πάτρα ήταν μία ευκαιρία για χαλάρωση και για έναν απολογισμό του ταξιδιού μας.
Αποβιβάστηκα στην Ηγουμενίτσα και όχι στην Πάτρα, γιατί είχα να προλάβω το μνημόσυνο του πατέρα μου. Στο κατέβασμα, στον δρόμο μεταξύ Μενιδίου και Αμφιλοχίας και συγκεκριμένα μεταξύ των χωριών Κατάφουρκο και Ανοιξιάτικο, σε μία επικίνδυνη στροφή, είχε φύγει μόλις ένα παλικάρι με μία street μοτοσυκλέτα…. Πρίν λίγο καιρό, είχε φύγει φίλος στην συγκεκριμένη στροφή…





Αμφιλοχία…



Και μετά από κάμποση ώρα, αντικρίσαμε πλέον την γέφυρα “Χαρίλαος Τρικούπης».








Αυτό το ταξίδι τελείωσε το πρωϊνό της Κυριακής 21/8. Το επόμενο υπάρχει ήδη στα σχέδια και ετοιμάζεται…
Στο ταξίδι στα Highlands έκανα κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που έκανα σε προηγούμενα ταξίδια. Συνταξιδεύσαμε με την Βάνα, μαζί με ένα άλλο ζευγάρι που δεν τους ξέραμε καλά-καλά…. Ο Κώστας και η Ελπίδα ήταν μία ευχάριστη έκπληξη σε όλα! Ο Κώστας οδηγούσε όπως οδηγούσα κι εγώ οδηγούσα όπως οδηγούσε ο Κώστας. Σε όλα μας τα ραντεβού, είτε ήταν πρωί για να συνεχίσουμε το ταξίδι μας, είτε ήταν για να περιηγηθούμε το μέρος που είχαμε καταλύσει, τα παιδιά ήταν πάντα στην ώρα τους! Ακούραστοι πάνω στην μοτοσυκλέτα και το γέλιο δεν έλειπε ποτέ από τα χείλη τους! Ακόμα και σε δύσκολες στιγμές, όταν η κούραση από την ατελείωτη οδήγηση κάποιων ημερών, και όταν δυσκολευόμασταν να βρούμε κατάλυμα, το χιούμορ δεν εξέλειπε!
Χαρήκαμε που συνταξιδέψαμε με τα παιδιά και θα το ξανακάναμε!
Η Βάνα σταθερή αξία! Όπως πάντα, άξια συνοδοιπόρος και φωτογράφος! Δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις! Χρυσός!
Θα ήθελα να ευχαριστήσω για την βοήθειά τους τον Μπάμπη (Babisadve) και τον Θοδωρή (Teo71), που με τις πληροφορίες τους εμπλούτισαν το ταξίδι μου. Επίσης τον FZMAN και τον painterakis, γιατί με τα οδοιπορικά τους στις συγκεκριμένες περιοχές, άντλησα πληροφορίες και εικόνες. Τον Πασχάλη(paschalis), που με επηρέασε κατά την κοπή της πίτας στην Θεσσαλονίκη, και έγειρε η ζυγαριά προς τα Highlands (ήμουν ανάμεσα στην Πορτογαλία και τα Highlands).
Και βέβαια να πω δυο κουβέντες για την μοτό μου, που έκανε 7,250 km χωρίς να μου αρνηθεί τίποτα (είμαι απαιτητικός καβαλάρης….), και χωρίς να μου ζητήσει τίποτε απολύτως.
Από τον εξοπλισμό μου, οι μπότες Rev’it (Apache), 16 μηνών μπότες, με πρόδωσαν και την πρώτη ημέρα βροχής “έμπασαν” για τα καλά…. Το αδιάβροχο παντελόνι της BMW, μετά από πέντε χρόνια αδιάλειπτης προσφοράς, παρέδωσε πνεύμα κοντά στον καβάλο…
Τα αντικατέστησα στην αντιπροσωπεία της BMW στο Northampton, με ίδιο αδιάβροχο της BMW και τις μπότες με τις BMW Pro Touring II (με Gore Tex), από τις οποίες έμεινα καταευχαριστημένος. Κρίμα γιατί τις προηγούμενες μπότες τις πλήρωσα κάμποσο και ο πωλητής μου τις έδωσε για 100% αδιάβροχες….
Το κράνος που φορούσα BMW System 5, μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα, γιατί η “αντιθαμβωτική” ζελατίνα του, ήταν μονίμως θολωμένη, και χρειαζόταν κάθε λίγο-ενώ έβρεχε- να την ανοίγω, για να ξεθαμπώνει…. Το νερό όταν άνοιγα την ζελατίνα, κυλούσε στο εσωτερικό της μέρος και δυσκόλευε την όρασή μου, και ταυτόχρονα έβρεχε το μικρόφωνο της ενδοσυνεννόησης και την βραχυκύκλωνε….
Τα ελαστικά μου (Michelin Anakee 2), μου ενέπνεαν ασφάλεια, κάθε στιγμή πάνω στον υπέροχο Αγγλικό ασφαλτοτάπητα, που κατά το 80% του ταξιδιού, ήταν βρεγμένος. Ούτε μία φορά δεν ένοιωσα να μου φεύγει η μοτό, και ούτε μία φορά δεν ένοιωσα ανασφαλής.
Τέλος η επιλογή του προορισμού, μπορώ να πώ ότι ήταν ότι καλύτερο. Η φύση σε όλο της το μεγαλείο. Η τάξη, η οργάνωση του τρόπου ζωής, η καθαριότητα και οι υπηρεσίες που πρόσφεραν όπου κι αν βρισκόμασταν, ήταν σε υψηλά standards!
Χαίρομαι που μοιράστηκα αυτή την ταξιδιωτική μου περιήγηση μαζί σας , και προσπαθώ πάντα να δίνω εικόνες και πληροφορίες που θα βοηθήσουν άλλους, όπως κι εγώ βοηθιέμαι από άλλους ταξιδευτές που έχουν πάει στους προορισμούς που επιλέγω να πορευτώ κάθε φορά!




Jefe
Reply With Quote
  #568  
Παλιό 16-10-2011, 12:52
Grs1 Ο/Η Grs1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS/09
Μηνύματα: 836
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Οπως και τα προηγουμενα ταξιδιωτικα σου και αυτο μας κρατησε αμειωτο το ενδιαφερον με πολλες λεπτομερειες και φωτογραφιες .Ευχομαι και στους τεσσερεις σας να ειστε υγιεις και να κανετε και παλι αντιστοιχα ταξιδια. Respect ειναι η μονη λεξη που μου ερχεται τωρα στο μυαλο. JEFE- DOC-SYVARIS & ΕΛΠΙΔΑ ευχαριστουμε που μοιραστηκατε μαζι μας το ταξιδι σας.
Reply With Quote
  #569  
Παλιό 16-10-2011, 18:25
Doc Ο/Η Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Σαρωνίδα
Μηνύματα: 421
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Εγώ φταίω.
OK!
Τους πλασαριστήκαμε πραγματικά την τελευταία στιγμή, περίπου ένα μήνα και λιγότερο πριν την αναχώρηση.
OK!
Δεν μας ήξεραν, παρά ελάχιστα. Από τα ταξιδιωτικά μου, κάτι κατάλαβε ο Θανάσης.
OK!
Αφιέρωσαν/θυσίασαν και ένα ΣΚ να μπορέσουμε να βρεθούμε και πριν το ταξίδι, να γνωριστούμε, και μας επισκέφτηκαν στην Μάνη, όταν παραθερίζαμε με τις κόρες μας. Και εκεί ακόμα έκαναν υπομονή. 'Ήρθαν με δώρα για τις μικρές, ήρθε ένας gentleman και μία Κυρία. Περάσαμε πάρα πολύ καλά και οι φόβοι μας άρχισαν να υποχωρούν.
OK!
Στο ταξίδι κάθε αυτό δεν είχαμε απολύτως κανένα πρόβλημα όσον αφορά την οδήγηση. Αυτό το καταλάβαμε όλοι από την πρώτη ημέρα, αφού στις 12.30 φύγαμε από το πλοίο, πιάσαμε την οτοστράδα στις 13.00 και δώσε του! Νωρίς φτάσαμε στα προάστια της Γενεύης, πήραμε δωμάτιο, εγκατασταθήκαμε, κάναμε τα ντους μας και ακόμα με το φως της ημέρας βολτάραμε στην Γενεύη, 700 και κάτι χλμ μακριά.
Not bad!
Ο Θανάσης με Βάννα είναι δεινοί ταξιδιώτες, δεν χωράει κουβέντα.
ΟΚ!
Κάθε ταξίδι, ιδιαίτερα πολυήμερο, είναι καλύτερο με τέσσερα άτομα παρά με δύο. Η παρέα είναι ευχάριστο πράγμα. Αλλά και εγκυμονεί κινδύνους. Δεν είναι εύκολη η συμβίωση και ο συμβιβασμός κάθε τόσο απαραίτητος. Και μπορεί να χαλάσει ανά πάσα στιγμή χωρίς απαραίτητα να σημαίνει κάτι κακό. Θα πρέπει να έχεις μεγαλοψυχία, να είσαι ευγενικός και αστείος ταυτόχρονα και να ξέρεις να καταπίνεις τον όποιο εγωισμό σου, να κλείνεις το στόμα όταν η κατάσταση το επιβάλει και κυρίως να μην προσπαθήσεις να επιβάλεις και να επιβάλλεσαι. Και όλα αυτά μαζί, ένα μείγμα δύσκολο, το είχαμε όλοι. Και όταν η κούραση μεγάλωνε, πάντα κάποιος από την παρέα επιστράτευσε κάποιες ρεσέρβες και με τον τρόπο του, το γέλιο ή κάτι άλλο, έφερε την ισορροπία.
ΟΚ!
Έτσι εξηγήθηκα στον Θανάση από την αρχή. Εάν δεν μας βγει, απλά χωρίζουμε και συνεχίζουμε διαφορετικά τα προγράμματά μας. Μεγάλα παιδιά είμαστε. Ξεκινήσαμε λοιπόν ανάποδα, σε σχέση με τα συνηθισμένα δύο ζευγάρια ταξιδιών. Από δεμένα καταλήγουν χώρια. Εμείς ανάποδα. Χαλαρά και ότι βγει. Και έβγαινε όλο και καλύτερα.
ΟΚ!
Όταν επισκευάσαμε πρώτο λάστιχο, δεύτερη μέρα ταξιδιού παρακαλώ, ήδη καταλάβαμε, γιατί είναι καλύτερα δύο μηχανές παρά μία.
ΟΚ!
Μην επεκτείνομαι περισσότερο και φλυαρώ, απλά να πω, ότι μας β γήκε πολυ θετικά και το χαρήκαμε.
Ευχαριστούμε τον Θανάση [πρωτίστως] και την Βάννα για την εμπιστοσύνη, που μας έδειξαν και μας δέχτηκαν στην παρέα τους. Προσπαθήσαμε να μην απογοητεύσουμε και φέραμε και λίγο χιούμορ, έτσι το γλυκό έδεσε ακόμα καλύτερα.
ΟΚ
Και στα επόμενα!
ΟΚ......


[Και κάτι για την Ελπίδα, που δεν διαβάζει ποτέ τα οδοιπορικά...
Ναι, είναι ο μοναδικός άνθρωπος από τα κοντινά μου, που δεν διαβάζει κανένα οδοιπορικό, ούτε του άνδρα της!
Δεν συμπαθεί μηχανές. Δεν προσποιείται και δεν φοράει ψεύτικα χαμόγελα. Δεν είναι μηχανόβια ούτε ως οδηγός, ούτε ως συνοδηγός. Αλλά όταν πει ΝΑΙ, σημαίνει ΝΑΙ. Όταν πει ότι έρχεται [κάθε τρία-τέσσερα χρόνια περίπου, χιχχιχ] το εννοεί και το τηρεί. Αντοχή καλύτερη από μία παλιά καραβάνα. Και αντέχει και δεν γκρινιάζει. Την ξέρω, ότι όταν συμφωνεί, δεν πρόκειται να το αθετήσει και να βγάλει αργότερα προβλήματα και να βγει κάτι κακό. Αλλά και πάλι. Μπράβο στο κουράγιο της. Ζηλεύω τον άνδρα της!]

Θανάση - Βάννα
Τα σέβη μου
Reply With Quote
  #570  
Παλιό 16-10-2011, 18:57
pantam Ο/Η pantam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Florina
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Σας ευχαριστώ που το μοιραστήκατε μαζί μας. Πολύ ωραίο οδηπορικό.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Highlands: Ημερολόγιο διαδρομής painterakis Ταξίδια στο εξωτερικό 51 05-03-2013 02:37
Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp! Jefe Ταξίδια στο εξωτερικό 710 09-02-2012 01:17


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!