GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 28-11-2011, 21:40
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων

Κοματια εμειναν μεσα αλλα οπως αποδιχτηκε στα 2 χρονια χρησης της μηχανης δεν παρουσιασαν προβλημα.
Και σαν μηχανικός πού είσαι το αυτονόητο να πάνε στην τρόμπα λαδιού και όπου αλλού να φράξουν αυλούς δεν το υπολόγισες ?????


Reply With Quote
  #152  
Παλιό 28-11-2011, 21:41
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας εμπεζω ε? ειναι αυτο που ειπα δεν υπαρχει περιπτωση να βρω δικιο εδω μεσα,κριμα.
ναι αγαπητε συφορουμιτη γιατι αυτη η ζημιά δεν γίνεται απο τη μια στιγμη στην αλλη..... Η μηχανη εχει δουλέψει και εχει δουλεψει καιρο σε αυτη την κατασταση!!!
Reply With Quote
  #153  
Παλιό 28-11-2011, 21:42
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Την μηχανη την παρελαβα με 78.000 χιλιομετρα και μεσα σε 20 μερες παρουσιασε τετωντηρα δεξιας καδενας το γνωστο προβλημα σε ολα τα 1150,ακομα και στα ανταλακτικα της μαμας bmw,γνωριζουμε οτι δεν βγαινουν πια τετωντηρες για το 1150 παρα δανειζονται των ιδιο με του 1200,ολοι σε γνωστα φορουμ το ιδιο κανουν,ετσι και εκανα και εγω,αφησα την μηχανη σε γνωστο συνεργειο στων πειραια και μου ειπαν οτι επειδη σε ολους βαζουν των τετωντηρα με των ιδιο τροπο το ιδιο θα κανουν και με μενα και δεν προκειται να παθει τιποτα,αλωστε δεν ημουν σε οικονομικη κατασταση να ανοιγω μοτερ και ετσι τους εμπιστευτικα.

Κοματια εμειναν μεσα αλλα οπως αποδιχτηκε στα 2 χρονια χρησης της μηχανης δεν παρουσιασαν προβλημα.
Ειμαι 8 χρονια μηχανικος του εμπορικου ναυτικου στα ποντοπορα και αλλα 3 σε συνεργεια του εξωτερικου και ξερω ποτε ενα μοτερ εχει καψει στροφαλο,ποτε μια αντλια ακουγεται και εχει προβλημα,γιατι τα λαδια ζεστενονται παραπανω απο το κανονικο,γιατι χανουμε συμπιεση,γιατι καιμε λαδια απο το επιτρεπτο και τιποτα απο αυτα δεν παρουσιασε το μηχανακη οσο ηταν στα χερια μου,αλωστε πολοι φιλοι σε αλλα φορουμ αλλα και σε γοιτονικο,μπορουν να επιβαιωσουν οτι η μηχανη ηταν ρολοι.
Αν ειχε συμβει κατι αλωστε θα ανεβενε σαν ποστ σε γνωστο φορουμ για πληροφοριες και γνωσεις ωστε να μην την πατησουν και αλλη ιδιοκτητες.

Οχι κυριοι δεν εχει αλαχτη μοτερ,οσο το ειχα εγω τουλαχιστον γιατι η πρωην ιδιοκτητες δεν ξερω τι κανανε.
Πραγματικά χαίρομαι:

α)γιατί παραδέχτηκες ότι είχες πλήρη επίγνωση του τι συμβαίνει

β)που είσαι σε ποντοπόρα και όχι στης γραμμής που χρησιμοποιώ.

τώρα μπορώ να βρω ειρήνη και να πληρώσω το λάθος μου χωρίς τύψεις
Reply With Quote
  #154  
Παλιό 28-11-2011, 21:45
kein Ο/Η kein βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Την ιδια ερωτηση μου εκανε ο γιωργος πριν 2 βδομαδες περιπου να γνωριζα οτι η μηχανη ειναι τρακαρισμενη 3 φορες και φυσικα δεν το ηξερα γιατι εμενα δεν μου παρουσιασε σημαδια τρακαρισματως,στραβο τιμονι, κλιση της μηχανης δεξια η αριστερα,πεξιμο ακομα και κοπανημα στην ασφαλτο που ακουγεται να κατι εχει αρπαξει απο πτωση,εκτος και αν ειναι απο το χωμα που εκανα η ακομα και αυτο που μου ειπε ο γιωργος οτι και μια απλη πτωση απο το σταντ της μπορει να κανει καποιος δηλωσει,παρολαυτα εγω σημαδια περιεργα δεν ειδα.
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 28-11-2011, 21:47
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει καποιος τουλαχιστον με στοιχειωδις γνωσεις μηχανικης για να καταλαβεται τι σας ειπα παραπανω,μαλων οχι.
Συνεχεια επι του θεματος σε λιγες μερες που θα ξαναεχουμε σημα μεχρι τοτε σκευτητε τι λετε και πως το λετε.

τωρα κατι μας ειπες......!!!

μου απάντησες σε ολα να εισαι καλα..... καλες θαλασσες να εχεις....!!!
Reply With Quote
  #156  
Παλιό 28-11-2011, 21:50
kein Ο/Η kein βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Κανουμε overhauling σε ηλεκτρομηχανη και εχω ξεκλεψει λιγο χρονο αλλα και για πολυ μιας και δουλευουε μεχρι αργα το βραδυ,τεχνικες λεπτομερειες αυριο το απογευμα.
Ευχαριστο.
Reply With Quote
  #157  
Παλιό 28-11-2011, 21:50
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση οπότε την χρησιμοποιώ για την ερώτηση μου στον Ακύλα αυτή την φορά ...
Με την ιδιότητα του πρώην ασφαλιστή ( ή ακόμα και με αυτή του να έχεις φίλο ασφαλιστή) δεν είδες έστω εκ των υστέρων για το τι είδους ήταν αυτά τα τρακαρίσματα και το πότε έγιναν ? Γιατί απο όσο γνωρίζω στο σύστημα φαίνονται όλα αυτά . Οπότε αν ήταν απλά πεσίματα απο σταντ , ή μικροατυχήματα , και κυρίως απο προηγούμενους , δεν ξέρω ποιός ο λόγος αναφοράς τους ... Εγώ όταν ακουγα ατύχημα στη μηχανή (τουλάχιστον πρίν το δικό μου) φανταζόμουν κομένες μηχανές κλπ ...
Reply With Quote
  #158  
Παλιό 28-11-2011, 22:05
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί απο όσο γνωρίζω στο σύστημα φαίνονται όλα αυτά
εφόσον γνωρίζεις δεν καταλαβαίνω την απορία....
Reply With Quote
  #159  
Παλιό 28-11-2011, 22:11
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Το σύστημα το είδα μία φορά σε λειτουργία , όταν έβγαζε οτι είχε ατύχημα το αυτοκίνητο της αδερφής μου , και τελικά ήταν ένα σπασμένο παμπρίζ , ανευ ουσίας δηλαδή , αλλά ατύχημα ...
Η απορία μου είναι , πότε έγιναν τα ατυχήματα , αν έγιναν απο προηγούμενους ιδιοκτήτες μπορεί όντως να μην τα γνώριζε ο πωλητής ? Γιατί αν κατάλαβα καλά μας ενδιαφέρει για το κατα πόσο ήταν ενήμερος ο πωλητής και τα απέκρυψε ...
Επίσης αν ήταν ατύχηματα ανευ ουσίας ποιός ο λόγος αναφοράς , αν πάλι ήταν σοβαρά καλό θα ήταν να αναφερθούν .
Reply With Quote
  #160  
Παλιό 28-11-2011, 22:15
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
1.να σου πληρωσω την διαφορα της ζημιας οπως λες,χωρις βεβαια λογος να γινεται για τα χρηματα απο την ανταλαγη αφου θα τα κρατησεις για να φτιαξεις το μοτερ.
Η ακριβής μου έκφραση ήταν
" Αναλαμβάνεις το κόστος επισκευής με συμψηφισμό στο υπόλοιπο της οφειλής μου προς εσένα "


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kein Εμφάνιση μηνυμάτων
2.να σου δωσο το dakar ετοιμο οπως ειναι τωρα και να παρω το 1150 βιδες και να πληρωσο ολα τα εργατικα και τα ανταλακτικα που θα χρειαστουν.
όχι άσε να το φτιάξω πρώτα και μετά στο δίνω
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Παναθηναική ονειρεμένη νύχτα...!!! CPretenteriS Αθλητισμός 12 01-04-2011 08:51
Στο εξωτερικό καταλαβαίνεις τι σημαίνει Έλληνας! Υπερηφάνεια, αλλά και θλίψη για ... ckalfas Ελλάδα 3 12-02-2011 00:15
Τα Άγια Θεοφάνεια - Xρόνια Πολλά !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 19 08-01-2010 19:38
Ένα ονειρεμένο πλωτό σπίτι skippybi Κόσμος 8 02-10-2009 20:23
Ποτέ μην κρίνεις κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση! Arkas Κοινωνική ευαισθησία 31 03-06-2009 00:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!