GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 21-02-2012, 11:14
manosxlv Ο/Η manosxlv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: tirnavos
Μoto: varadero black abs 05
Μηνύματα: 91
Thumbs up Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από griv_gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ΣΣΑΣ μπορεί να πάει και αστυνομία.
Η απορρόφηση γίνεται με κλήρωση δυστυχώς. Αν πάρει αεροπορία, καλύτερες συνθήκες εργασίας.
Αν πάρει ναυτικό, θα κάνει και μήνες πάνω σε καράβι και ταξίδια.
Στον στρατό δεν θα γλιτώσει τις μεταθέσεις.
Πάντως για το αρχικό θέμα, απο ευελπίδων βγαίνεις αξιωματικός.
Απο ΣΣΑΣ ειδικευμένος αξιωματικός. και η εξειδίκευση μετράει και πληρώνεται καλύτερα όχι από τον στρατό αλλά από την αγορά εργασίας.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 21-02-2012, 11:27
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Επειδή έχω τον γιό φέτος υποψήφιο στις Πανελλήνιες,
θέλω να ευχαριστήσω θερμά όσους ένστολους φίλους και συνφορουμίτες απάντησαν σε τούτο 'δω το νήμα.
Πολλά από αυτά που ειπώθηκαν δεν τα γνωρίζαμε....
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 21-02-2012, 11:31
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω. Πιο αναλυτικά τι ακριβώς θέλετε να μου πείτε.................
Ναπολέων δεν θέλω να χαλάσω το θέμα της HEKIMA και να προκαλέσω αντιπαραθέσεις.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν τις πανελλήνιες, η είσοδος κάποιου στον στρατό, γινόταν με αξιολόγηση της Ιδέας?
Οχι. Με κομματικά κριτήρια, χρηματισμούς ...
Γιατί αυτοί που επιλέχθηκαν καν έτσι να ειναι καλύτεροι και να έχουν στον μυαλό τους τον στρατό ως ιδέα παρά αυτοί που υποτιμητικά αναφέρεις ότι μπήκαν με πανελλήνιες και αγωνίσματα?
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 21-02-2012, 11:46
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Hekima Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εκτίμησα σωστά, οι περισσότεροι συμφωνείται πως η ΣΣΑΣ είναι καλύτερη, πιο εξειδικευμένη σε γνώσεις, λιγότερη μάχιμη και έχει το περιθώριο αν είναι τυχερός να απορροφηθεί σε ναυτικό ή αεροπορία που είναι λιγότερες οι μεταθέσεις. Και θα μπορεί να έχει δεύτερη δουλειά εκτός στρατού είτε παράλληλα είτε αφού αποστρατευθεί.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ότι άλλο νομίζετε ότι θα βοηθήσει ευχαρίστως.
Κατά την άποψή μου σωστά εκτίμησες. Αν πάει στρατό αεροπορία, ετοιμάσου να μην τον βλέπεις πολύ συχνά. Δυστυχώς κατά την άποψή μου, τα θέματα διαφάνειας είναι πολύ πίσω σε αυτά τα σώματα.
Μεταθέσεις χωρίς μόρια, ανάλογα με τον μπάρμπα σου. Και εξοργιστικό όταν κάποιοι έχουν καλό μπάρμπα και μένουν στην ίδια πόλη για 10 χρόνια και άλλοι κάθε τρία χρόνια μαζεύουν τα μπογαλάκια τους κάθε τρία χρόνια και απο νησί σε νησί. Αυτό βέβαια ίσως αλλάξει στο μέλλον.
Αντίθετα στην αστυνομία, υπάρχει μοριοδότηση και είναι πιθανό να επιλέξει το μέρος που θα ζήσει αν όχι τα πρώτα χρόνια, αλλά ίσως αργότερα. Βέβαια χειρότερες συνθήκες δουλειάς και θα σε παραπέμψω σε άλλα θέματα που τρέχουν στο φόρουμ. Αλλά και στην αστυνομία με μπάρμπα, εντός του νομού υπάρχουν μεταθέσεις που μπορούν να σε κάνουν γραφιά, ή μάχιμο.
Εγώ πάντως γιατί θα διάλεγα αεροπορία?
Καθαρό αντικείμενο, και βλακας να είσαι δεν σε κρίνουν, δεν έχεις επαφή με κόσμο, λιγότερες μεταθέσεις, αν θέλεις ενδιαφέρον αντικείμενο, και θα είσαι πάντα το καλό παιδί των ενστόλων, ούτε θα κάνεις καράβι, ούτε χειμερινή διαβίωση, ούτε θα κινδυνεύεις να σε κάψουν ζωντανό, να σε κρεμάσουν ή ότι άλλο ανέφερε ο z- atomic σε άλλο θέμα. Ή τουλάχιστον δεν θα αναγκαστείς να ψάξεις μπάρμπα για να γλιτώσεις απο αυτά.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 21-02-2012, 11:48
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Και κάτι άλλο που ξέχασα.
Με το ΝΑΤΟ, υπάρχει πιθανότητα στον στρατό να κάνεις και κανένα εξάμηνο Αφγανιστάν, ή όπου αλλού υπάρχει θέμα.
Εντούτοις, θεωρώ την δουλειά της αστυνομίας πιο ενδιαφέρουσα και δεν σε αφήνει να ρουτινιάσεις αν δεν το θες.
Ελπίζω να βοήθησα.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 21-02-2012, 12:02
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από griv_gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την άποψή μου σωστά εκτίμησες. Αν πάει στρατό αεροπορία, ετοιμάσου να μην τον βλέπεις πολύ συχνά. Δυστυχώς κατά την άποψή μου, τα θέματα διαφάνειας είναι πολύ πίσω σε αυτά τα σώματα.
Μεταθέσεις χωρίς μόρια, ανάλογα με τον μπάρμπα σου. Και εξοργιστικό όταν κάποιοι έχουν καλό μπάρμπα και μένουν στην ίδια πόλη για 10 χρόνια και άλλοι κάθε τρία χρόνια μαζεύουν τα μπογαλάκια τους κάθε τρία χρόνια και απο νησί σε νησί. Αυτό βέβαια ίσως αλλάξει στο μέλλον.
Αντίθετα στην αστυνομία, υπάρχει μοριοδότηση και είναι πιθανό να επιλέξει το μέρος που θα ζήσει αν όχι τα πρώτα χρόνια, αλλά ίσως αργότερα. Βέβαια χειρότερες συνθήκες δουλειάς και θα σε παραπέμψω σε άλλα θέματα που τρέχουν στο φόρουμ. Αλλά και στην αστυνομία με μπάρμπα, εντός του νομού υπάρχουν μεταθέσεις που μπορούν να σε κάνουν γραφιά, ή μάχιμο.
Εγώ πάντως γιατί θα διάλεγα αεροπορία?
Καθαρό αντικείμενο, και βλακας να είσαι δεν σε κρίνουν, δεν έχεις επαφή με κόσμο, λιγότερες μεταθέσεις, αν θέλεις ενδιαφέρον αντικείμενο, και θα είσαι πάντα το καλό παιδί των ενστόλων, ούτε θα κάνεις καράβι, ούτε χειμερινή διαβίωση, ούτε θα κινδυνεύεις να σε κάψουν ζωντανό, να σε κρεμάσουν ή ότι άλλο ανέφερε ο z- atomic σε άλλο θέμα. Ή τουλάχιστον δεν θα αναγκαστείς να ψάξεις μπάρμπα για να γλιτώσεις απο αυτά.

υπηρετησα ως Αλεξιπτωτιστης...το 2007...

τα στελεχη (και οχι μονο Αξιωματικοι αλλα ακομα και ΕΠΟΠ) που ηταν στο Μεγαλο Πευκο και στον Ασπροπυργο ΣΧΑΛ και ΜΑΛ...οι περισσοτεροι απο αυτους κανανε μεταθεσεις μεταξυ...

ΚΕΕΔ, ΣΧΑΛ, 2α ΜΑΛ (που ειναι ακριβως στον ιδιο χωρο με την ΣΧΑΛ αρα στην ουσια το ιδιο πραγμα απλα στα χαρτια φαινοταν ως μεταθεση), Υπουργειο Αμυνας, Διοικηση Ειδικων Δυναμεων (καπου πισω απο το 401) ... δλδ με μπαρμπα στην Κορωνη κανανε μια καριερα στα συνορα της Αττικης...!!!

καποιοι αλλοι που δεν ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη...ειχανε μετρησει απο ακρη σε ακρη την Ελλαδα...

Γενικοτερα για το παλικαρι θα ηθελα να πω...οτι για να πας στον στρατο πρεπει να το θελεις πραγματικα...αν δεν το θελεις πραγματικα ισως δεν ειναι το σοφοτερο πραγμα να κανεις...οπως και με καθε δουλεια...

προσωπικα απο αυτο που ειδα ως φανταρος, οντας και συνομιλικος με τους λοχαγους μου τοτε και τωρα μιας και με καποιους κραταω επαφες και τα λεμε που και που...ηταν κατι που προσωπικα ευτυχως δεν το επελεξα...
απλα δεν θα μου ταιριαζε...!!!

Καλη επιλογη σε οτι και αν διαλεξει...απλα να τα βαλει κατω και να προσπαθησει να κανει επιλογες που του ταιριαζουνε...
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 21-02-2012, 13:05
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ένα νήμα που μπορείς να συμβουλέψεις ένα νέο άνθρωπο...

Δεν μας γράφεις δυό λόγια...επί του θέματος?
Όχι. Ακριβώς επειδή έχω το minimum αίσθημα ευθύνης για τρίτους όσο και για δικούς μου ανθρώπους, θεωρώ τον επαγγελματικό προσανατολισμό και ειδικότερα τον συγκεκριμένο αρκετά σοβαρό ζήτημα για να μην το αναλώσω σε συζήτηση καφενείου όπου όποιος απλώς υπηρέτησε θητεία θεώρησε και τον εαυτό του κατάλληλο να γράψει.

Αν κάποιος με τα συμπεράσματα που αποκομίζει από τέτοιου τύπου συζήτηση τα μεταφέρει σε ένα παιδί με σκοπό να το ενημερώσει...

Μπράβο στον Υπολοχαγό που παρότι ο μόνος σχετικός με το αντικείμενο παρέπεμψε κατ ευθείαν στη προσωπική επαφή.
Ακόμα και σαυτή εγώ στα παιδιά μου είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός για το τι θα μεταφέρω και πως.
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 21-02-2012, 13:07
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

συμφωνώ με τον asotosio.
Και επειδή μέσα από τα θέματα και τα δικά μου περνάει με γενικά εικόνα απογοητευτική για το θέμα, μην απογοητεύεσαι.
Απλώς έχουμε την τάση να μιλάμε για την αρνητική πλευρά.
Θεωρώ ότι υπάρχουν και θετικά πάρα πολλά στις σχολές αυτές.
Το σημαντικότερο να μην κριβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας, είναι τα μειωμένα έξοδα σπουδών, η επαγγελματική αποκατάσταση και ο μισθός από τα 22 του χρόνια. Όποιος και να είναι αυτός. Θα κινείται βάση της γενικότερης κατάστασης των μισθών. Δεν πρόκειται να πεινάσεις που λέμε, αλλά δεν θα πλουτίσεις.
Αν ο ανηψιός σου πιστεύει ότι θα πάρει κάποια στιγμή porshe να το ξανασκεφτεί.
Αν θα είναι ικανοποιημένος με ένα αξιοπρεπές αυτοκίνητο Ok.
Κατάλαβες πως το θέτω. Το αυτοκίνητο είναι απλώς παράδειγμα.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 21-02-2012, 13:17
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Ακριβώς επειδή έχω το minimum αίσθημα ευθύνης για τρίτους όσο και για δικούς μου ανθρώπους, θεωρώ τον επαγγελματικό προσανατολισμό και ειδικότερα τον συγκεκριμένο αρκετά σοβαρό ζήτημα για να μην το αναλώσω σε συζήτηση καφενείου όπου όποιος απλώς υπηρέτησε θητεία θεώρησε και τον εαυτό του κατάλληλο να γράψει.

Αν κάποιος με τα συμπεράσματα που αποκομίζει από τέτοιου τύπου συζήτηση τα μεταφέρει σε ένα παιδί με σκοπό να το ενημερώσει...

Μπράβο στον Υπολοχαγό που παρότι ο μόνος σχετικός με το αντικείμενο παρέπεμψε κατ ευθείαν στη προσωπική επαφή.
Ακόμα και σαυτή εγώ στα παιδιά μου είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός για το τι θα μεταφέρω και πως.
Τα γραφόμενά απευθύνονται σε γονείς που αγωνιούν για τα παιδιά τους και προσπαθούν να αντλήσουν πληροφορίες από άτομα που ζουν από αυτές τις δουλειές. Το ξαναλέω αντλούν πληροφορίες. Αν που μην πας στην Ευελπίδων γιατί ο Παναγιώτης είπε ότι δεν του αρέσει το καπέλο τους τοτε σαφώς θα κάνουν λάθος. Αν δεν αντλήσουν πληροφορίες από αυτούς που υπηρετούν από που θα τα μάθουν απο εγκυκλοπαίδεια?
Νομίζω ότι δεν γίνεται καφενείο. Βοήθεια προσπαθούμε να προσφέρουμε στους γονείς. Κάτι που θα ήθελα και εγώ όταν ήταν να επιλέξω σχολή. Να μου πουν όχι ένας αλλά πολλοί πως είναι η καθημερινότητά σας.
Αυτό προσπάθησα να κάνω και με συμφορουμίτη που μίλησα τηλεφωνικά.
Θα κρίνει τι είπα και θα αποφασίσει τι θα μεταφέρει στο παιδί του.
Μεγαλόψυχε, δύσκολο ξεδύσκολο, ο γονέας πρέπει να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά. Και συλλέγει πληροφορίες για το πως.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 21-02-2012, 13:26
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Ακριβώς επειδή έχω το minimum αίσθημα ευθύνης για τρίτους όσο και για δικούς μου ανθρώπους, θεωρώ τον επαγγελματικό προσανατολισμό και ειδικότερα τον συγκεκριμένο αρκετά σοβαρό ζήτημα για να μην το αναλώσω σε συζήτηση καφενείου όπου όποιος απλώς υπηρέτησε θητεία θεώρησε και τον εαυτό του κατάλληλο να γράψει.

Αν κάποιος με τα συμπεράσματα που αποκομίζει από τέτοιου τύπου συζήτηση τα μεταφέρει σε ένα παιδί με σκοπό να το ενημερώσει...

Μπράβο στον Υπολοχαγό που παρότι ο μόνος σχετικός με το αντικείμενο παρέπεμψε κατ ευθείαν στη προσωπική επαφή.
Ακόμα και σαυτή εγώ στα παιδιά μου είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός για το τι θα μεταφέρω και πως.

Αν ένιωθες έστω και λίγο υπεύθυνος όσο λες και ήθελες να βοηθήσεις θα μπορούσες να γράψεις ότι και ο Υπολοχαγός. Θα μπορούσες απλά κι ευγενικά να παρέπεμπες στην προσωπική επαφή.
Μάλλον δεν θέλεις καμία επαφή.

Μην έχοντας λοιπόν άλλη βοήθεια παρά μόνο το καφενείο και τους φίλους συμφορουμίτες που μου έστειλαν πμ ή με πήρανε τηλέφωνο για βοήθεια, θα βγάλουμε συμπεράσματα και θα συμβουλέψουμε τα παιδιά μας ανάλογα, μην λυπάσαι τόσο και κυρίως μη βγάζεις εσύ συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

Κράτη τη χολή σου και την υπεροχή σου για να νιώθεις ικανοποιημένος να μοιράζεσαι ότι θέλεις εκεί που θέλεις, από εσένα δεν θέλω καμία πληροφορία και καμία βοήθεια.

Θεώρησε το συγκεκριμένο thread ανάξιο λόγου διαβάσματος και σε παρακαλώ αποχώρησε.
Αν δεν μπορούμε να συνγράφουμε τουλάχιστον ας είμαστε ευγενικοί
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βαλκάνια-Κεντρική Ευρώπη-Ιβηρική Χερσ.- Βόρεια Αφρική ilias vara Info ταξιδιών εξωτερικού 99 02-04-2012 16:15
Με δικαστική απόφαση τα Blogs δικαιούνται την ανωνυμία bitter Πολιτισμός 0 05-11-2011 12:10
Μερικές φωτόγραφίες από την ποδηλατική βόλτα στα βασιλικά κτήματα frits Ποδήλατο 19 07-06-2011 14:44
Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 42 29-03-2011 11:30
ΜΡ3 με αμερικανικά στρατιωτικά μυστικά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 4 18-02-2009 02:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!