GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 16-06-2012, 18:11
johntsip Ο/Η johntsip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: 1200 adv
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.
Συμφωνω στο οτι η μοτο ειναι να την βλεπεις κ να την γουσταρεις αλλα αν δεν σου κανει κ αυτα που θελεις η ειναι προβληματικη κ ξενερωτη τοτε?
Για εμενα ειναι ενα ρισκο η αγορα της συγκεκριμενης μοτο,οτι προβλημα κ να σου βγαλει μετα θα ειναι αρκετα τσουκτερο.Με την δικια μου ειμαι κ θα ειμαι καψουρης αλλα η απογοητευση κ η ανασφαλεια εχουν αφησει τα σημαδια τους.
Σου παραθετω ενα κειμενο απο γειτονικο forum,τα συμπερασματα κ η επιλογη ειναι δικη σου.Οτι να καβαλας καλα χιλιομετρα!

ΤΟ ΤΡΑΒΆΕΙ Η ΌΡΕΞΗ ΣΑΣ...είπα να σταματήσω να γράφω, αλλά δε με αφήνεται να αγιάσω ρε παλιόπαιδα...



Η αλήθεια είναι πάντα ή σχεδόν πάντα, κάπου στην μέση....

Για τα λεφτά που σκάμε, αγοράζουμε πολύ λίγη αξιοπιστία....σε όλα τα επίπεδα...και άσχετα με μοντέλο…

Προκαλώ όλους τους φίλους του forum, να πάρουν ένα καφέ και να στηθούν έξω από τα 2 μεγαλύτερα εξουσιοδοτημένα της Αθήνας μια Δευτέρα πρωί από τις 08:00 μέχρι τις 11:00….θα έλεγα και περισσότερο, αλλά ο πόνος είναι μεγάλος και δεν αντέχεται….

Οι ατάκες που παίζουν απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΝ… «αίμα δάκρια και ιδρώτας…»

Quote:
Originally Posted by NickGS1200
Εξάλλου ποιό δεν χαλάει? Εδώ το μόνο γιαπωνέζικο που πέρασε απο τα χέρια μου, ένα V Strom καινούριο, έβγαλε πίσω σύστημα φρένων στα 4.000 χλμ και στο επίσημο συνεργείο μου είπανε να στείλω γράμμα στον Σφακιανάκη!!
Κατά καιρούς, διαβάζω και κάτι τέτοια posts και με κάνουν να νιώθω λίγο καλύτερα που έχω BMW

….βέβαια για να πω την αλήθεια, δεν έχω πετύχει ακόμα χριστιανό με V-strom που να είχε πρόβλημα το οποίο δεν λύθηκε σε απλό συνεργείο με κανένα 300άρι ευρώ… (και για να προλάβω τους ιδιοκτήτες με “μετοχές” στην BMW, ξεκαθαρίζω ότι το R1200GS των 16.000 ευρώ, είναι σαφώς καλύτερο σχεδόν σε ΟΛΑ τα σημεία από το πολύ μικρότερο του V-Strom των 7.500 ευρώ, ΟΜΩΣ πέρα από το πρεστίζ και την τρομερή ενεργητική ασφάλεια που προσφέρει, τα ΤΟΣΑ λεφτά του θα τα δικαιολογούσε ΜΟΝΟ αν είχε τα 2/3 της αξιοπιστία ενός V-Strom…

Και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, οι περσότεροι V-stromάδες τους πεινούν το αίμα και στα service τους δεν είναι και οι πιο συνεπείς…

Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω για της BMW τα:

Διαφορικά
Άξονες
Δίσκους
Συμπλέκτες
Σβησίματα
Μονάδες ABS
Μονάδες ρελαντί
Μονάδες ESA
Sensors
Σασμάν
…..

…και ακόμα ρε μάγκες συζητάμε για αξιοπιστία και παπαριές….εντάξει δε λέω, τα γουστάρουμε τα μηχανάκια μας, αλλά σε αυτό τον τομέα δεν μας παίρνει να μιλάμε...

…πλέον δεν υπάρχει άνθρωπος (ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ κανένα) με BMW που να μην έχει φάει κάζο 500ευρού και πάνω…

…επίσης, η ατάκα «μου το πέρασαν στην εγγύηση», δεν κάνει το μηχανάκι μας αξιόπιστο….απλά σε πρώτη φάση γλύτωσες κάποια λεφτά…την επόμενη απλά θα τον πιεις…γλυκά…

Επίσης η φάση της εγγύησης είναι δίκοπο μαχαίρι και στην ουσία, άσχετα με το αν πλήρωσες ή όχι, φεύγεις ξενερωμένος…, χώρια που η όποια επισκευή εντός εγγύησης συνοδεύεται από μουρμούρα, κλάψα ή καβγά…ή και από πνιγμένο θυμό, διότι δεν θες να τα σπάσεις όλα εκεί μέσ μιας και το μηχανάκι στο πούλησαν λες και είναι το Space Sattle οπότε μόνο αυτοί ξέρουν να το φτιάχνουν...και φυσικά θα πρέπει να ξαναπάς...

Η δουλειά μιας μοτό BMW είναι να ταξιδεύει και όχι να σε κάνει κολλητό με τα συνεργεία…

Το μόνιμο άγχος του συγχρόνου BMWδάκια είναι:

Τελικά τι λάδι να βάλω στο ματρακά;
Πόσο έκαψε;
Σας πετάει και εσάς τις ταχύτητες;
Ρε κούκλε, σε ποιο συνεργείο πας;
Παίζει καμιά καμπάνια;
Ρε φίλε, στα πόσα χλμ αρχίζει να πατινάρει;
Ξέρει κανένας, κανένα καλό site στο ebay να πάρουμε κανένα ανταλλακτικό;

…και άλλα τέτοια, που όλοι ξέρουμε…!!!

Αν η BMW συνεχίσει έτσι και σε συνέχεια της έκτασης που έχει πάρει η κρίση στην Ελλάδα, δεν τους βλέπω καλά…
______________
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 16-06-2012, 18:23
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Εγώ θα γράψω μόνο για να πω ότι εξακολουθώ να θεωρώ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ το θέμα της δήθεν κακής ποιότητας του 1200GS. Σε άλλους κάτι θα τύχει, στους περισσότερους όχι, ΟΣΟ ΚΑΘΕ μοτό. Εμένα σε 5 χρόνια συμβίωσης μου έχουν τύχει μόνο θέματα αναλωσίμων (και από αυτά λίγα) πλην ενός σκασμένου μπροστινού αμορτισέρ στην αρχή της ζωής της όταν πήγα σε κάτι εντουροιστορίες (αλλάχτηκε χωρίς συζήτηση). Το "μαγικό" του να έχεις GS; Μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό εγώ την κυκλοφορούσα μια χαρά (απλά δεν έκανα υπερβολές) γιατί ένα σκασμένο μπροστινό telelever απλώς... δουλεύει χειρότερα, δεν είναι σαν να μη δουλεύει καθόλου (εκ' κατασκευής).

Μεταξύ των δυο μηχανών δεν είναι δυνατό να σχολιάσω γιατί είναι σαν να συγκρίνουμε τη μέρα με τη νύχτα. Πολύ απλά και όμορφα.

Κάνε ότι νομίζεις.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 16-06-2012, 19:48
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Υπάρχει μία παροιμία ... " όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια"...

Κακά τα ψέμματα οι κούκλες μας (R1200GS, GSA) έχουν ρεκόρ πωλήσεων. Σίγουρα είναι μία ακριβή μοτο, αλλά η ευστάθειά της, ο τρόπος που φρενάρεις και άλλα πολλά είναι ... ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ!!
Σχετικά με βλάβες και τέτοια... μόνο τα BMW έχουν???? Οι άλλες μηχανές δεν έχουν??
Είναι μοτο που παράγονται μαζικά και δικαιολογείται ένα ποσοστό της παραγωγής να έχουν προβλήματα.
Σε περίπτωση που η παραγωγή δεν ήταν μαζική τότε η τιμή της θα ήταν τέτοια που δεν θα μπορούσαν πάρα πολλοί να την αγοράσουν

Φυσικά αντίστοιχα πολύ καλή είναι και οι R1150GS χωρίς ρεκόρ πωλήσεων!

Φίλε πάρε όποια μοτο σου αρέσει πολύ, πάρα πολύ όμως!!
Ότσν την βλέπεις και πόσο μάλλον όταν την οδηγείς να σε .... τρελαίνει!

Εγώ προσωπικά αυτό έκανα. Μεταχειρισμένη του 2006 πήρα (πριν 2,5 χρόνια) ... κανένα πρόβλημα και μακάρι να μην έχω.
Επίσης μερικές φορές τα φρένα του GS με γλίτωσαν από ... ξάπλες!

Αυτά. Καλή επιλογή και πάντα όρθιες βόλτες!

Last edited by dimitrisb; 16-06-2012 at 19:49.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-06-2012, 09:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Λοιπόν να πω κι εγώ για την παροιμιώδη αξιοπιστία του V-strom.
Να μη λέμε μόνο για τις δικές μας (καλοπροαίρετα και για να ξεσκάμε που λέμε..., αλλά μας παίρνουν φαλάγγι οι "άλλοι")
Είχα ένα του 2008 με ABS , μαύρο ματ.
Ο αδερφός, ένα από τα πρωτα του 2005, όχι ABS. Ένας φίλος ίδιο με του αδερφού μου.
Κι ο κολλητός (που έχει GS 30 years 2010 τώρα) είχε ένα μπλε του 2004, από τα πρώτα που ήρθαν.
Το μπλε έκανε 130000 χλμ, χωρίς κανένα θέμα, αν και "βασανίστηκε" στα χέρια του φίλου μας.
Τα δύο κόκκινα στις 27.000χλμ και στις 34.000 έβγαλαν σασμάν. Εννοείται το μοτέρ κάτω και επισκευή 1200€ ++.
Το δικό μου στις 18.000 έκαιγε λάδια, δεν το πρόσεξα (το είχα μόλις αγοράσει μεταχειρισμένο και δεν έκανα τσεκ, βασιζόμενος στην αξιοπιστία... Μέγα Λάθος) και χτύπησε μπιέλα. Επισκευή 1200€+ επίσης! Μπορεί να μη φταίει το μηχανάκι για την έκταση της ζημιάς, αλλά ΕΚΑΙΓΕ ήδη λάδια και γι αυτό δε φταίω εγώ. Έφταιγε ο 1ος κάτοχος; Που να ξέρω; Και τι να έκανε δηλαδή, ώστε να καίει το μηχανάκι λάδια στις 18.000 χλμ;
Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κάθε μηχάνημα, είναι "ότι κάτσει"! Δεν μπαίνουν σε καλούπια αυτά και όλα έχουν παρουσιάσει αστοχίες.
Πάρε ότι σου κάνει κέφι και κάνε το κέφι σου.
επίσης τα 34.000 χλμ που έχεις με το στρώμα σε 3 χρόνια δεν είναι και πολλά.... Σε ένα χρόνο με το GS έχω 23.000 χλμ και Δόξα τω Θεώ, χωρίς προβλήματα, ή πρόβλημα
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 17-06-2012, 11:16
vasilisGS Ο/Η vasilisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Φίλε έχω αλλάξει τα τελευταία 8 χρονια :

1. τις xt 660 ,45000km πρόβλημα κανένα εκτός απο τα γνωστά σβήσιματα που παρουσίασαν τα περισσότερα .Λυθεικε μετα απο εξη μήνες περιπου με διάφορες αλλαγές ανταλακτικων και πειραματισμους Φταίει αυτο όχι αυτο και τελικά Οκ .
2. Vstrom 55.000km πρόβλημα κανένα εκτός απο όταν το αγόρασαν που δεν ήταν σφιγμενος ο λαϊκός του τι μόνιμου .Για να ασχοληθεί κάποιος μαζί μου έπρεπε να το πάω σε τρεις συνέργια πρώτα .Οκ σε 1 εβδομάδα.
3. TDM ,57.000km πρόβλημα κανένα εκτός απο όταν πήγαινα πάνω ο 190km/h αναβοσβυνε η ένδειξη του ABS στον ταμπλό ,αλλαχτηκε η πίσω ζαντα και όλα καλα .
4. Gs1200r μέχρι σήμερα 77.000km ,κανένα πρόβλημα εκτός απο τρις καμένες λάμπες μπροστά ,έβαλα xenon και το έλυσαν.

Απο την δική μου εμπειρία πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης σε συνάρτηση και με το πως οδηγεί ο καθένας .
Το σημαντικότερο είναι πόσο καιρό σε κάνει να γουσταρεις να οδηγας αυτο που έχεις ,πίστεψε με το GS δεν το βαριέσαι , το βλέπεις και θες βολτααααα....

Οπότε όλα είναι επιλογή μας και μόνο .
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 17-06-2012, 14:41
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Στο GS τελειώνουν οι μηχανές. Άσε τους άλλους να λένε.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 17-06-2012, 14:57
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Ο Δήμος τα είπε καλά.
Στο κάτω κάτω κάνε μια δοκιμή
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 17-06-2012, 15:54
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν να πω κι εγώ για την παροιμιώδη αξιοπιστία του V-strom.
Να μη λέμε μόνο για τις δικές μας (καλοπροαίρετα και για να ξεσκάμε που λέμε..., αλλά μας παίρνουν φαλάγγι οι "άλλοι")
Είχα ένα του 2008 με ABS , μαύρο ματ.
Ο αδερφός, ένα από τα πρωτα του 2005, όχι ABS. Ένας φίλος ίδιο με του αδερφού μου.
Κι ο κολλητός (που έχει GS 30 years 2010 τώρα) είχε ένα μπλε του 2004, από τα πρώτα που ήρθαν.
Το μπλε έκανε 130000 χλμ, χωρίς κανένα θέμα, αν και "βασανίστηκε" στα χέρια του φίλου μας.
Τα δύο κόκκινα στις 27.000χλμ και στις 34.000 έβγαλαν σασμάν. Εννοείται το μοτέρ κάτω και επισκευή 1200€ ++.
Το δικό μου στις 18.000 έκαιγε λάδια, δεν το πρόσεξα (το είχα μόλις αγοράσει μεταχειρισμένο και δεν έκανα τσεκ, βασιζόμενος στην αξιοπιστία... Μέγα Λάθος) και χτύπησε μπιέλα. Επισκευή 1200€+ επίσης! Μπορεί να μη φταίει το μηχανάκι για την έκταση της ζημιάς, αλλά ΕΚΑΙΓΕ ήδη λάδια και γι αυτό δε φταίω εγώ. Έφταιγε ο 1ος κάτοχος; Που να ξέρω; Και τι να έκανε δηλαδή, ώστε να καίει το μηχανάκι λάδια στις 18.000 χλμ;
Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κάθε μηχάνημα, είναι "ότι κάτσει"! Δεν μπαίνουν σε καλούπια αυτά και όλα έχουν παρουσιάσει αστοχίες.
Πάρε ότι σου κάνει κέφι και κάνε το κέφι σου.
επίσης τα 34.000 χλμ που έχεις με το στρώμα σε 3 χρόνια δεν είναι και πολλά.... Σε ένα χρόνο με το GS έχω 23.000 χλμ και Δόξα τω Θεώ, χωρίς προβλήματα, ή πρόβλημα


Τυχαίο που σε κάθε επισκευή πληρωσατε.....1200;;;;
Το σημάδι...για αγορα gs1200
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 17-06-2012, 17:06
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυχαίο που σε κάθε επισκευή πληρωσατε.....1200;;;;
Το σημάδι...για αγορα gs1200

Είσαι γάτος!!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 25-06-2012, 16:40
anastos Ο/Η anastos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Πιθανότατα η ενδειξη του γενικού χιλιομετρητη μπορει να αλλάξει απο διάφορους ώστε να πετύχουν καλύτερη τιμη πώλησης. Η τιμή των χιλιομέτρων όμως που βλέπει ο εγκεφαλος της μηχανης αλλάζει και αυτός ή κρατάει τα αληθινά χιλιόμετρα; Μη μας πιάσουν κορόιδα αν βρεθεί κάτι.

Last edited by anastos; 25-06-2012 at 16:41.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!