GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 20-06-2012, 04:53
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dent Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημεια των καιρων κυριοι.
Να θεοποιουμε τους πολυδιαφημισμενους αλλα επιεικως ανεπαρκεις και απο την αλλη να αμφισβητουμε τους συνεπεις αλλα αυτοφωτους επαγγελματιες.
Θελει πολυ ψαξιμο το πραγμα και οχι σαν προβατα στο μαντρι
Φιλε μου, εχω αλλαξει 3 φορες στο tdm, 2 στη βεσπα,2 στο κυμκο και εβαλα τωρα στο gs.
επισης εχω στειλει αλλους 4 επιεικως απολυτα ικανοποιημενους.
Καθε νομισμα εχει 2 οψεις
  #62  
Παλιό 20-06-2012, 07:36
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsak8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, εχω αλλαξει 3 φορες στο tdm, 2 στη βεσπα,2 στο κυμκο και εβαλα τωρα στο gs.
επισης εχω στειλει αλλους 4 επιεικως απολυτα ικανοποιημενους.
Καθε νομισμα εχει 2 οψεις
Και εγώ απόλυτα ικανοποιημένος.
  #63  
Παλιό 20-06-2012, 07:41
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από z_atomic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε σε αυτό το θέμα πόσταρα τη δική μου "περιπέτεια". Κάποιοι είχαν αντίστοιχη και το δήλωσαν και εδώ και κάποιοι όχι.

Προφανώς και υπάρχουν και πελάτες που είναι ευχαριστημένοι... και καλώς συνεχίζουν και πάνε και θα ξαναπάνε κατά τη δική τους κρίση

Εγώ δεν προτρέπω κανέναν να πάει ή να μην πάει.

Ανέφερα την αντιεπαγγελματική του συμπεριφορά προς το πρόσωπό μου.

Κάποιοι ανέφεραν το ίδιο.

Δεν είμαστε εδώ για να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του και κρίνει αναλόγως. Δεν θα στήσουμε ούτε φαν κλαμπ ούτε κλαμπ εναντίον του. εγώ τουλάχιστον δεν είμαι υπέρ μιας τέτοιας λύσης.

Δεν διευκρίνισες όμως για να καταλάβουμε, δεν είχες πρόβλημα με τα ελαστικά ή είχες πρόβλημα με τα ελαστικά αλλά όχι με την αντιμετώπιση.

Τεσπά ο καθένας κρίνει όπως νομίζει.....

Όχι δεν είπα να χωριστούμε σε στρατόπεδα.
Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα λάστιχα, ούτε με την αντιμετώπιση. Βάζω λάστιχα εκεί από τότε που πρωτοάνοιξε, στο απέναντι μαγαζί και σε 6 μοτοσυκλέτες δικές μου και 2 του αδερφού μου. Έχω στείλει πάνω από 40 άτομα και όλοι έμειναν ικανοποιημένοι. Τόσο από το προϊόν, όσο και από το Νίκο και το προσωπικό, πέραν του καφέ ....
Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία σου, όμως βγάζεις μένος και χτυπάει άσχημα. Είναι κι άλλοι όπως φαίνεται και πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Όχι ότι δεν το πιστεύω. Σας πιστεύω. Έγραψα λοιπόν ότι καλό θα είναι να δούμε τους δυσαρεστημένους, μιας και οι ευχαριστημένοι είναι εκατοντάδες και το ξέρω πολύ καλά και προσωπικά.
Όπως λέει κι άλλος φίλος πιο πάνω, κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις!
Επίσης να πω κάτι που μου συνέβη το 1993 σε ένα Civic Esi που είχα τότε.
Έβαλα μια 4αδα Pirelli P600 και το αμάξι όταν άφηνα το τιμόνι , άλλαζε 3 λωρίδες στην εθνική. Πήγα πίσω, το οδήγησε, το είδε και μου είπε για ευθυγράμμιση και ζάντες, στραβά πλαίσια κλπ γελοία. Δεν υπήρχε θέμα το αυτοκίνητο ήταν 6 μηνών και "πιπίλα"!!!! αφού το είδε ότι τραβάει και δεν έπαιζε να είναι η ιδέα μου, του είπα ότι θέλω μια άλλη τετράδα και την πληρώνω εγώ. Την έβαλε, το δοκιμάσαμε και φυσικά ήταν μια χαρά το αμάξι. Επίσης πολύ φυσικά το βούλωσε και δεν πλήρωσα. Τόσο απλά. Και ήμουνα 23 ετών τότε, χωρίς την εμπειρία του σήμερα.
Απορώ λοιπόν πώς γίνεται και προκαλούνται τέτοια μπλεξίματα, ενώ η λύση είναι εύκολη.
Αφού έχεις τη σιγουριά για τη μοτο σου, πώς δέχεσαι να μπεις σε τέτοιο μπελά, πριν γίνει το απλούστερο. Βάζεις ένα νέο σετ και γίνεται πάλι δοκιμή. Αν έχεις λάθος (απίθανο αφού ξέρεις ότι δεν είχες πρόβλημα πριν) το πληρώνεις. Αν όχι όμως, κανείς δεν πρόκειται να αμφισβητήσει κάτι που γίνεται μπροστά του.
Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
  #64  
Παλιό 20-06-2012, 09:03
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είπα να χωριστούμε σε στρατόπεδα.
Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα λάστιχα, ούτε με την αντιμετώπιση. Βάζω λάστιχα εκεί από τότε που πρωτοάνοιξε, στο απέναντι μαγαζί και σε 6 μοτοσυκλέτες δικές μου και 2 του αδερφού μου. Έχω στείλει πάνω από 40 άτομα και όλοι έμειναν ικανοποιημένοι. Τόσο από το προϊόν, όσο και από το Νίκο και το προσωπικό, πέραν του καφέ ....
Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία σου, όμως βγάζεις μένος και χτυπάει άσχημα. Είναι κι άλλοι όπως φαίνεται και πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Όχι ότι δεν το πιστεύω. Σας πιστεύω. Έγραψα λοιπόν ότι καλό θα είναι να δούμε τους δυσαρεστημένους, μιας και οι ευχαριστημένοι είναι εκατοντάδες και το ξέρω πολύ καλά και προσωπικά.
Όπως λέει κι άλλος φίλος πιο πάνω, κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις!
Επίσης να πω κάτι που μου συνέβη το 1993 σε ένα Civic Esi που είχα τότε.
Έβαλα μια 4αδα Pirelli P600 και το αμάξι όταν άφηνα το τιμόνι , άλλαζε 3 λωρίδες στην εθνική. Πήγα πίσω, το οδήγησε, το είδε και μου είπε για ευθυγράμμιση και ζάντες, στραβά πλαίσια κλπ γελοία. Δεν υπήρχε θέμα το αυτοκίνητο ήταν 6 μηνών και "πιπίλα"!!!! αφού το είδε ότι τραβάει και δεν έπαιζε να είναι η ιδέα μου, του είπα ότι θέλω μια άλλη τετράδα και την πληρώνω εγώ. Την έβαλε, το δοκιμάσαμε και φυσικά ήταν μια χαρά το αμάξι. Επίσης πολύ φυσικά το βούλωσε και δεν πλήρωσα. Τόσο απλά. Και ήμουνα 23 ετών τότε, χωρίς την εμπειρία του σήμερα.
Απορώ λοιπόν πώς γίνεται και προκαλούνται τέτοια μπλεξίματα, ενώ η λύση είναι εύκολη.
Αφού έχεις τη σιγουριά για τη μοτο σου, πώς δέχεσαι να μπεις σε τέτοιο μπελά, πριν γίνει το απλούστερο. Βάζεις ένα νέο σετ και γίνεται πάλι δοκιμή. Αν έχεις λάθος (απίθανο αφού ξέρεις ότι δεν είχες πρόβλημα πριν) το πληρώνεις. Αν όχι όμως, κανείς δεν πρόκειται να αμφισβητήσει κάτι που γίνεται μπροστά του.
Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
Καλημέρα φίλε μου

μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι και το πας το θέμα λες και όντως τελικά πρέπει να χωριστούμε σε στρατόπεδα.

Καταρχάς δεν με ξέρεις και βγάζεις το εύκολο συμπέρασμα το ότι έχω μένος εναντίον του. Δεν έχω μένος για κανέναν, εκτός αν θεωρείς μένος το ότι βγήκα να καταγγείλω την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά του. Δεν ήσουν ούτε μπροστά στις κουβέντες μας ούτε ξέρεις τι άλλο έχει ειπωθεί. Ούτε καν τον τρόπο που μου μίλησε. Οπότε σε παρακαλώ θερμά και χωρίς ίχνος παρεξήγησης...μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για μένα γιατί δεν ξέρεις τίποτα για το χαρακτήρα μου και το πόσο υπομονετικός είμαι. Αν κατά τα άλλα επιμένεις σε αυτό που γράφεις για το μένος...δεν μπορώ να σου αλλάξω τη γνώμη και δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν. Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ακριβώς γιατί άργησα να ποστάρω το θέμα......γιατί απλά δεν ήθελα να αδικήσω κανέναν ( το οποίο το έγραψα και στην αρχή αλλά μάλλον δεν το διάβασες).

Ούτε τον γνώριζα τον κύριο, ούτε είχα ακούσει κάτι. Πήγα απλά να αλλάξω ελαστικά. Το ότι 1.000.000 άτομα πριν από μένα είναι ευχαριστημένα, εμένα δεν μου λέει τίποτα. Η συμπεριφορά του ήταν άκρως αντιεπαγγελματική και αυτό δεν αλλάζει.

Αν γίνουν εκλογές λοιπόν ας τον ψηφίσετε ως τον καλύτερο βουλκανιζατερά της Αθήνας...για μένα θα ισχύει το ίδιο...το ότι με αντιμετώπισε ως κορόιδο.


Αν επίσης διάβαζες προσεκτικά αυτά που έγραψα, θα έβλεπες ότι πολύ απλά του ζήτησα από την αρχή αυτό που έγραψες....να αλλάξουμε ένα σετ ελαστικών γιατί αυτό αποδείχθηκε μετά από τους πρώτους ελέγχους που έγιναν στην αρχή, το ότι έφταιγαν τα metz. ήξερε φυσικά και ο ίδιος ότι η παρτίδα ήταν προβληματική αλλά παρόλα αυτά επέμενε το ότι δεν έφταιγε η παρτίδα.

Αφού λοιπόν θέλεις να ξέρεις και την λεπτομέρεια να σου την πω. Όταν του ζήτησα να κάνουμε αυτή την αλλαγή (κατά την οποία αν είχα άδικο θα πλήρωνα το σετ ελαστικών) ξέρεις τι μου είπε;;;;;;;;;;

"Φέρε μου ένα χαρτί που να λέει ότι φταίνε τα ελαστικά και γω θα σου τα αλλάξω"

Την επόμενη φορά που εσύ φίλε μου θα πας στο mediamarkt και θα πάρεις τηλεόραση με πρόβλημα στη βάση στήριξης στον τοίχο, για να σου την αλλάξουν, να φροντίσεις να περάσεις από τον Κωτσόβολο να σου δώσει ένα χαρτί ότι η τηλεόραση όντως έχει πρόβλημα. Αλλιώς να γκρεμίσεις τον τοίχο του σπιτιού σου και να την πεις στον εργολάβο που έχτισε το σπίτι σου και ο τοίχος δεν κάνει για την συγκεκριμένη τηλεόραση. Και ξέρεις γιατί σου το προτείνω; γιατί 3.000.000 πελάτες πριν από σένα δεν είχαν κανένα πρόβλημα με αυτό που αγόρασαν από τη mediamarkt.

Είναι το ίδιο παράλογο φίλε μου.

Το ότι τελικά έχει κάνει και έχει πει τα ίδια ακριβώς πράγματα με την ίδια σειρά και σε άλλους συμφορουμίτες προφανώς εσένα δεν σου λέει τίποτα.
Το ότι την πρώτη μέρα που άλλαξα ελαστικά, δεν έκανε ζυγοστάθμιση στον πίσω τροχό και όχι μόνο σε μένα πάλι δεν σου λέει τίποτα.

Δικαίωμα σου να έχεις όποια άποψη θέλεις και δεν θα προσπαθήσω να σου την αλλάξω. Το πόσταρα και πριν .......δεν λέω σε κανέναν να πάει ή να μην πάει. Ας κάνει ο καθένας όπως νομίζει......εγώ το πόσταρα και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Δέχομαι να έχεις όποια άποψη θέλεις για τον εν λόγω κύριο, δεν δέχομαι όμως να με κατηγορείς για μένος, επειδή δεν δέχομαι να με πιάνουν κορόιδο και επειδή είχα το θάρρος να βγω να το καταγγείλω. Τουμπεκί εγώ φίλε δεν κάνω για κανέναν.....και αυτό δεν θα το αλλάξω με τίποτα.

Παρόλα αυτά δέχομαι το σχόλιο σου ως καλοπροαίρετο και ως αποτέλεσμα παρεξήγησης (σε ότι αφορά εμένα)

Φιλικά πάντα

Ζήσης
  #65  
Παλιό 20-06-2012, 11:18
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Επειδη πρέπει να ακούγονται και οι δυο πλευρες......μίλησα με τον επαγγελματία και μου είπε, ότι ακόμη περιμένει τον Ζηση...για να του αντικαταστήσει ΚΑΙ το πίσω ελαστικό........διότι αυτο είχαν πει στην τελευταία συνάντηση τους
Το μπροστινό ελαστικό έχει ήδη αντικατασταθεί Και έχει σταλεί στην εταιρεία που τα εισαγει, φυσικα χωρίς κόστος...
Να τονίσω ότι έμεινε έκπληκτος με τα παράπονα του ζηση, διότι υπήρχε συνεργασία μεταξύ τους...
Εγω απλα μεταφέρω αυτα που μου είπε ο Περιστερας.....και φυσικα δεν γνωρίζω αν έχει δίκιο ο Ζησης ή ο Νίκος....
  #66  
Παλιό 20-06-2012, 11:21
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει κι άλλος φίλος πιο πάνω, κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις!
Επίσης να πω κάτι που μου συνέβη το 1993 σε ένα Civic Esi που είχα τότε.
Έβαλα μια 4αδα Pirelli P600 και το αμάξι όταν άφηνα το τιμόνι , άλλαζε 3 λωρίδες στην εθνική. Πήγα πίσω, το οδήγησε, το είδε και μου είπε για ευθυγράμμιση και ζάντες, στραβά πλαίσια κλπ γελοία. Δεν υπήρχε θέμα το αυτοκίνητο ήταν 6 μηνών και "πιπίλα"!!!! αφού το είδε ότι τραβάει και δεν έπαιζε να είναι η ιδέα μου, του είπα ότι θέλω μια άλλη τετράδα και την πληρώνω εγώ. Την έβαλε, το δοκιμάσαμε και φυσικά ήταν μια χαρά το αμάξι. Επίσης πολύ φυσικά το βούλωσε και δεν πλήρωσα. Τόσο απλά. Και ήμουνα 23 ετών τότε, χωρίς την εμπειρία του σήμερα.
Τελικα ειδατε την ιδια οψη του νομισματος Κι εσενα το ιδιο προσπαθησε να σου κανει...ειναι επαγγελματισμος αυτο??

Το προβλημα ειναι η αντιμετωπιση του εμπορου οταν για καποιο λογο το προιον ειναι ελαττωματικο, οι δικαιολογιες που λεει και οτι σου λεει ''ευκολα'' πως ολα τα υπολοιπα φταινε και οχι το προιον του και να σου παιρνει και τσαμπα λεφτα σε δηθεν ακτινολογισεις

Κι εγω αλλαξα λαστιχα εκει περισυ τον Οκτωβριο (ηπια και το πολυδιαφημισμενο καφεδακι και ημουν απολυτα ευχαριστημενος) ειμαι απο Χανια και δεν τολμω να φανταστω τι θα ειχε συμβει αν για καποιο λογο ηταν ελαττωματικα τα λαστιχα...δεν θα εβγαζα ακρη, αφου δεν εβγαλαν τα παιδια που εκαναν και τοσες επισκεψεις μετα, πραγμα που λογω αποστασης εγω δεν θα μπορουσα να κανω

Αρα το προβλημα του εμπορου δεν ειναι οταν το προιον του ειναι καλο γιατι τοτε ειναι ευχαριστημενος ο πελατης και απο το προιον και απο την πολυ καλη τιμη...το προβλημα ειναι οταν το προιον ειναι ελαττωματικο και τα ψεματα που λεει στον καθενα (οτι πρωτη φορα του συμβαινει κλπ) ενω το ξερει και συνεχιζει βγαζοντας χρηματα απο ακτονολογισεις και ισιωματα ζαντων ενω καλλιστα χωρις κοστος θα μπορουσε να προβει σε αμεση αντικατασταση του ελαστικου

Παροτι προσωπικα ημουν ενας ευχαριστημενος πελατης με προβληματισατε διαβαζοντας ολες αυτες τις περιπτωσεις (και το αλλο νημα που μου ειχε διαφυγει περισυ) διοτι θα σκεφτομαι μην τυχον πεσω σε ελαττωματικα ελαστικα γιατι μετα θα τρεχω χωρις λογο
  #67  
Παλιό 20-06-2012, 11:27
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη πρέπει να ακούγονται και οι δυο πλευρες......μίλησα με τον επαγγελματία και μου είπε, ότι ακόμη περιμένει τον Ζηση...για να του αντικαταστήσει ΚΑΙ το πίσω ελαστικό........διότι αυτο είχαν πει στην τελευταία συνάντηση τους
Το μπροστινό ελαστικό έχει ήδη αντικατασταθεί Και έχει σταλεί στην εταιρεία που τα εισαγει, φυσικα χωρίς κόστος...
Να τονίσω ότι έμεινε έκπληκτος με τα παράπονα του ζηση, διότι υπήρχε συνεργασία μεταξύ τους...
Εγω απλα μεταφέρω αυτα που μου είπε ο Περιστερας.....και φυσικα δεν γνωρίζω αν έχει δίκιο ο Ζησης ή ο Νίκος....
Το θεμα ειναι πως δεν ηταν μονο τα παραπονα του Ζηση αλλα και πολλων αλλων στο αλλο ''νημα'', δεν μπορει να ειναι τυχαιο ...εδω του commander του ειπε να οδηγαει με το ενα χερι για να μην συμβαινει αυτο ελεος....
  #68  
Παλιό 20-06-2012, 11:42
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη πρέπει να ακούγονται και οι δυο πλευρες......μίλησα με τον επαγγελματία και μου είπε, ότι ακόμη περιμένει τον Ζηση...για να του αντικαταστήσει ΚΑΙ το πίσω ελαστικό........διότι αυτο είχαν πει στην τελευταία συνάντηση τους
Το μπροστινό ελαστικό έχει ήδη αντικατασταθεί Και έχει σταλεί στην εταιρεία που τα εισαγει, φυσικα χωρίς κόστος...
Να τονίσω ότι έμεινε έκπληκτος με τα παράπονα του ζηση, διότι υπήρχε συνεργασία μεταξύ τους...
Εγω απλα μεταφέρω αυτα που μου είπε ο Περιστερας.....και φυσικα δεν γνωρίζω αν έχει δίκιο ο Ζησης ή ο Νίκος....
Επειδή φρόντισα να εξηγήσω από την αρχή την κατάσταση με τις συναντήσεις με τον συγκεκριμένο καταστηματάρχη και το τι έγινε επαναλαμβάνω τα εξής:

1.Το εμπρος ελαστικό αντικαταστάθηκε σχεδόν στην αρχή και παρόλα αυτά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Αυτό δεν το αρνήθηκα και μπορείτε να διαβάσετε το πρώτο ποστ με τα κόκκινα γράμματα.
Το θέμα ήταν τι έγινε μετά....

2. Σε ότι αφορά την τελευταία μας συνάντηση το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν με περίμενε να αλλάξουμε το πίσω ελαστικό....με περίμενε να κάνουμε πρώτα τη μηχανή πειραματόζωο και μετά να αποφασίσει αν θα το αλλάξει....... νομίζω ότι πόσταρα 7 σοβαρούς λόγους για τους οποίους επέλεξα να μην πάω τη μηχανή μου για τις σχετικές αλχημείες......

Αν πραγματικά ήθελε να μου αλλάξει το πίσω ελαστικό θα το έκανε από τη στιγμή που πήγα στο κατάστημά του και του ανέφερα τους ελέγχους που έκανα στη μηχανή σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία και σε έναν συνάδελφό του......


Παρόλα αυτά πριν ποστάρω αυτό το θέμα φρόντισα να κάνω όλους τους απαραίτητους ελέγχους για να μην πει κανείς ότι όλα ήταν θέμα της φαντασίας μου ή ότι απλά ήθελα να κατηγορήσω κάποιον άδικα.

Στο τέλος δεν του ζήτησα ούτε χρήματα ούτε αντικατάσταση διότι δυστυχώς έχασε την εμπιστοσύνη μου σε σχέση με τη μηχανή μου.

Σε κάθε περίπτωση και το ανέφερα πολλάκις, του έδωσα πολλές ευκαιρίες και δυνατότητες να μου αλλάξει το ελαστικό, έχοντας πραγματοποιήσει πριν τους σχετικούς ελέγχους αποκλείοντας κάθε άλλο ενδεχόμενο προβλήματος, προκειμένου ο ίδιος να μην εκτεθεί στην εταιρία όταν και θα έστελνε τα ελαστικά πίσω. Του ανέφερα και τα συνεργεία που πήγα για να πάρει τηλέφωνο να το ακούσει και ο ίδιος αν ήθελε

Δεν νοείται να δηλώνει έκπληκτος όταν έχω πάει στο κατάστημά του 4 φορές με καλή διάθεση για να βρούμε μια λύση και να μου λέει ατάκες του στυλ "αυτοί δεν ξέρουν" και "φέρε μου χαρτί ότι τα ελαστικά έχουν πρόβλημα και γω σου τα αλλάζω".

Τελικά η καλή μου διάθεση και το τρέξιμο που έριξα για να μην εκτεθεί και ο ίδιος, θα μου γυρίσει τώρα μπούμερανγκ; ε όχι .........

Είπαμε δεν του ζήτησα ούτε λεφτά ούτε αντικατάσταση μετά από όλα αυτά. Απλά επισήμανα την συμπεριφορά του...... και για του λόγου το αληθές υπήρξε και αυτήκοος και αυτόπτης μάρτυρας.........

Έκπληκτος έμεινα εγώ από την εμμονή του να μην αντικαταστήσει το ελαστικό, τη στιγμή που δεν θα του κόστιζε τίποτα (καθώς το κόστος θα βάρυνε την εταιρεία) και τη στιγμή που δεν είχα καμία διάθεση να αλλάζω ελαστικά για πλάκα.

Ευχαριστώ πάντως που παρέθεσες και την άποψη του για να μπορέσω να του απαντήσω......πάντα με στοιχεία
  #69  
Παλιό 20-06-2012, 12:08
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Έχει ενδιαφέρον το θέμα.

Χωρίς να παίρνω το μέρος κανενός, θα αναφέρω δυο πράγματα.

- Όταν είχα πάει εγώ, όλα πήγαν καλά, πλην ότι περίμενα αρκετή ώρα να έρθουν τα λάστιχα (που ΔΕΝ ήταν αυτό το μοντέλο/μάρκα ευτυχώς - btw την Metzeler γενικώς την "πάω) ενώ ήξερε ότι θα πάω. Τέσπα συμβαίνουν αυτά. Αλλά φανταστείτε να βιαζόμουν πολύ.

- Εμένα ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ζυγοστάθμιση στο πίσω (εκεί στο ίδιο μαγαζί που εσένα σου είπαν ότι δεν χρειάζεται). Προσοχή ΑΛΛΟΣ γνωστός λαστιχάς μηχανών (επίσης με παρουσία σε αγώνες κλπ. όπως το... πουλάκι εδώ), ΔΕΝ μου είχε κάνει επειδή λέει τα μονόμπρατσα δεν χρειάζονται και αρκεί να μπει το λάστιχο στο σημάδι που πρέπει και τέτοια. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ένας λαστιχάς με ΓΝΩΣΗ να μας πει τι συμβαίνει.

Μου κάνει εντύπωση το θέμα και αναρωτιέμαι για κάτι που δεν έχει τεθεί. Ο άνθρωπος αυτός δεν έχει υπαλλήλους; Μήπως είναι θέμα το ποιος θα σε... αναλάβει τελικά; Σε αυτή την περίπτωση το αφεντικό πρέπει να λάβει τα μέτρα του (αν και είναι ευθύνη του έτσι κι αλλιώς οι υπάλληλοι του να είναι όλοι τουλάχιστον σε ένα ΚΑΛΟ επίπεδο και με ΚΟΙΝΗ πολιτική).

Ως ενίσχυση αυτής της άποψης να πω επιγραμματικά μια παλιότερη ιστορία μου (με το Dakar) σε πασίγνωστο λαστιχά του Πειραιά. Μάλιστα και εμένα τότε είχαν πέσει να με φάνε (λες και ο λαστιχάς θα τους έδινε μετοχές του). Μην τα πολυλογώ, μια αλλαγή στα λάστιχα επέφερε: Ανάποδο λαμάκι μέσα στο σύστημα των φρένων με αποτέλεσμα να μην έχω πίσω φρένο και γδαρμένο (ευτυχώς όχι κομμένο) καλώδιο ABS με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει και να έχω ένδειξη. Και τα δυο φτιάχτηκαν μέσα σε ένα μισάωρο από την αλλαγή στα λάστιχα στην "συγχωρεμένη" Motogenesis που είχε στον Πειραιά. Για λίγο γλύτωσα (με μονωτική ταινία!) την πληρωμή 300ων ευρώ αλλαγής καλωδίων αλλά και ότι δεν σκοτώθηκα από το ανάποδο λαμάκι. Φυσικά στον λαστιχά έκαναν τους Ταϊβανέζους (ψαγμένη έκδοση των Κινέζων). Χ*στηκα που είχε 500.000 ευχαριστημένους και 100.000 κολλητούς.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν.

Για μένα το θέμα σου θα είχε τελειώσει με ΑΠΟΛΥΤΗ πίεση σε αυτό που έτσι κι αλλιώς είπες ότι ζήτησες: "Φίλε μου ΘΑ μου τα αλλάξεις ΚΑΙ τα δυο, ΤΩΡΑ. Θα σου αφήσω την ταυτότητα μου, θα πάω μια γρήγορη βόλτα και θα γυρίσω. Αν το πρόβλημα παραμένει θα σου πληρώσω και τα δυο σετ και τα λεφτά των τοποθετήσεων ΚΑΙ το καψόνι. Αν φτιάξει, θα πληρώσω το σετάκι μου, θα μου κάνεις και μια ΕΠΙΠΛΕΟΝ έκπτωση για τον χαμένο μου χρόνο και θα μου πεις και ένα συγνώμη για την ταλαιπωρία". Αυτός είναι ο σωστός χειρισμός και χωρίς "μα μου"... και αυτό έπρεπε να κάνει και ο σωστός επαγγελματίας ακόμα και αν ξέρει ότι έχει δίκιο (πόσο μάλλον αν δεν έχει).
  #70  
Παλιό 20-06-2012, 12:34
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Παίδες,

Χωρίς να έχω προσωπική άποψη για τον συγκεκριμένο λαστιχά - επιχειρηματία, πολύ φοβάμαι ότι το θέμα από προσωπικό παράπονο - ανώνυμη καταγγελία του Ζήση (ανώνυμη ως προς τον καταγγελλόμενο) έχει διολισθήσει σε επίπεδο «λαϊκού δικαστηρίου» («ερημοδικία» μάλιστα του «κατηγορουμένου») χωρίς να μπορεί κανείς μας να γνωρίζει τι ακριβώς έχει διαμειφθεί μεταξύ του Ζήση και του συγκεκριμένου λαστιχά (και χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την αλήθεια των όσων αναφέρει ο Ζήσης, τον οποίο επίσης δεν γνωρίζω προσωπικά).

Ανεξαρτήτως ζητήματος δυσφήμησης που θα μπορούσε να θέσει ο συγκεκριμένος λαστιχάς - επιχειρηματίας και το οποίο δεν είναι το κρίσιμο εν προκειμένω, νομίζω ότι τέτοια δημόσια «λαϊκά δικαστήρια» εις βάρος οποιουδήποτε φέρνουν αντικειμενικά σε πολύ δύσκολη θέση τους διαχειριστές του forum, τόσο νομικά όσο και κυρίως ηθικά για πολλούς και διάφορους λόγους, τους οποίους είμαι βέβαιος ότι αντιλαμβανόμαστε όλοι μας και γιαυτό ίσως θα έπρεπε να είμαστε όλοι μας λίγο πιο προσεκτικοί στο τι γράφουμε ακόμη κι όταν θεωρούμε ότι «μας πνίγει το δίκιο μας» ....

Ως εκ τούτου θα τους πρότεινα να «κλειδώσουν» το συγκεκριμένο θέμα (παρόλο το ενδιαφέρον που έχει προκαλέσει) προς αποφυγή τυχόν παρεξηγήσεων και επειδή προφανώς δεν πρόκειται να «βγει άκρη» … Δεν είναι άλλωστε αυτός ο σκοπός του forum. Υπάρχουν πιο αρμόδιοι φορείς για αυτές τις καταγγελίες κλπ. Δηλαδή εμείς οι δικηγόροι κλέφτες θα γίνουμε ?... Μας λέτε που μας λέτε ψεύτες …

Τέλος πάντων και πέραν της πλάκας, ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην παρεξηγηθεί και η δική μου παρέμβαση … Φιλικά προς όλους …
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!