GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 20-08-2012, 18:05
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

φιλε FORESTER: ουδεποτε ειδα την τιμη των 8000. Ειδα 6000 για ενα μοτο του 2006 και αφου εψαξα θεωρω καλα ειπα οτι τοσο κανουνε τα αυτης χρονολογιας.... Λιγο η καψα να την παρω επιτελους και λιγο η διαβεβαιαωση ενως ανθρvπου που εχει την εξουσιοδοτηση της BMW να επισκευαζει BMW με θολωσαν και οντως τωρα αναρωτιεμαι πως δεν τα ειδα!!! Οντως μακαρι να ειναι μονο αυτα...

φιλε GEMARA: ναι οντως να θελει οχι μονο ψηλα αλλα και χοντρα με την μονη διαφορα να γνωριζω τι θελει και οχι να βγαινουν στην πορεια... το ψεμα δεν γουσταρω με την καμια!!!

φιλε ALBATROS: ναι οντως καποτε εκανε 16500 ολοκληρα χιλιαρικα... ναι καποτε τα ειχα αυτα τα λεφτα αλλα δεν την πηρα!!! τωρα ομως το θεμα ειναι οτι τα 'δικα μας συνεργεια' ειναι τοσα λιγα που ολα θα επρεπε ουτοπικα να φαιρονται επαγγελματικα για να τους συμφερει κιολας!!! Αλλωστε δεν ειναι και τοοοοσα πολλα!!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 20-08-2012, 18:28
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cover Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατι ρε ουστη μου δεν στο λεει ο αλλος οταν στην πουλαει;;; 'μαγκα επεσα ή επεσε το μοτοσακο, δεν ειχα καγκελα γιατι τα εβαλα αφου εγινε η ζημια, και εσπασε το αριστερο καπακι λιγακι σε μια γωνια κ σταζει λιιιιιγο λαδακι!! Το φτιαξα/κολλησα ομως με 'τσιχλα' κ προσεχε...'
Γιατι πολυ απλα εαν στο ελεγε,δεν θα το αγοραζες....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cover Εμφάνιση μηνυμάτων
(ξαναλεω οτι επρεπε να τα δω αλλα δυστυχως δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανικα...)
Nα με συγχωρεις,αλλα δεν χρειαζεται να ξερεις απο μηχανικα οπως λες,για να δεις χτυπημενα και γρατζουνισμενα κυλινδρα που μαρτυρουν πτωση.....

Σε καθε περιπτωση ομως αγορασες μια μοτοσυκλετα σε πολυ καλη τιμη.Η εικονιζομενη ζημια δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ακριβο,και ακρως επισκευασιμο.Καλο θα ηταν να κανεις εναν πιο ενδελεχη ελεγχο σε καποιο συνεργειο της επιλογης σου,για να εισαι πανω απ'ολα σιγουρος για το οτι αυτο που καβαλας ειναι πρωτα απ'ολα ασφαλες και μετα λειτουργικο....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 20-08-2012, 19:08
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ακιs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καθε περιπτωση ομως αγορασες μια μοτοσυκλετα σε πολυ καλη τιμη.Η εικονιζομενη ζημια δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ακριβο,και ακρως επισκευασιμο.Καλο θα ηταν να κανεις εναν πιο ενδελεχη ελεγχο σε καποιο συνεργειο της επιλογης σου,για να εισαι πανω απ'ολα σιγουρος για το οτι αυτο που καβαλας ειναι πρωτα απ'ολα ασφαλες και μετα λειτουργικο....


Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-08-2012, 19:18
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Ρε φιλος.... εγω την πρωτη μερα τα εξυσα... τα διαλυσα ηθελα να πω...

ε και? και τι εγινε... ενταξη δεν τα ειδες λογο του οτι δεν τα παρατηρησες ε και?

μια χαρα μοτορι το βλεπω... για 160 ευρα μι χαλιεσαι... πανε αλλαξτα και τραβα καμια βολτα....

κανε καμια τσαρκα και οτι σε βγαλει σε εβγαλε... μη σκας κιολας...

εγω πηρα ενα τενερε που εκανε 7000 καινουργιο με 2 000 μια χαρα μοτορι... το εχω στα 30 000 χλμ δικα μου... ουτε γατα ουτε ζημια...

μη κολλας στην τιμη διοτι σε λιγο ολα τοσο θα εχουν
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-08-2012, 19:29
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Να σου πώ τι τώρα...
Πριν ένα μήνα κολλητός ψάχνεται για GS και είναι πολύ ζεστός.Με παίρνει τηλέφωνο μου λέει μπές στο car βρήκα.Με τα πολλά μου λέει μιάς και εδώ και 6 χρόνια τραβιέσαι με BMW πάμε να την δούμε παρέα που εσύ μπορεί να δείς κάτι παραπάνω.Να μην τα πολυλογώ συναντιόμαστε με το παληκάρι(όντως έδειχνε καλό παιδι)μας είπε ότι η μηχανή είναι άριστη
( το έγραφε και στην αγγελία)κοιτώντας την λοιπόν το σε 5 λεπτά είδα αυτό που λές όπως και ένα χτύπημα και στην ουρά λίγο και μπροστά στο τιμόνι από κάτω στο τελελέβελ μπροστά κάπου αν θυμάμαι καλά που και αυτά ήταν περασμένα με πινέλο και ασήμι μπογιά.Ο φίλος μου είναι ψείρας σαν και εμένα του εξήγησα ότι δεν δείχνει (απο αυτα τα λίγα που ξέρω)τρακαρισμένη αλλά για να μαζευτεί και να είναι αγρατζούνιστη όπως την θέλει θα χρειαστεί 1000+€ έτσι ευχαριστήσαμε το παιδί για τον χρόνο του και φύγαμε.Τα συμπεράσματα δικά σου......
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 20-08-2012, 19:39
minasgs Ο/Η minasgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: athina
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MARK Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πώ τι τώρα...

Πριν ένα μήνα κολλητός ψάχνεται για GS και είναι πολύ ζεστός.Με παίρνει τηλέφωνο μου λέει μπές στο car βρήκα.Με τα πολλά μου λέει μιάς και εδώ και 6 χρόνια τραβιέσαι με BMW πάμε να την δούμε παρέα που εσύ μπορεί να δείς κάτι παραπάνω.Να μην τα πολυλογώ συναντιόμαστε με το παληκάρι(όντως έδειχνε καλό παιδι)μας είπε ότι η μηχανή είναι άριστη

( το έγραφε και στην αγγελία)κοιτώντας την λοιπόν το σε 5 λεπτά είδα αυτό που λές όπως και ένα χτύπημα και στην ουρά λίγο και μπροστά στο τιμόνι από κάτω στο τελελέβελ μπροστά κάπου αν θυμάμαι καλά που και αυτά ήταν περασμένα με πινέλο και ασήμι μπογιά.Ο φίλος μου είναι ψείρας σαν και εμένα του εξήγησα ότι δεν δείχνει (απο αυτα τα λίγα που ξέρω)τρακαρισμένη αλλά για να μαζευτεί και να είναι αγρατζούνιστη όπως την θέλει θα χρειαστεί 1000+€ έτσι ευχαριστήσαμε το παιδί για τον χρόνο του και φύγαμε.Τα συμπεράσματα δικά σου......
Μετά ο πωλητής τι σου είπε;;;
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 20-08-2012, 19:41
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Δεν υπάρχει καμία διαφορετική κοινωνική κάστα αυτών που καβαλάνε BMW από τους λοιπούς πωλητές αναβάτες, δεν υπάρχει ούτε ομερτά. Πας ν' αγοράσεις κι αφού εσύ δεν γνωρίζεις πας μαζί με κάποιον που γνωρίζει. Ο έμπειρος θα δει αυτά που εσύ δεν θα δεις. Πάντως η ζημιά δεν είναι τπτ και η τιμή που την πήρες (αν έχει μόνον αυτή τη ζημιά) είναι σούπερ. Από την άλλη καταλαβαίνω ότι είσαι κάπως επειδή ανακάλυψες ότι τα πράγματα δεν είναι όπως σου τα παρουσίασαν.
Εμπόριο φίλε μου και μάλιστα αγορά μετχ/σμένου ενέχει κάποιο ρίσκο.

Από την άλλη να σου πω ότι εγώ όταν πούλαγα το δικό μου 8/06 με 13000 χλμ, ήρθαν πολλοί πονηράκηδες που με σκότισαν με τα χλμ ότι ντε και καλά τα έχω "γυρίσει".
Μάλιστα ένας "φίλος που ξέρει από μηχανάκια" υποψήφιου αγοραστή, ήταν τόσο σίγουρος ότι τα χλμ τα είχα γυρίσει που εμπιστευτικά μου είπε: "Φίλε το μηχανάκι σου δεν θα το πάρουμε (το έχω δει μετά το ατύχημα που είχες και πριν το μαζέψεις) αλλά θα σου φέρω τη δικιά μου να μου γυρίσεις τα χλμ και θα σου δώσω 300 ευρώ να μου δείξεις το κόλπο".
Σήμερα που μιλάμε το μηχανάκι μου έχει 15000 χλμ πολύ απλά γιατί έχω άλλα 4 μηχανάκια για να μετακινούμαι, για να πηγαίνω χωμάτινες κλπ.και τη χοντρή την έχω μόνο για τις μεγάλες βόλτες μου,, η χοντρή δεν έχει πέσει ποτέ, δεν είχε ποτέ συμμετοχή σε ατύχημα και τα χλμ είναι πραγματικά. Οπότε απάντησα στον πονηρίδη ότι δεν θέλω λεφτά, θα του πω το κόλπο δωρεάν.
"πηγαίνω με την όπισθεν φίλε μου για να κατεβάζω τα χλμ" ήταν η απάντησή μου.
Το παράδειγμα αυτό στο έδωσα για να καταλάβεις ότι υπάρχουν και από τις 2 πλευρές πονηρόπουλοι, και από την μεριά των πωλητών αλλά και από την μεριά των αγοραστών.
Η συμβουλή μου είναι να πας το μηχανάκι σου σε κάποιον μάστορα της εμπιστοσύνης σου που να γνωρίζει όμως από τα συγκεκριμένα μηχανάκια, να το τσεκάρει κοντά κοντά και να πράξεις αναλόγως. Αν όλες του οι ζημιές είναι αυτά τα δύο καπάκια, άλλαξέ τα για το γαμώ το και καβάλα το μηχανάκι σου να το χαρείς.
Καλοτάξιδη.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 20-08-2012, 20:05
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Κατ' αρχή καλορίζικοι και καλοταξιδοι να εισαστε...εσύ κ η μηχαναρα σου

Οπως σου ειπαν και τα άλλα παιδια παραπάνω το σπασμενο καπακι δεν ειναι κατι σοβαρό...
Αν όμως θες να δεις τα πως και τα γιατί,
κλεισε ενα ραντεβου εδώ να το δει ο Θανάσης ο οποίος θα το συνδέσει και με τη βαση δεδομενων της "μαμας" και
θα σου πει όποια προιστορία υπάρχει,
αν το πηγαιναν στα επισημα για σερβις κλπ.
Επίσης θα δει όποιες ελλείψεις και μικρα η μεγάλα προβλήματα έχει
Ετσι θα ξερεις ακριβώς τι έχεις στα χέρια σου και να ιεραρχίσεις τις πιθανες επεμβασεις που θα κανεις για να κοιμασε ήσυχος...
(Αξίζει τον κόπο να κανεις λίγα παραπάνω χλμ να πας εκει γιατί θα βρεις ανθρώπινη εξυπηρέτηση,
χωρίς εξυπνακισμούς και ξερολίες)


Σε γενικές γραμμές έχεις αγοράσει μια μηχανή για ωραία γούστα... χρόνο να εχεις να την χαρεις!!!







Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει καμία διαφορετική κοινωνική κάστα αυτών που καβαλάνε BMW από τους λοιπούς πωλητές αναβάτες, δεν υπάρχει ούτε ομερτά. Πας ν' αγοράσεις κι αφού εσύ δεν γνωρίζεις πας μαζί με κάποιον που γνωρίζει. Ο έμπειρος θα δει αυτά που εσύ δεν θα δεις. Πάντως η ζημιά δεν είναι τπτ και η τιμή που την πήρες (αν έχει μόνον αυτή τη ζημιά) είναι σούπερ. Από την άλλη καταλαβαίνω ότι είσαι κάπως επειδή ανακάλυψες ότι τα πράγματα δεν είναι όπως σου τα παρουσίασαν.
Εμπόριο φίλε μου και μάλιστα αγορά μετχ/σμένου ενέχει κάποιο ρίσκο.

Από την άλλη να σου πω ότι εγώ όταν πούλαγα το δικό μου 8/06 με 13000 χλμ, ήρθαν πολλοί πονηράκηδες που με σκότισαν με τα χλμ ότι ντε και καλά τα έχω "γυρίσει".
Μάλιστα ένας "φίλος που ξέρει από μηχανάκια" υποψήφιου αγοραστή, ήταν τόσο σίγουρος ότι τα χλμ τα είχα γυρίσει που εμπιστευτικά μου είπε: "Φίλε το μηχανάκι σου δεν θα το πάρουμε (το έχω δει μετά το ατύχημα που είχες και πριν το μαζέψεις) αλλά θα σου φέρω τη δικιά μου να μου γυρίσεις τα χλμ και θα σου δώσω 300 ευρώ να μου δείξεις το κόλπο".
Σήμερα που μιλάμε το μηχανάκι μου έχει 15000 χλμ πολύ απλά γιατί έχω άλλα 4 μηχανάκια για να μετακινούμαι, για να πηγαίνω χωμάτινες κλπ.και τη χοντρή την έχω μόνο για τις μεγάλες βόλτες μου,, η χοντρή δεν έχει πέσει ποτέ, δεν είχε ποτέ συμμετοχή σε ατύχημα και τα χλμ είναι πραγματικά. Οπότε απάντησα στον πονηρίδη ότι δεν θέλω λεφτά, θα του πω το κόλπο δωρεάν.
"πηγαίνω με την όπισθεν φίλε μου για να κατεβάζω τα χλμ" ήταν η απάντησή μου.
Το παράδειγμα αυτό στο έδωσα για να καταλάβεις ότι υπάρχουν και από τις 2 πλευρές πονηρόπουλοι, και από την μεριά των πωλητών αλλά και από την μεριά των αγοραστών.
Η συμβουλή μου είναι να πας το μηχανάκι σου σε κάποιον μάστορα της εμπιστοσύνης σου που να γνωρίζει όμως από τα συγκεκριμένα μηχανάκια, να το τσεκάρει κοντά κοντά και να πράξεις αναλόγως. Αν όλες του οι ζημιές είναι αυτά τα δύο καπάκια, άλλαξέ τα για το γαμώ το και καβάλα το μηχανάκι σου να το χαρείς.
Καλοτάξιδη.

Reply With Quote
  #19  
Παλιό 21-08-2012, 04:54
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Καλορυζικο το εργαλειο!!!
Αγορασες την κορυφαια μηχανη στην κατηγορια της σε εξευτελιστικη τιμη!
Συμβουλη μου... Πηγαινε την σε ενα "καλο" μαστορα να κανει μια αυτοψια σε οτι χρειαζεται (αν χρειαζεται) και με το καιρο αντικατεστησε αυτα που πονανε και φερε τη μπεμπα στα γουστα σου. Μην πλακωθεις να βαλεις ενα σωρο περιττα εξτρα... πριν κανεις τη μοτο λειτουργικη!

Για το γ@μωτο πηγαινε και δωσε μια μαχη με τον πωλητη, αλλα ο σοφος λαος λεει οτι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο, ουδεν λαθος αναγνωριζετε...
Και δικηγορικη οικογενεια που λες οτι εχεις, ποιος λεει οτι δεν αλλαξες εσυ τα καπακια για να συκοφαντησεις το μαγαζι που την αγορασες? καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.. εγω μαζι σου ειμαι.
Δεν προκειτε να βγαλεις ακρη και δικιο που εχεις. Θα σκαρφιστουν ενα σωρο δικαιολογιες

Καλες βολτες και παντα ορθιος!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-08-2012, 11:07
maros Ο/Η maros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από killer Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δικηγορικη οικογενεια που λες οτι εχεις, ποιος λεει οτι δεν αλλαξες εσυ τα καπακια για να συκοφαντησεις το μαγαζι που την αγορασες?
Μπορεί να σου πούνε ακόμα οτι σε είχαν ενημερώσει και τώρα κάνεις πως το ξέχασες
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!