GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 12-01-2013, 10:41
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VDR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως σου ανέφερε το νόμο ή τον γνωρίζεις?..
οχι , δεν μου ανεφερε τον νομο,ουτε τον γνωριζω, ρωτοντας εμαθα οτι πραγματι υπαρχει,
αλλα ειχα παει με πετονι προδιαγραφων καυσιμου,
που ειχα αγορασει παλαιοτερα απο αλλο βενζιναδικο...
βεβαια σε ενα βενζιναδικο συνεβη αυτο, αλλου μου εχουν βαλει...
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 12-01-2013, 10:45
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή

δεν υπάρχει σωτηρία.....
εγώ προσπαθώ να γεμίζω τα οχήματα μου, από το ίδιο βενζιναδικο, ελπίζοντας σε λιγότερη χασούρα...

ευχαριστούμε ALEX.......



Στάλθηκε από Λελοφον
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 12-01-2013, 10:49
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Κάντε εσείς καταγγελίες όταν υποψιάζεστε για ελλειποβαρή καύσιμα και η σωτηρία θα βρεθεί. Όσο το δεχόμαστε και δεν κάνουμε κάτι, τόσο περισσότερο θα μας κλέβουν.
Δεν είναι δύσκολο. Ένα τηλεφωνάκι στο 1520 και δίνουμε τα στοιχεία του πρατηρίου.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 12-01-2013, 11:29
gentleman Ο/Η gentleman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: χαλκιδα
Μoto: Bmw f 650
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Καλημερα απο Χαλκιδα,

Ενα μεγαλο μπραβο Αλεξη για την υπομονη σου και την επιμονη σου !!
Αλλωστε για αυτο ειμαστε μια παρεα στο Forum για να μποιραζομαστε τις εμπειριες μας! Πρεπει ομως να παραδεχτω ομως οτι η "εργσασια" σου ειναι ανεκτιμητη!! Ευχαριστουμε για ολες τις πληροφοριες σου και την πρωτοβουλια σου!!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 12-01-2013, 11:43
platon Ο/Η platon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Alex, τα 22 usable έχουν διαφορά από το "total capacity" που αναφέρει κάποιος άλλος φίλος πιο πάνω.

Ναι μεν η τρόμπα μπορεί να χρησιμοποιήσει 22 λίτρα, αλλά εσύ γέμισες το τεπόζιτο μέχρι πάνω. Άρα όχι "δεν μπορούν να βάλουν πάνω από 22 λίτρα". Μπορούν. Άλλου το γέμισμα το εννοούν μέχρι εκεί που μπαίνει το στόμιο της αντλίας. Άλλοι τραβάνε το στόμιο έξω έξω και σου ξεχειλίζουν το τεπόζιτο.
Δες π.χ. τα δοχεία σου, λένε 5 λίτρα, αλλά δεν είναι γεμισμένα μέχρι πάνω. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και στο τεπόζιτο. 22 λίτρα usable, μέχρι που ? Μέχρι το χείλος ή πιο κάτω ?

Επιπλέον, κάπου έχει γραφτεί, ή εδώ ή σε άλλο φόρουμ δεν θυμάμαι, πως το τεπόζιτο "κρύβει" κάποια ποσότητα βενζίνης.
Το έχω τσεκάρει πάρα πολλές φορές γιατί έχω μείνει πάρα πολλές φορές. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αν μείνεις και κουνήσεις την μηχανή ώστε να ακούσεις το υπόλοιπο και φυσικά αν ξαπλώσεις την μηχανή αριστερά για κάποια δευτερόλεπτα. Θα πάρει αμέσως μπροστά μετά.
Το έχω επιβεβαιώσει πάρα πολλές φορές στο 1200. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και στο δικό σου.

Στο επόμενο πείραμα που θα κάνεις, βάλε 22 λίτρα βενζίνης και τσεκάρισε οπτικά το επίπεδο του ρεζερβουάρ.
Κάνε την άντληση και τσεκάρισε και ηχητικά το αν βρίσκεται υπόλοιπο μέσα, αλλά και γέρνοντας το μηχανάκι αριστερά.

Ένας άλλος τρόπος είναι σε άδειο ρεζερβουάρ να βάλεις 22 λίτρα μετρημένα και μετά με ένα μπιτόνι να ξεχειλίσεις το ρεζερβουάρ.

Last edited by platon; 12-01-2013 at 11:47.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 12-01-2013, 12:25
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Το φουλάρισμα από το πρατήριο έγινε ως επάνω. Μέχρι εκεί που ξεκινά ο λαιμός της τάπας (φαίνεται στις φωτό ως που) Και για να φτάσει εκεί τράβηξε το πιστόλι πιο έξω.
Επαναλαμβάνω... η κρυμμένη βενζίνη υπάρχει αλλά δεν την ρουφάει η αντλία. Οπότε γιατί να ασχοληθώ μαζί της? Δε πα να'ναι και 5 λίτρα. Από την στιγμή που δεν μπορεί να την τραβήξει η αντλία, δεν με ενδιαφέρει. Εμένα με ενδιαφέρει αυτό που τραβάει η αντλία....κι αυτό είναι 22 λίτρα.
Δεν άφησα την μοτοσυκλέτα πουθενά πλαγιασμένη για να μετακινηθεί η βενζίνη σε σημείο που να μην μπορεί να την πιάσει η αντλία. Ήμουν πολύ προσεκτικός λόγω ότι θα έκανα την μέτρηση. Η μοτοσυκλέτα πλην των όποιων κλίσεων πήρε με την οδήγηση στην πόλη, δεν πλάγιασε πουθενά αλλού. Ούτε καν στο πλαϊνό σταντ.
Και ξαναματαεπαναλαμβάνω.... αφού έβγαλα 22 λίτρα... γιατί δεν έπαιρνε μπροστά η μοτοσυκλέτα?
Κι όταν έβγαζα βενζίνη, την έβγαζα βουτώντας το σωληνάκι της τρόμπας και στο δεξί μέρος και στο αριστερό του ρεζερβουάρ. Δεν τραβούσα μόνο από το ένα μέρος γιατί θα έβγαζα λιγότερη βενζίνη από 22 λίτρα που έβγαλα.

Last edited by ALX; 12-01-2013 at 12:29.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 12-01-2013, 12:50
varaderiadis Ο/Η varaderiadis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: varadero MK3 2009 χρυσαφι
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ απο εμένα φίλε για τον κόπο σου να αποδίξεις
πλέον το <<αυτονόητο>> το ότι δηλαδή μας κατακλέβουν
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 12-01-2013, 12:57
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Alx εχεις τα χιλια δικια ... εσυ και ολοι εμεις πρεπει να προχωρουμε σε καταγγελια καθε φορα που πεφτει στην αντιληψη μας κλοπη , μονο και μονο ετσι θα βρεθει λυση !
Οσο φευγουμε απο το πρατηριο απλα και μονο βριζοντας τοσο τους αφηνουμε να δρουν ανενοχλητοι !
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 12-01-2013, 13:02
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Εμένα η έρευνα του φίλου Αλέξανδρου μου φαίνεται αρκετά τεκμηριωμενη (και ιδιαίτερα χρήσιμη) και θα πρέπει να τον ευχαριστήσουμε για αυτήν και για τις διευκρινήσεις.

Κυρίως όμως θα πρέπει να λάβουμε όλοι πολυ σοβαρά υπόψη μας την παρότρυνσή του για καταγγελία κάθε φορά που θεωρούμε ότι μας κλέβουν μπας και αλλάξει κάτι επιτέλους! Διαφορετικά σίγουρα δεν θα αλλάξε ποτέ τίποτα ...

Δεν είναι "ρουφανια", όπως κάποιοι επιμελώς καλλιέργησαν την έννοια τα προηγούμενα χρόνια και ιδίως κατα την μεταπολίτευση, αλλα αναληψη κοινωνικής ευθύνης έναντι του επόμενου συμπολίτη μας και πελάτη του εν λόγω καταστήματος - πρατηριου κλπ
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 12-01-2013, 15:17
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Alex ο τρόπος που μετρήσες την ποσότητα ήταν ακριβεστατος...δεν χωράει αμφισβήτηση...
Αντλησες ακριβώς την ποσότητα που θα αντλούσε και η τρόμπα βενζίνης και απέδειξες ότι όλοι υποψιαζομαστε δλδ ότι μας κλέβουν...

Καλο είναι λοιπόν όλοι μας να σκεφτούμε την καταγγελία των εξυπνακιδων που μας κλέβουν με το έτσι θέλω...λες και τα βρίσκουμε στον δρόμο τα λεφτα...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!