GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 14-01-2013, 22:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ξερω πολλους περισσοτερους που δουλευουνε για 500ευρω/μηνα αλλα αυτοι δεν μπορουν να παρουν ταξι (ισα ισα που βγαινει ο μηνας βλεπεις με αυτα τα λεφτα...) οποτε μαλλον δεν τους πετυχενεις...
Σκεψου πως αυτοι που παιρνω εγω ουτε 500ε δεν παιρνουν οντας ανεργοι...αλλα το ταξι το παιρνουν και την πενια την ακουν και την πληρωνουν................
Μαλλον πετυχαινω αυτους που επιβεβαιωνουν αυτα που λεω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
το +ΙΚΑ δεν αναφεροταν πουθενα στο τοτε αρθρο...

επισης δεν ηταν 30ευρω ηταν 23ευρω και ξαναλεω δεν λεει πουθενα για ΙΚΑ...

Πηγή: Ζητούσαν εργάτες συγκομιδής και πήγαν 19 Ελληνες και 4.885 Αλβανοί !!! ~ ΝΕWSCITY1

Η προσφορά εργασίας, συνίστατο σε 6 μέρες την εβδομάδα, και συνοδευόταν απο έξοδα διαμονής για 4 μήνες και μεροκάματο 23 ευρώ, αλλά δε φάνηκε να συγκίνησε ιδιαίτερα τους ντόπιους, την ώρα που οι αιτήσεις για τους μετακλητούς εργάτες από την Αλβανία φτάνουν τις 4.885....
εσυ λες να μπηκε αγγελια προσληψης για 4μηνη εργασια σε τοπικη εφημεριδα για παρανομη και ανασφαλιστη εργασια? Θα τρελαθουμε τελειως?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την διαμονη εννοουσαν τις καλυβες στα χωραφια......
γιατι πηγες και τις ειδες? ηταν με καλαμια φταιγμενες ¨η με αχυρα και λασπη? ξερεις πουθενα στον κοσμο να ζητανε εργατες με πληρωμενη την διαμονη τους για οσο διαρκει η προσληψη και να μενουν στο Pieria Palace resort 5*?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης για να καταλαβουμε το ποσο μεγααααααααλη ευκαιρια ηταν τα μεροκαμματα αυτα που οι θεσεις καλυφθηκαν απο μετακλητους εργατες απο την αλβανια...
οπου αυτα τα μεροκαμματα των 4ων μηνων θα τους αρκουσαν για κανα χρονο στην αλβανια...αν οχι παραπανω.........
ξανασκεψου το στην Ελλαδα του σημερα και μην σκεπτεσαι συμφωνα με το χθες που παλι θα ηταν λαθος. Καμια εργασια δεν αμοιβεται ως πρεπει ποτε και πουθενα.
αλλα για το συγκεκριμενο, 23εΧ26=598ε τον μηνα με τα εξοδα, εστω και σε καλυβες, πληρωμενα......Χ4μηνες=2400ε....μαλλον πεφτουν λιγα για τους ''πεινασμενους'' ανεργους Ελληνες!! Ενω για τους βλακες αλβανους ειναι μια χαρα!!!!

Η δουλεια φιλε μου καλε ειναι δουλεια παει και τελειωσε.......οι ''πεινασμενοι'' πρωην ανεργοι και νυν ταξιτζηδες σαν του λογου μου για τα ιδια λεφτα (600-800ε) δουλευουν 14ωρες την ημερα. κι εχω και την ζηση μου...φως, νερο,τηλεφωνο, φαι........Να το παρατησω? τι λες?

Παντως εγω αν εμενα εκει κοντα και πεινουσα ¨η ηθελα μια μικρη καβατζα.....θα ετρεχα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους Κρητικους δεν μπορω να σου πω...αυτο που θυμαμαι σαν φανταρος στα Χανια ειναι οτι ειχαν τον τροπο τους με το χρημα...ειναι ενα νησι που εχει πολυ τουρισμο εχει πανεπιστημια εχει καλλιεργιες εχει γενικα πολλα καλα.........
Ας ειναι καλα η δηλωσεις τυπου ''καλλιεργω 1000στρ και παραγω 1000 τοννους ντοματα'' ενω στην πραγματικοτητα ηταν ουτε το 1/5 απο αυτο...........επιχορηγησεις το ονομαζανε. Α, και μην ξεχασω τις λαθρες επιστροφες ΦΠΑ. Αναλογουσε περιπου 600,000ε επιστροφη ΦΠΑ ανα αγροτη της κρητης....επι σειρα ετων βεβαια.......σιγα μην και παει να μαζωξει ελιες.
Το ιδιο συνεβαινε και στην Θεσσαλια φυσικα...βλ.Νικαια
''Αγρότης από τη Θεσσαλία με ετήσιο εισόδημα 500 ευρώ είχε στο εξωτερικό πάνω από 12 εκατ. ευρώ'' απο εδω αλαλ υπαρχει παντου.



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο...
Κακως αγαπητε μου.............
Πηγαινε σε μεγαλο πασιγνωστο καταστημα καλλυντικων, οπου επι σειρα ετων οι γυναικες ακουμπανε ολο τον μισθο τους, και μαθε ποσες κοπελλες προσληφθηκαν προσφατα απο μεγαλη και πασιγνωστη εταιρεια καλλυντικων, που μεταξυ κι αλλων του ειδους εδρευει εκει μεσα, οι οποιες πληρωνονται μαυρα...........φυσικα ολες τους ειναι και εγγεγραμμενες στα μητρωα του ΟΑΕΔ ως ανεργες!!!!!!!!! αλλες επιδουτουμενες κι αλλες οχι!!!!
Ηθελημενη ανεργια το λεω εγω μαυρη εργασια το λενε οι αλλοι....... η οποια φτανει το 44%.

Last edited by GeorgeP; 14-01-2013 at 22:53.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 14-01-2013, 23:04
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Ρε Γιώργο, έχω μία απορία... Τόσο καιρό που ήσουν άνεργος, γιατί δεν πήγες στα χωράφια να μαζέψεις ελιές, ροδάκινα και ότι άλλο; Όχι στα δικά σου κτήματα που πιθανόν έχεις...
Στο χωριό μου λένε: "Σε ξένο κ@λο, εκατό ξυλιές..."

Τέλος, διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις τόσο καιρό, το συμπέρασμα είναι ότι όλα πάνε καλά, πάνε στο σωστό δρόμο και ότι οι αρνητικές συνέπειες δεν είναι καν αρνητικές για εσένα, δηλαδή σε λίγο θα πιστέψουμε ότι δεν υπάρχει καν κρίση...

Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά καλά είναι να ετοιμάζεσαι κι εσύ για μεγάλες "λόρδες" κι ελπίζω να "συνέλθεις" και να καταλάβεις ότι το τίμημα για να σωθούν οι ισχυροί θα είναι η δική σου πείνα και το ξεπούλημα αυτών που σου παρέδωσαν οι πρόγονοί σου κι εσύ δεν θα έχεις πολλά να παραδώσεις στα παιδιά σου...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 14-01-2013, 23:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα που το σκεφτομαι ...........
η κορη μου 23 χρονων, δεν προλαβαινει να αποριπτει προτασεις για δουλεια
μεχρι πριν 2 χρονια, ειχε 3-4 καθημερινα ιδιαιτερα μαθηματα, σε μαθητες γυμνασιου και τωρα εχει 6 ωρες την εβδομαδα
η γυναικα μου μετα απο 25 συνεχομενα ετη εργασιας, σε μεγαλες εταιρειες, βρεθηκε χωρις δουλεια......
μετα απο αποστολη εκατονταδων βιογραφικων, αποριπτει συνεχως προτασεις για δουλεια..............
ολα αυτα συμβαινουν γιατι ειναι τεμπεληδες και τα λεφτα ειναι λιγα..........

φανταζομαι....ολοι θα εχουμε κοντινα μας προσωπα, που θα αποριπτουν καθημερινα προτασεις για να εργαστουν
Τωρα κατι μας ειπες.......εγω 30 συνεχομενα χρονια δουλειας σε μεγιστες εταιρειες και βρεθηκα στα 47 μου χωρις δουλεια...ε και? τωρα εχω δουλεια!! Γιατι εχω τωρα δουλεια? διοτι δεν καθησα να περιμενω το αποτελεσμα των 100αδων βιογραφικων που εστειλα.........

Ξερεις ποσες 40αρες, 50αρες, 60αρες και προσφατως μια 30χρονη (κομματος η τελευταια) συναδελφους απεκτησα στο ταξι? Ποτε δεν ειναι αργα, 200ε το διπλωμα και 25ε η βαρδια....με ασφαλιση.... και ορεξη για δουλεια να υπαρχει.

Και το δικο σου επαγγελμα δεν ειναι κακο για να αρχισει μια κορη ¨η να βοηθαει η συζυγος................

εκτος κι αν απαξιωνουμε τα 400,500...800ε σαν τους νεαρους και τις νεαρες που φορτωνω στο αμαξι.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 14-01-2013, 23:13
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Τώρα θα ανοίξουμε συζήτηση για να βρούμε τι.
Ανεργία υπάρχει και είναι η μεγάλη μας πληγή.
Τα χωράφια δεν είναι η προτεινόμενη λύση ούτε ευκαιριακή.
Όντως υπάρχει έλλειψη εργατών αλλά και εργάτες να υπήρχαν δεν καλύπτουν τα έξοδα τους.
Δίνω εγώ τις δικές μου (υπόλοιπες) περίπου θα έχουν 5 τόνους με 20% σε λάδι βγάλε τώρα το κέρδος. Υποτίθεται ότι χρειάζονται 4 εργάτες χ 5 ημέρες. Με 40€ ο εργάτης ??????
Η βιομηχανία είναι αυτή που οδηγεί την οικονομία και όχι η ευκαιριακή γεωργία…………………………..
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 14-01-2013, 23:19
trip Ο/Η trip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: TAYROS
Μoto: R1200GS-08
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Τι 26,8 ρε παιδιά και π@π@ριές;;;; Υπάρχει οικογένεια που δεν έχει από 2,3 απολυμένους;;;;;
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 14-01-2013, 23:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Γιώργο, έχω μία απορία... Τόσο καιρό που ήσουν άνεργος, γιατί δεν πήγες στα χωράφια να μαζέψεις ελιές, ροδάκινα και ότι άλλο; Όχι στα δικά σου κτήματα που πιθανόν έχεις...
Στο χωριό μου λένε: "Σε ξένο κ@λο, εκατό ξυλιές..."...
Λαθος.....καθε χρονο σχεδον μαζευω ελιες...στην Μανη. Κραταμε κι απο εκει........
α, και στην Κρητη πηγαινα μεχρι το 1994 και μαζευα ελιες και σταφυλια..................ΑΜΙΣΘΙ.
Ροδακινα μου επεφταν μακρια ενω στους ντοπιους που δεν πηγαν ηταν διπλα τους.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις τόσο καιρό, το συμπέρασμα είναι ότι όλα πάνε καλά, πάνε στο σωστό δρόμο και ότι οι αρνητικές συνέπειες δεν είναι καν αρνητικές για εσένα, δηλαδή σε λίγο θα πιστέψουμε ότι δεν υπάρχει καν κρίση...
Οταν εχεις περασει 30 μηνες ανεργος, ΣΗΜΕΡΑ που εχεις δουλεια εστω των 600-1000ε εισαι αρχοντας. ΝΑΙ για μενα ολα πανε μια χαρα.
Την κριση ελα να την δεις το βραδυ στους δρομους και στα clubs της Κολοκοτρωνη κι οχι απο τον ραδιοσταθμο του ΣΥΡΙΖΑ. (αστειευομαι ως προς το κομα)


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά καλά είναι να ετοιμάζεσαι κι εσύ για μεγάλες "λόρδες" κι ελπίζω να "συνέλθεις" και να καταλάβεις ότι το τίμημα για να σωθούν οι ισχυροί θα είναι η δική σου πείνα και το ξεπούλημα αυτών που σου παρέδωσαν οι πρόγονοί σου κι εσύ δεν θα έχεις πολλά να παραδώσεις στα παιδιά σου...
Οι γονεις μας περασαν τρειςχειροτερα αν ξερεις.......κι αφου επιζησαν αυτοι θα επιζησουμε κι εμεις. Αν οχι εσεις ΕΓΩ σιγουρα ΝΑΙ. Εχω μαθει να ζω με τα πολλα αλλα και με τα ελαχιστα.
Οσο γιαυατα τα εθνικιστικα που γραφεις ξερεις οτι εγω τα ακουω βερεσε.
Πιστεψε με, δεν με χαλαει καθολου να δω ολες τις ΔΕΚΟ κι ολα τα λιμανια κι οτι αλλο δημοσιας περιουσιας να δουλευει οπως ο ΟΤΕ των γερμανων με ιδιοκτησια Γερμανικη, Αγγλικη....τουρκικη.
Φανταζομαι ακουσες οτι οι Τουρκοι που πηραν τον Φλοισβο υπεβαλαν σχεδια για να κατασκευαστει στο Φαληρο η μεγαλυτερη συνεχομενη προβλητα Κρουαζιεροπλοιων στην Ν.Ευρωπη. Αναπτυξη το λενε αυτο......εστω και με 600ε μισθο ΣΗΜΕΡΑ....αυριο δεν ξερουμε.

Ετσι για να ξερεις, τα τελευταια 4-5 χρονια το δημοσιο ρευμα εχει αυξηθει 60%, ο ιδιωτικος ΟΤΕ/Cosmote 0%.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 14-01-2013, 23:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, ανεργία υπάρχει. Ναι σίγουρα πολλοί, δεν πάνε σε δύσκολες δουλειές. Είναι αλήθεια. Αλλά θα έχουν ακόμα κάποιο εισόδημα π.χ. δουλεύει ο άντρας ή βοηθά η οικογένεια.
Το πρόβλημα όμως είναι μεγάλο.
Ναι υπαρχει...αλλα που'ντη?? η αθηνα τα Π/Σ ασφυκτια...........μαλλον η πετσοκομμενη συνταξη της γιαγιας θα φταιει....

τελευταια κανω νυχτερινες βαρδιες την Παρασκευη/Σαββατο γιαυτον ακριβως τον λογο.........
Στο Κολονακι να δεις τι γινεται.........εκει θα φταιει ο μισθος του μπαμπα....
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-01-2013, 23:30
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα ανοίξουμε συζήτηση για να βρούμε τι.
Ανεργία υπάρχει και είναι η μεγάλη μας πληγή.
Τα χωράφια δεν είναι η προτεινόμενη λύση ούτε ευκαιριακή.
Όντως υπάρχει έλλειψη εργατών αλλά και εργάτες να υπήρχαν δεν καλύπτουν τα έξοδα τους.
Δίνω εγώ τις δικές μου (υπόλοιπες) περίπου θα έχουν 5 τόνους με 20% σε λάδι βγάλε τώρα το κέρδος. Υποτίθεται ότι χρειάζονται 4 εργάτες χ 5 ημέρες. Με 40€ ο εργάτης ??????
Η βιομηχανία είναι αυτή που οδηγεί την οικονομία και όχι η ευκαιριακή γεωργία…………………………..
ναι, 2,400ε για 4 μηνες τους κακοπεφτε!!! Εμενα Ναπολεωντα 2500 ειναι ΜΟΝΟΝ τα μηνιαια εξοδα του ταξι.....................αν σου λεει κατι αυτο. Και καθε μηνα, αν και στραβογιαννο, τα υπερκαλυπτω βγαζοντας και κερδος. Και να΄σαι σιγουρος οτι δεν μπαινουν οι ιδιοι ανθρωποι καθε μερα στο αμαξι...........
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 14-01-2013, 23:40
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...



προσοχη στο αλκοολ..............
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 14-01-2013, 23:54
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: 26,8% η επίσημη ανεργια...

Τέλος πάντων...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!