GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 04-11-2010, 07:54
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια λοιπον εχεις δικιο....τα gs σπανε διαφορικα
εγω μετα απο 3.5 χρονια και 86000 χλμ με το 1200,βαζω αγγελια αυριο και το πουλαω..
προτεινε μου μια μηχανη της κατηγοριας,η οποια θα ειναι σε γενικες γραμμες,καλυτερη απο το GS....
Δεν πιστεύω να μασάει ο Γεώργιος!
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 04-11-2010, 08:09
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια λοιπον εχεις δικιο....τα gs σπανε διαφορικα

εγω μετα απο 3.5 χρονια και 86000 χλμ με το 1200,βαζω αγγελια αυριο και το πουλαω..

προτεινε μου μια μηχανη της κατηγοριας,η οποια θα ειναι σε γενικες γραμμες,καλυτερη απο το GS....

Ρε συ....Μήπως τελικα το δικο σου μοτορι ΔΕΝ ειναι bmw??
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 04-11-2010, 08:29
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Gs forum και το moto.gr δεν ειναι παγκοσμια φορουμς αλλα Ελληνικα!! Να μην ξεχασουμε βεβαια και το παρελθον φορουμ, πριν απο το GSForum που αναφεροταν σε GS BMW οπου κι εκει υπηρχαν κανα δυο περιπτωσεις!!Και αν σε αυτα τα τρια εχουν αναγγελθει 5 τετοιες βλαβες τοτε ευκολα μπορουμε να συμπερανουμε κι αλλες 5 μην αναγγελμενες! 10 (το λιγοτερο ισως και το περισσοτερο δν ξερω) σπασιματα αξονων σε ενα συνολο, ποσο να πουμε, 5000 Ελληνικων κομματιων? ειναι λιγες???



Ειναι σαν να μου λετε οτι Jeep Wrangler εκοψε ημιαξονια στα βουνα περνωντας απο ποταμι με κροκάλες!! Ημαρτον δηλαδη!!!

"]σιγά το 4Χ4 ρε Γιώργο που εν έτη 2010 έχει σουστοφυλλα,ξέρεις υπάρχουν και άλλα ......

Last edited by pirate; 04-11-2010 at 08:30.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 04-11-2010, 09:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μία διευκρίνηση δεν έχει σπάσει ο άξονας απλά με το σπάσιμο του ρουλεμάν διαφορικού επηρεάστηκε και ο άξονας. Έχασε τα κέντρα του.
Καπως ετσι σπαει ενας αξονας κινησης!! Εσυ απλα προλαβες!
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 04-11-2010, 09:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια λοιπον εχεις δικιο....τα gs σπανε διαφορικα



εγω μετα απο 3.5 χρονια και 86000 χλμ με το 1200,βαζω αγγελια αυριο και το πουλαω..

προτεινε μου μια μηχανη της κατηγοριας,η οποια θα ειναι σε γενικες γραμμες,καλυτερη απο το GS....
Με το μυαλο που κουβαλας και την θεοποιηση της GS που κανεις/τε δεν υπαρχει καλυτερη μοτοσυκλετα σε ολοκληρο τον κοσμο!!!!!!
Οποταν οταν ερθει η ωρα της αλλαγης της, μην πας και παρεις τον αντικαταστατης της που ΔΕΝ θα ειναι αεροψυκτος μποξερ, αλλα ψαξε να βρεις μια GS με αεροψυκτο μποξερ οσο πιο κοντα στην ημερομηνια αντικαταστασης της παλιας (με τον μποξερ) με τον καινουριο αντικαταστατη (2κυλινδρος εν σειρα υδροψυκτος αλά GS 800 στα 1200 κυβικα)!
Και εφοσον μιλαμε για τις προσωπικες μας μοτοσυκλετες οταν κλεισεις 164000κμ, με ''0'' βλαβες (ουτε καν δισκοι συμπλεκτη) και με μονη αλλαγη μια τρομπα βενζινης (φυσιολογικη φθορα οπως ολες οι τρομπες στα καρμπυρατερατα οχηματα με κοστος 80ε, ''μαμα'' διοτι μπορουσα να βαλω και απο Fiat 127 η ιδια ειναι), 2 μπαταριες (2X60=120ε - after market φυσικα) και εναν ανορθωτη (160ε ''μαμα'') τοτε τα ξαναλεμε!! Και μαλιστα με χρηση 80% πολης!!!!!!!!!!! Ακομα και στο περιπτερο με αυτην πηγαινα! Φυσικα μιλαω για το πρωτο ΜΚ1 μου!

Αλλο το ''μου αρεσει'' μια μοτοσυκλετα και ''την παω'', την ''καραγουσταρω'' που λεει καποιος φιλος και άλλο η αξιοπιστια της συναρτηση της τιμης της!!

Και σου ξαναλεω, ψαξε στο διαδυκτιο και βρες μου ενα...μονον ενα, αξονοφορο Yamaha, Honda, Kawassaki που να παρουσιασε ποτέ προβλημα στον αξονα κινησης!! Το οποιοδηποτε προβλημα!!! Αρχισε απο τα παλια XS της Yamaha του 1978 (να μην πουμε για το παπι Τ50) και μεχρι σημερα!

Και μην ξεχνας, η κατηγορια ΟΝ/ΟΦΦ οπως την ξερουμε ......παει...πεθανε!!
Απο εδω και στο εξης ¨η καθαρο ΟΦΦ θα περνεις (απο 10% αφαλτο και 90% χωμα μεχρι και 50/50 π.χ GS 800) ¨η στρηταδικο touring με ψηλο τιμονι το οποιο θα περναει απο πατημενο χωμα με δυσκολια σαν FJR 1300!! Περιμενε και θα δεις τι θα παρουσιασε η BMW σαν αντικατασταση της GS.....θα εκπλαγεις .....απο ομοιοτητες με τα Γιαπωνεζικα που ερχονται!!!!

Last edited by GeorgeP; 04-11-2010 at 09:50.
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 04-11-2010, 10:10
katsanakis Ο/Η katsanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
Μoto: BMW K1200GT
Μηνύματα: 732
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Επειδή δεν έχω τεχνικές γνώσεις μπορείτε να μου λύσετε μία απορία;;;;
Μπορούσε εκείνη την ώρα να κολλούσε το διαφορικό και κατ' επέκταση και ο τροχός;;;;;;;
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 04-11-2010, 10:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχω τεχνικές γνώσεις μπορείτε να μου λύσετε μία απορία;;;;
Μπορούσε εκείνη την ώρα να κολλούσε το διαφορικό και κατ' επέκταση και ο τροχός;;;;;;;
Αν ηταν μονον αυτο καλα θα ηταν, θα μπορουσε ομως να σου συνεβαινε και αυτο http://www.gsforum.gr/%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B1-31/honda-varadero-2009-a-2272/index4.html (μηνυμα δικο μου Νο.33, φωτο).

Οταν το ρουλεμαν το συγκεκριμενο σπασει για τον α ¨η β λογο τοτε ο αξονας ''κοκαλωνει'' αποτομα με αποτέλεσματα και σαν της φωτογραφιας του παραπανω ποστ!
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 04-11-2010, 10:24
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχω τεχνικές γνώσεις μπορείτε να μου λύσετε μία απορία;;;;
Μπορούσε εκείνη την ώρα να κολλούσε το διαφορικό και κατ' επέκταση και ο τροχός;;;;;;;
Καλημέρα .
Καλό θα ήταν να έρθεις στο χωριό μου στις 26/7 που γιορτάζουμε την Αγία Παρασκευή. Κάνουμε και πανηγύρι κάτω από τα πουρνάρια.
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 04-11-2010, 10:40
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα ελεγες Κωστα για μια............... GS;;;;;
αυτες με την αλυσιδα λες ε?
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 04-11-2010, 18:36
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Σπασμένο διαφορικό

Τα προβλήματα ειχαν ξεκινήσει απο πολύ παλιά!!!!!

Paralever Driveshaft failures
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πάλι απώλεια λαδιών στο διαφορικό vpentza Τεχνικά θέματα διάφορα 31 19-12-2009 15:50
αλλαγή κιβωτίου και πρόβλημα στο διαφορικό, 1100gs kostas-patra Τεχνικά θέματα διάφορα 15 03-06-2009 20:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!