GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-07-2011, 19:47
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

εγω θελω να βαλω προβολακια ομιχλης.υπαρχει καποιος που τα φοραει και αν του εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα.απο το μαγαζι της makan.gr λεω να παω,πειτε μου τι να προσεξω για να μη με πιασουν κοτσο!

Last edited by squad; 12-07-2011 at 19:49.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-07-2011, 19:48
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Η μηχανή μου η οποία ειναι 08β μοδ φοραει 2 ξενον στους μαμα φανούς

και 2 ξενον στα μαμα προβολακια... 4 βαλαστ συνολικα,

την εχω 15 μήνες.

Από όταν την πήρα μου βγάζει την ενδειξη LAMPF συνηθως οταν είναι μερες ακινητη

αργοτερα δεν το κάνει.

Τα φώτα όμως δουλεύουν κανονικά ας γραφει ότι δεν αναβουν...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-07-2011, 20:24
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι μου έρχεται να βάψω το GS μπλε και να το ρίξω στον Θερμαϊκό.

Πιθανές λύσεις:
1. Τα βγάζω τελείως και μένω με τα πυρακτώσεως(είναι ψιλοάθλια).
2. Τα αφήνω ως έχουν και ανάβω λαμπάδα κάθε φορά που φιλοτιμούνται να άναψουν τα ξένον ύστερα από 30χλμ διαδρομής(και αν...), διακινδυνεύοντας να κινούμαι χωρίς κεντρικά φώτα για αυτό το διάστημα.
3. Παίρνω ρεύμα κατευθείαν από την μπαταρία με κάποιου είδους πατέντα, αλλά δημιουργούνται άλλα προβλήματα(πώς θα ανάβουν με το άναμμα της μηχανής και θα σβήνουν με το σβήσιμο)
4. Κάνω τη μαγική λύση(που δεν υπάρχει βέβαια), που θα μου προτείνει κάποιο τσακάλι από το forum, οπότε και του κάνω το τραπέζι και ανακηρύσσεται ευεργέτης.

Όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για ιδιαίτερη κατάσταση που απαιτεί και τα ανάλογα μέτρα.

Ξέρετε κανένα "γάτο" ηλεκτρολόγο στην Θεσσαλονίκη;
Εχω μια παρομοια προταση! Βαψε τα XENON μπλε και πεταξε τα στη θαλασσα!

Περα της πλακας, προτεινω να παρεις ρευμα απο τη μπαταρια με ενα καλωδιο που θα περνα απο ενα ρελε που θα ενεργοποιειται απο καποιο μερος του κυκλωματος των φωτων. Επισης το συγκεκριμενο καλωδιο θα διακοπτεται και απο ενα διακοπτη ωστε να αναβοσβηνεις τα φωτα κατα βουληση.

Να σημειωθει βεβαια οτι κατα τη ταπεινη μου αποψη τα ξενον ΔΕΝ αποδιδουν καλυτερο φωτισμο σε σχεση με τους λαμπτηρες που το φαναρι σχεδιαστηκε να λειτουργει!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-07-2011, 15:45
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως κινδυνολογησω...αλλα ρε φίλε εισαι σιγουρος οτι το lampf ειναι λογω ξενον


χαρετισμους απο την Πρωτευουσα....

ακομα περιμενω να κερασω καφε

Από τι άλλο θα μπορούσε να είναι Βασίλη; Με τα πυρακτώσεως όλα ΟΚ, δεν πάρχει κανένα μήνυμα.
Με το που βάλω xenon, πάνω στο αρχικό άναμμα της λάμπας που χρειάζεται πολύ ρεύμα το τόξο, βλέπω μια λάμψη και ξαφνικά το κόβει το CANbus, δίνοντας μου το μήνυμα. Κι αυτό όχι πάντα. Με υψηλές θερμοκρασίες(όπως σήμερα) τα xenon λειτουργούν κανονικά, όχι με κρύα μηχανή, αλλά ύστερα από 15-20 λεπτά λειτουργίας του κινητήρα(και άρα περαιτέρω αύξησης της θερμοκρασίας των ballast).

Έχεις καμιά άλλη ανησυχία-υποψία στο πίσω μέρος του μυαλού σου;

Κι εγώ σε περιμένω για καφέ, αλλά τίποτα!

Αντιχαιρετισμούς από την πρωτεύουσα +plus (συν(+)-πρωτεύουσα).

Βίκτωρ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 13-07-2011, 15:59
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου αυτο που θα κανεις ειναι το εξης (το ειχα κανει και γω στο gs μου):

Θα παρεις ρευμα κατευθειαν απο την μπαταρια, βαζοντας τις καταλληλες ασφαλειες βεβαια αναμεσα. Μην το αφησεις χωρις ασφαλειες.

Για να επιλεξεις ποτε θ αναβουν, θα βαλεις ενα ρελε, ο οποιος θα συνδεθει με τα φωτα πορειας. Αυτα αναβουν μονο οταν η μηχανη παιρνει μπρος. Οποτε το ρελε θα κλεινει κυκλωμα οταν η μηχανη παιρνει μπρος. Βαζοντας επισης και εναν διακοπτη αδιαβροχο στο τιμονι τοτε θ αναβουν τα ξενον οποτε θες, αλλα μονο οταν η μηχανη ειναι μπροστα.

Για να τα κανεις αυτα βεβαια μονος σου πρεπει να ξερεις το αντικειμενο. Αλλιως πας σε ηλεκτρολογο (εγω τα ειχα βαλει μονος μου).

Καλα βραγχυκυκλωματα...!




Προς τον φίλο emix:
Ερώτηση: Σε αυτήν την περίπτωση, πώς θα αντιμετωπίσω το νέο μήνυμα LAMPF!, αφού το CANbus δεν θα ανιχνεύει ωμικό φορτίο(λάμπα) στο κύκλωμα, μιας και ανέφερες ότι τα φώτα πορείας θα τα χρησιμοποιώ μόνο για να δίνουν σήμα στο ρελέ; Αν βάλω μόνος μου αντίσταση πριν το ρελέ, ώστε να έχω 55W κατανάλωση, είναι δώρο-άδωρο, καθώς και τα ξένον θα τραβάνε από την μπαταρία, αλλά και θα δίνω 55W σε θερμότητα πάνω σε μια αντίσταση.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βικτωράκο, το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, αφού από τη μαμά η μηχανή δεν έχει φώτα ξένον, όταν της τα βάζεις εκ των υστέρων, εκτός του ότι είναι παράνομα, στραβώνουν υπερβολικά τους μπροστινούς λόγω του ότι το κάτοπτρό μας δεν είναι γι αυτά. Δημιουργούνε επίσης ψιλοπροβληματάκια στο κύκλωμα. Στη περίπτωσή σου βλέπω λίγα περισσότερο. Σε άλλους τους κάνουν να αλλάζουν μπαταρία πχ. συχνότερα.

Όσο για το αν είναι ψιλοάθλια τα πυρακτώσεως της μαμάς, εμένα προσωπικά με έχουν καλύψει πάντα, έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα το βράδυ σε γαλλικές εθνικές οδούς που είναι ολοσκότεινες και δεν με έχουν κουράσει στο παραμικρό με 140χλμ ταχύτητα.

Το βασικότερο πάντως για μένα είναι ο κίνδυνος που δημιουργούν στο προπορευόμενο και αντίθετα επερχόμενο όχημα, κάτι που δεν το παραδέχεται κανείς που τα φοράει.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μια παρομοια προταση! Βαψε τα XENON μπλε και πεταξε τα στη θαλασσα!

Περα της πλακας, προτεινω να παρεις ρευμα απο τη μπαταρια με ενα καλωδιο που θα περνα απο ενα ρελε που θα ενεργοποιειται απο καποιο μερος του κυκλωματος των φωτων. Επισης το συγκεκριμενο καλωδιο θα διακοπτεται και απο ενα διακοπτη ωστε να αναβοσβηνεις τα φωτα κατα βουληση.

Να σημειωθει βεβαια οτι κατα τη ταπεινη μου αποψη τα ξενον ΔΕΝ αποδιδουν καλυτερο φωτισμο σε σχεση με τους λαμπτηρες που το φαναρι σχεδιαστηκε να λειτουργει!
Προς τους φίλους Gemat και gemara.

Έχω διαβάσει όλη την επιχειρηματολογία και (παρα)φιλολογία σχετικά με after market HID Xenon και εν μέρει συμφωνώ. Αλλά μόνο για τα φθηνά kit.
Τα πιο ακριβά ,προσεγμένα και επώνυμα(σαν και αυτά που φοράω τώρα) έχουν την φωτεινή τους πηγή ακριβώς εκεί που είναι το νήμα πυράκτωσης σε μια συμβατική λάμπα αλογόνου, με αποτέλεσμα και να μην τυφλώνουν τους απέναντι και το κάτοπτρο να λειτουργεί όπως έχει σχεδιαστεί. Και πιστέψτε με η διαφορά στην ένταση και ποιότητα φωτός είναι ΧΑΟΤΙΚΗ σε σχέση με τις απλές λάμπες. Όταν κάνω transition σε μηχανή με απλά φώτα, απλά δεν βλέπω τίποτα...

Όπως και να έχει, ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν. Από ό,τι κατάλαβα η περίπτωσή μου είναι εντελώς ξεχωριστή και δεν υπάρχει προηγούμενο με το τόσο ευαίσθητο CANBus. Άρα και ούτε διαφαίνεται κάποια λύση(εκτός ίσως από την τροφοδοσία από την μπαταρία)...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 13-07-2011, 16:25
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς τον φίλο emix:
Ερώτηση: Σε αυτήν την περίπτωση, πώς θα αντιμετωπίσω το νέο μήνυμα LAMPF!, αφού το CANbus δεν θα ανιχνεύει ωμικό φορτίο(λάμπα) στο κύκλωμα, μιας και ανέφερες ότι τα φώτα πορείας θα τα χρησιμοποιώ μόνο για να δίνουν σήμα στο ρελέ; Αν βάλω μόνος μου αντίσταση πριν το ρελέ, ώστε να έχω 55W κατανάλωση, είναι δώρο-άδωρο, καθώς και τα ξένον θα τραβάνε από την μπαταρία, αλλά και θα δίνω 55W σε θερμότητα πάνω σε μια αντίσταση.
Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οι λαμπες ξενον που ειχα ηταν σε προβολακια και οχι αντικατασταση της κεντρικης λαμπας.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-07-2011, 18:35
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Φιλαρακι καλα ξεμπερδεματα!
Με τεοια οραση που εχεις λογω δουλειας παντως...νομιζω οτι πρεπει να παρατησεις τα ξενον και να βαλεις τα συμβατικα..
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-07-2011, 19:33
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακι καλα ξεμπερδεματα!
Με τεοια οραση που εχεις λογω δουλειας παντως...νομιζω οτι πρεπει να παρατησεις τα ξενον και να βαλεις τα συμβατικα..
βλεπει καλα μονο σε μεγαλες ταχυτητες!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 15-07-2011, 14:22
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

τοσα χρονια βαζω xenon σε bmw και ποτε μα ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 15-07-2011, 14:27
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Οδύσσεια Xenon-LAMPF!-CANBus!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τι άλλο θα μπορούσε να είναι Βασίλη; Με τα πυρακτώσεως όλα ΟΚ, δεν πάρχει κανένα μήνυμα.
Με το που βάλω xenon, πάνω στο αρχικό άναμμα της λάμπας που χρειάζεται πολύ ρεύμα το τόξο, βλέπω μια λάμψη και ξαφνικά το κόβει το CANbus, δίνοντας μου το μήνυμα. Κι αυτό όχι πάντα. Με υψηλές θερμοκρασίες(όπως σήμερα) τα xenon λειτουργούν κανονικά, όχι με κρύα μηχανή, αλλά ύστερα από 15-20 λεπτά λειτουργίας του κινητήρα(και άρα περαιτέρω αύξησης της θερμοκρασίας των ballast).

Έχεις καμιά άλλη ανησυχία-υποψία στο πίσω μέρος του μυαλού σου;

Κι εγώ σε περιμένω για καφέ, αλλά τίποτα!

Αντιχαιρετισμούς από την πρωτεύουσα +plus (συν(+)-πρωτεύουσα).

Βίκτωρ

Ρε φίλε,δεν κανεις καμια καταδρομικη με το μοτορι στην αθηνα να το πας στον κυρ Αντωνη,να το δει ο παναγιωτης ο ηλεκτρολογος του που ειναι γατα?(εχει βοηθησει σε ηλεκτρικα προβληματα - με cun bus πολυ κοσμο)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ένα μικρό LAMPF! EvVas Τεχνικά θέματα διάφορα 9 12-07-2011 09:35
Ένδειξη LAMPF..και μετά όλα ΟΚ! doctor77 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 10-06-2011 12:16
HID XENON syan Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 18 11-04-2011 11:03
LAMPF morfeas Τεχνικά θέματα διάφορα 38 12-09-2010 15:36
XENON 1150 allen Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 01-04-2010 22:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!