GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 02-09-2009, 08:07
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Δεν νομίζω να αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο. Άσε που αν δεν πετύχεις τίποτα, δεν μπορείς να γυρίσεις εύκολα ξανά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Εγώ όταν το είχα κάνει, δεν πέτυχα και τίποτα το ιδιαίτερο. Η μοτοσυκλέτα, συνέχισε να βαράει πιράκια, κι αναλόγως της βενζίνης που είχα βάλει, άλλοτε χτύπαγε πολύ, άλλοτε πιο λίγο. Συνήθως το χτύπημα ξεκινούσε κάπου στις 4500σαλ.

Επίσης θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάει την μοτό στον Παναγιωτό τότε που την είχα αγοράσει για να την δει, που μου είχε αφαιρέσει ένα relay από την ασφαλειοθήκη. Αν θυμάμαι καλά μετά που το κοίταξα, ήταν το relay που αναφερόταν στο μάνουαλ ως codec plug for motronic. Μου είχε πει πως είναι οδηγία της BMW να αφαιρείται από τις μοτοσυκλέτες που δουλεύουν σε θερμά κλίματα όπως της Ελλάδας. Βέβαια και πάλι δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά στα πιράκια, μιας και μου είχε πει ότι το συγκεκριμένο relay έχει να κάνει και με τα πιράκια.

Αλήθεια... το έχει αφαιρέσει άλλος αυτό από την GS του?

Χρησιμοποιώντας κάποιες φορές 100άρα βενζίνη, διαπίστωνα ότι τα πιράκια μειωνόντουσαν σε μεγάλα βαθμό. Πολλές φορές δεν τα άκουγα καθόλου αφού ακόμα και με την 100άρα, έπαιζε ρόλο που έβαζες βενζίνη και τι νοθεία είχε.
Τελικά αποφάσισα ότι θα πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα ότι μια ζωή θα τα ακούω και απλά θα μετριάζω το γκάζι σε εκείνο το σημείο των στροφών που παρουσιάζονται, μέχρι να το ξεπεράσω.

Στην συνέχεια όμως, έκανα κάτι στη μοτοσυκλέτα, που είχε άμεσο αντίκτυπο στα πιράκια. Όχι... δεν πήγα να κάνω κάτι γι' αυτά, για άλλο πράγμα πήγα, αλλά από τότε δεν τα ξανάκουσα ποτέ μου!!! Ακόμα και με τον φετινό καύσωνα στο τέλος Ιουλίου που ταξίδεψα, όσο και να ζόριζα το γκάζι από χαμηλά, δεν κατάφερα να κάνω το μοτέρ να βαρέσει πιράκια! Ούτε καν μέσα στην Αθήνα με τον κινητήρα να "φλέγεται" από τις θερμοκρασίες!
Έβαλα ένα σύστημα που αλλάζει τις πληροφορίες που παίρνει ο εγκέφαλος από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, κι έτσι μου αλλάζει το αβάνς, τον ψεκασμό κτλ, κατά όπως αυτό θέλει κι όχι όπως θέλει ο εγκέφαλος.
Αυτό βέβαια το έκανα όπως είπα, για άλλο λόγο, αλλά διαπίστωσα πως ενήργησε θετικά και στο πρόβλημα με τα πιράκια!
Βέβαια κόστισε λιγάκι, αλλά το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές άξιζε. Το κόστος του μαζί με τα μεταφορικά από Αμερική και έξοδα εκτελωνισμού έφτασε τα 380€
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!