GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-12-2013, 02:29
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xntinou Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η πάση θυσία απόκτηση σπιτιού ήταν η ενσάρκωση των ενδόμυχων φόβων που μεταδόθηκαν από γενιά σε γενιά.
Προσπαθώ να ελέγξω, να χαλιναγωγήσω το μέλλον, να προδιαγράψω μια κατά το μυαλό μου ιδανική πορεία και αυτό κάνει τα πάντα κάθε φορά για να μου θυμίσει το μάταιο της υπόθεσης.

Είναι διαφορετικό να μου περισσεύουν και να επενδύσω σε αγορές ακινήτων και άλλο να παίζω κορώνα γράμματα πληρώνοντας 40 χρόνια δόσεις, λες και ήρθε κάποιος από .. επάνω και υπέγραψε εγγυητής για το μέλλον ..

Μετά θα κατηγορήσω το κράτος, τις τράπεζες και τον παπά της ενορίας για όλα τα δεινά ..

Και εγώ ο ίδιος;
Δεν είμαι πουθενά; Δεν συμμετέχω στη ζωή μου; Για όλα οι άλλοι αποφασίζουνε;
Μήπως έτσι με μάθανε; Ποιος μου τα 'μαθε; Και γω γιατί δεν προσπάθησα να τα τροποποιήσω;

Οι τάσεις της κοινωνίας, το ενδοκρινικό της σύστημα, μ'επηρεάζουν και μπορεί να με παρασύρουν,
όμως μόνον εγώ αποφασίζω ..

Αν μαζευτούμε 11 νοματαίοι και κάνουμε μια ομάδα ποδοσφαίρου που πάει από καρπαζιά σε καρπαζιά, ποιος θα είναι ο υπαίτιος;
Όλοι μαζί, γιατί είμαστε ένα τιμ.
Και ο καλός ο παίκτης έχει ένα μερίδιο ευθύνης γιατί δεν βοήθησε / εξήγησε /έδειξε (ως γνώστης) τον σκράπα.
Τελικά όσο και να μην το θέλουμε η ρημάδα η πολιτική πάλι μπαίνει στη κουβέντα.
Αν κανείς θεωρεί τον εαυτό του άτρωτο από τις κοινωνικές συνθήκες και τις ιδιαιτερότητες του περιβάλλοντος που ζει (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, κλπ) .... πάω πάσο. Εκτός από τους λίγους που γράφουν ιστορία κάνοντας εξαιρετικά πράγματα, οι πολλοί για να πάμε παρακάτω ακουμπάμε σε κάποιες σταθερές που προυπάρχουν και είναι οι ρίζες του καθενός. Όμως είτε μιλάμε για ποδόσφαιρο, είτε για μπιρίμπα είτε για κράτος, οικονομία και αγορά κατοικίας παντού υπάρχουν κανόνες ώστε οι "παίκτες" να αποφασίσουν τις κινήσεις και το ρίσκο τους ανάλογα με το μυαλό που κουβαλάνε. Όποιος αλλάζει τους κανόνες του παιχνιδιού κατά πως τον βολεύει και μάλιστα ... αναδρομικά ονομάζεται απατεώνας. Διαφωνώ με το Γιάννη και με όποιον πιστεύει οτι είναι φυσιολογικό να θεωρείται περίπου δεδομένη η ανεπάρκεια του κράτους, η ανικανότητά του να φροντίσει τα βασικά και πως τελικά όσοι δεν τα καταφέρνουν να προκόψουν είναι τεμπέληδες ή έχουν ελαττωματικό DNA ή παθολογική προσκόλληση με τις ρίζες τους. Γράφω φορτισμένος από όσα ζω από το πρωί. Ένα παιδί 16 χρονών στη μονάδα με δηλητηρίαση από μονοξείδιο του άνθρακα και αναπνευστικά εγκαύματα όταν πήραν τα σκεπάσματα φωτιά από τη σόμπα καθώς κοιμόταν. Φταίει το κράτος που αντί να πιάσει τους μαυραγορίτες έκανε το πετρέλαιο χαβιάρι; φταίει ο πατέρας του που δεν μπόρεσε να του εξασφαλίσει θέρμανση; φταίμε εμείς που ψηφίζουμε Κασιδιάρηδες, Λιάπηδες και Ταμήλους στη βουλή;
Να πάρουμε των οματιών μας και να πάμε (όσοι μπορούνε) για αλλού ή να το παλέψουμε εδώ παρέα με τις (κwλό)ριζες μας;

Last edited by Carduelis; 22-12-2013 at 02:31.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-12-2013, 13:29
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όσο και να μην το θέλουμε η ρημάδα η πολιτική πάλι μπαίνει στη κουβέντα.
Αν καν................................................................οξείδιο του άνθρακα και αναπνευστικά εγκαύματα όταν πήραν τα σκεπάσματα φωτιά από τη σόμπα καθώς κοιμόταν. Φταίει το κράτος που αντί να πιάσει τους μαυραγορίτες έκανε το πετρέλαιο χαβιάρι; φταίει ο πατέρας του που δεν μπόρεσε να του εξασφαλίσει θέρμανση; φταίμε εμείς που ψηφίζουμε Κασιδιάρηδες, Λιάπηδες και Ταμήλους στη βουλή;
Να πάρουμε των οματιών μας και να πάμε (όσοι μπορούνε) για αλλού ή να το παλέψουμε εδώ παρέα με τις (κwλό)ριζες μας;

Όχι, φταίω ΕΓΩ και το ομολογώ, που δεν έχω συλλάβει τον Μελισσανίδη.

Του δίνω δε, και μερικά εκατομμύρια επί πλέον για να φτιάξει το γήπεδο της ΑΕΚ με ξένα λεφτά....

Και πάω για μπάνιο στην Kuala Lumpur, ενώ έχω υπογράψει συμβάσεις ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ σιδηροδρομικό υλικό με άλλες τεχνικές προδιαγραφές από τις Ελλάδος (πλάτος μετατροχίου), άσε που κυκλοφορώ και με πλαστές πινακίδες του κινήματος δεν πληρώνω και με μουράτο jeep.

Τον μπάσταρδο, ευτυχώς που δεν είχε καμία Cayenne.

Επίσης όπως είπε και ο Γιακουμάτος εχθές, γιατί το παιδάκι να κοιμάται σπίτι του με σόμπα. Να πάει να κοιμηθεί στα συσσίτια των Εκκλησιών.

Δεν πρέπει να συνεχίσω. Θα παρεκτραπώ ΠΑΛΙ.

Όσο για το αν θα μείνω να τους ξεριζώσω από τις κωλoρίζες μας, σε παραπέμπω στην υπογραφή μου. Δόξα το Θεό, πέφτουν και οι πολιτικοί σιγά - σιγά όπως και οι τραπεζίτες. Σε παραπέμπω λοιπόν τόσο στο Vivus Dominus όσο και στο Colossal.

Δυνατή παρέα ψάχνω. Xε χε.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-12-2013, 21:49
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όσο και να μην το θέλουμε η ρημάδα η πολιτική πάλι μπαίνει στη κουβέντα.


Όπως λέγαμε και παλιά, "όλα είναι πολιτικά"!!!!


Αν κανείς θεωρεί τον εαυτό του άτρωτο από τις κοινωνικές συνθήκες και τις ιδιαιτερότητες του περιβάλλοντος που ζει (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, κλπ) .... πάω πάσο. Εκτός από τους λίγους που γράφουν ιστορία κάνοντας εξαιρετικά πράγματα, οι πολλοί για να πάμε παρακάτω ακουμπάμε σε κάποιες σταθερές που προυπάρχουν και είναι οι ρίζες του καθενός. Όμως είτε μιλάμε για ποδόσφαιρο, είτε για μπιρίμπα είτε για κράτος, οικονομία και αγορά κατοικίας παντού υπάρχουν κανόνες ώστε οι "παίκτες" να αποφασίσουν τις κινήσεις και το ρίσκο τους ανάλογα με το μυαλό που κουβαλάνε. Όποιος αλλάζει τους κανόνες του παιχνιδιού κατά πως τον βολεύει και μάλιστα ... αναδρομικά ονομάζεται απατεώνας. Διαφωνώ με το Γιάννη και με όποιον πιστεύει οτι είναι φυσιολογικό να θεωρείται περίπου δεδομένη η ανεπάρκεια του κράτους, η ανικανότητά του να φροντίσει τα βασικά και πως τελικά όσοι δεν τα καταφέρνουν να προκόψουν είναι τεμπέληδες ή έχουν ελαττωματικό DNA ή παθολογική προσκόλληση με τις ρίζες τους.



Είτε διαφωνείς, είτε όχι, εγώ δεν καταδέχομαι να γυρίσω το βράδυ σπίτι και να λέω στα παιδιά μου, πως "το κράτος φταίει", "οι πολιτικοί με κορόιδεψαν" και άλλα φαιδρά.
Δεν είπα πως είναι φυσιολογικό ένα κράτος να δουλεύει έτσι. Είπα πως είναι φυσιολογικό ΑΥΤΟ το κράτος να είναι στην κατάσταση που είναι. Εγώ λοιπόν όταν ξεμυτίζω από το κεραμίδι μου, προσέχω τον δρόμο μπροστά μου, να μην πέσω στις λάσπες. Ο στόχος μου είναι να φτάσω στον προορισμό μου.
Επίσης, η πιάτσα είναι γεμάτη παπατζήδες. Όταν σου τα παίρνουν, δεν φταίνε οι παπατζήδες, αλλά εσύ που τους τα ακούμπησες. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ. Το ποιος συντηρεί ποιον και γιατί, το έχουμε ξαναθίξει, αλλά δεν βαριέσαι...
Οι δυνατοί δεν κουμαντάρουν επειδή κοροϊδεύουν, αλλά επειδή οι αδύναμοι θέλουν να κουμαντάρονται. Αυτό δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει. Είναι φυσικό φαινόμενο. Όταν πάμε σε άλλες κοινωνίες, με άλλους φυσικούς νόμους, τα ξαναλέμε.
Όσοι δεν τα καταφέρνουν λοιπόν ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Δεν πειράζει, όμως μην κάνουμε και την ανικανότητα τοτέμ και την προσκυνάμε!!!!


Γράφω φορτισμένος από όσα ζω από το πρωί. Ένα παιδί 16 χρονών στη μονάδα με δηλητηρίαση από μονοξείδιο του άνθρακα και αναπνευστικά εγκαύματα όταν πήραν τα σκεπάσματα φωτιά από τη σόμπα καθώς κοιμόταν.


Αυτό λέγεται φάουλ. Όλοι και ειδικά οι γονείς, έχουμε ιδιαίτερη ευαισθησία στον πόνο των παιδιών... όμως αυτό είναι άσχετο και αν έρθει ο Γιώργος και σεντονιάσει, θα τον πείτε άκαρδο. Όταν διαμελίζονταν παιδιά, επειδή οι "μπαμπάδες" μάζεψαν χαρτί και τους πήραν μηχανάκια, χωρίς να έχουν φροντίσει για την "ισορροπία" τους πριν, δεν βγήκατε να καταδικάσετε την ευμάρεια.
Δηλαδή από πότε ο μοναδικός ασφαλής τρόπος θέρμανσης, στον πλανήτη είναι το καλοριφέρ πετρελαίου και τίποτε άλλο;;;


Φταίει το κράτος που αντί να πιάσει τους μαυραγορίτες έκανε το πετρέλαιο χαβιάρι; φταίει ο πατέρας του που δεν μπόρεσε να του εξασφαλίσει θέρμανση; φταίμε εμείς που ψηφίζουμε Κασιδιάρηδες, Λιάπηδες και Ταμήλους στη βουλή;

Να πάρουμε των οματιών μας και να πάμε (όσοι μπορούνε) για αλλού ή να το παλέψουμε εδώ παρέα με τις (κwλό)ριζες μας;

Το θεριό που λέγεται ζωή, δεν το παλεύεις όπου θέλεις, αλλά όπου σε βρει. Έτσι γίνεται πάντα. Ούτε θα αλλάξει τίποτα αν ψηφίσεις άλλον. Πάντα θα υπάρχουν πιθήκια και πάντα θα υπάρχουν εθελοντές με μπανάνες να τους ταΐσουν. Το επίπεδο αλλάζει, όμως δεν το καταλαβαίνουμε, αφού ζούμε σε αυτό.
Θα μου πεις τότε γιατί κουβεντιάζουμε?!?!?!
Επειδή θέλουμε να ξεφύγουμε από την πλέμπα και να λέμε και κάτι με ουσία μεταξύ μας. Δεν μας ενδιαφέρει να αλλάξουμε τον κόσμο. Ο κόσμος είναι κάθε φορά ο καλύτερος που μπορεί να υπάρξει. Εμείς, πρέπει να δυναμώσουμε.
Όταν μιλάμε για ρίζες και τούβλα, εγώ κατάλαβα πως αναρωτιόμαστε για το ποια είναι η σωστή επιλογή. Πιστεύουμε πως το νόημα της ζωής είναι μια ήσυχη και ζεστή φωλίτσα με αποθέματα τροφής ( φτάνουν;; ) ή το ασίγαστο πάθος για εξερεύνηση, εξέλιξη και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ επιβίωση;;;
Αν το θέμα μας είναι οι φόροι στα ακίνητα... πείτε μου να πάω για κάννα κρασί. Εγώ όσο έχω πληρώνω. Όταν τελειώσουν θα σταματήσω. Όμως πριν τελειώσουν τα δικά μου, λογικά θα έχουν τελειώσει των "άλλων". Των κορόιδων πρώτα και των παπατζήδων που ζούνε από τα κορόιδα μετά.

Last edited by yannis; 22-12-2013 at 21:52.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-12-2013, 23:18
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό λέγεται φάουλ. Όλοι και ειδικά οι γονείς, έχουμε ιδιαίτερη ευαισθησία στον πόνο των παιδιών... όμως αυτό είναι άσχετο και αν έρθει ο Γιώργος και σεντονιάσει, θα τον πείτε άκαρδο. Όταν διαμελίζονταν παιδιά, επειδή οι "μπαμπάδες" μάζεψαν χαρτί και τους πήραν μηχανάκια, χωρίς να έχουν φροντίσει για την "ισορροπία" τους πριν, δεν βγήκατε να καταδικάσετε την ευμάρεια.
Δηλαδή από πότε ο μοναδικός ασφαλής τρόπος θέρμανσης, στον πλανήτη είναι το καλοριφέρ πετρελαίου και τίποτε άλλο;;;

Aπό τότε που έχεις "εκπαιδευτεί" να ζεις έτσι, αν δώσεις σε κάποιους που ζεσταίνονται χρόνια με ξυλόσομπα, ρεύμα και αερόθερμο, το πιό πιθανό είναι κάποιος να πάθει ηλεκτροπληξία.
Ο 23χρονος που επέζησε από την τραγωδία με το μαγκάλι στη Λάρισα λέει: «Η επιμονή της κοπέλας μου να μας ψάξει, έσωσε τη ζωή σε τρία άτομα»

Δες-άκου το 2:40...

Όσο για το θέμα τα πράγματα είναι απλά, αν απλώνεις το χέρι μέχρι εκεί που φτάνεις όλα είναι καλά.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-12-2013, 23:35
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπό τότε που έχεις "εκπαιδευτεί" να ζεις έτσι, αν δώσεις σε κάποιους που ζεσταίνονται χρόνια με ξυλόσομπα, ρεύμα και αερόθερμο, το πιό πιθανό είναι κάποιος να πάθει ηλεκτροπληξία.
Ο 23χρονος που επέζησε από την τραγωδία με το μαγκάλι στη Λάρισα λέει: «Η επιμονή της κοπέλας μου να μας ψάξει, έσωσε τη ζωή σε τρία άτομα»

Δες-άκου το 2:40...


Ναι, είναι περισσότερο από πιθανό, πως όταν δεν γνωρίζεις την λειτουργία μηχανημάτων/συσκευών κλπ θα έχεις από ζημιά έως ατύχημα. Αυτό ισχύει και για την επιστροφή στην παλιά τεχνολογία, αλλά και στην καινούρια.
Φυσικά, αν κάποιος πατέρας ανεβάσει στο μηχανάκι το παιδί ξεκράνωτο είναι εγκληματίας. Όταν καίει ότι βρει... φταίει ο λιάπης και η τρόικα... Εμείς που μεγαλώσαμε χωρίς καλοριφέρ, ντυνόμασταν με όσα περισσότερα βρίσκαμε, ακόμα και στον ύπνο.
Εννοείται, πως στεναχωριέμαι αφάνταστα για το κάθε παιδί, όταν μάλιστα φοβάμαι πως θα μπορούσε να είναι και το δικό μου, ακόμα πιο πολύ. Γιατί ούτε εγώ έχω εκπαιδεύσει για τα πάντα τα παιδιά μου... όμως δεν ρίχνω και την ευθύνη στον πάγκαλο, κάνοντας τον κακομοίρη.




Όσο για το θέμα τα πράγματα είναι απλά, αν απλώνεις το χέρι μέχρι εκεί που φτάνεις όλα είναι καλά.

Όχι, δεν νομίζω πως το θέμα είναι αυτό.
Το πόσο θα ανοιχτείς, εννοείται πως πρέπει να διέπεται από λογική. Το ΠΟΥ θα ανοιχτείς και ΓΙΑΤΙ είναι το ερώτημα.

Last edited by yannis; 22-12-2013 at 23:38.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-12-2013, 23:52
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν νομίζω πως το θέμα είναι αυτό.
Το πόσο θα ανοιχτείς, εννοείται πως πρέπει να διέπεται από λογική. Το ΠΟΥ θα ανοιχτείς και ΓΙΑΤΙ είναι το ερώτημα.

Αλοίμονο αν υπάρχει μία σωστή απάντηση στην ερώτηση αυτή.....


Ψάχνοντας θα καταλήξουμε να ψάχνουμε τελικά τον σκοπό της ύπαρξης μας πάνω στον πλανήτη....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-12-2013, 16:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................................................
Αυτό λέγεται φάουλ. Όλοι και ειδικά οι γονείς, έχουμε ιδιαίτερη ευαισθησία στον πόνο των παιδιών... όμως αυτό είναι άσχετο και αν έρθει ο Γιώργος και σεντονιάσει, θα τον πείτε άκαρδο. Όταν διαμελίζονταν παιδιά, επειδή οι "μπαμπάδες" μάζεψαν χαρτί και τους πήραν μηχανάκια, χωρίς να έχουν φροντίσει για την "ισορροπία" τους πριν, δεν βγήκατε να καταδικάσετε την ευμάρεια.
Δηλαδή από πότε ο μοναδικός ασφαλής τρόπος θέρμανσης, στον πλανήτη είναι το καλοριφέρ πετρελαίου και τίποτε άλλο;;;
Δεν θα σεντονιασω τελικα κανεναν Γιάννη.......με προλαβες ομως στο τσακ!
Οπως εγραψα και πιο πριν το θεμα ειναι υπεροχο και με καλυπτετε ολοι στο 120%. Οποταν τι να βγω εγω και να πω?
Η λογικη και ο συναισθηματισμος και οι αποφασεις που προκαλουνται απο αυτα τα συγκρουομενα αισθηματα εχουν βαρυτατες συνεπειες στην ζωη μας κι αναλυονται με εξοχο τροπο στο νημα αυτο.......
Το κεραμιδι, το νοικι, ο τροπος αποκτησης του κεραμιδιου, το που και το γιατι θα ανοικτεις......εννοιες με αποφασεις/πραξεις συχνα αλληλοσυγκρουομενες και εν τελει με συνεπειες μιας ζωης οι οποιες ενδεχομενως να κληρονομηθουν και απο τα παιδια μας.......
Χαιρομαι που πολλοι αντιλαμβανονται ΠΙΑ οτι ειμαστε υπευθυνοι των αποφασεων/πραξεων μας απο οπου κι αν ορμωμενοι αποφασισαμε να πραξουμε ετσι οπως αποφασισαμε και εν τελει πραξαμε ..........δεν μας φταιει κανεις αλλος, μονον εμεις οι ιδιοι.
Η αναζητηση ''αλλου'' φταιχτη είναι απλα ψυχολογικη διασταση που στοχευει στο ''εγω'' μας αλλα και ελπιδα οτι δεν θα κατηγορηθουμε εμεις για τις πραξεις μας απο τα παιδια μας. Ειναι και ψευδαισθηση αυτη η αναζητηση φταιχτη, διοτι αλλαζοντας τον υποτιθεμενο ''φταιχτη'' πιστευουμε οτι θα σωσουμε οτι αποκτησαμε με ξενα κεφαλαια αφου θα μας χαριστει, υποτιθεται, το ολοκληρο ¨η μερος του χρεους μας.
Το ''τουβλο'' ¨η το ''κεραμιδι πανω απο το κεφαλι'' ειναι διαχρονικα το κεκτημενο για τον ελληνα με την δικαιολογια του οποιου ασελγει οικονομικα πανω στον ιδιο του τον εαυτο αλλα και στις γεννιες, ακομα και μεσα απο την οικογενεια του, που θα τον ακοκλουθησουν.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-12-2013, 18:15
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Χαιρομαι που πολλοι αντιλαμβανονται ΠΙΑ οτι ειμαστε υπευθυνοι των αποφασεων/πραξεων μας απο οπου κι αν ορμωμενοι αποφασισαμε να πραξουμε ετσι οπως αποφασισαμε και εν τελει πραξαμε ..........δεν μας φταιει κανεις αλλος, μονον εμεις οι ιδιοι.
Η αναζητηση ''αλλου'' φταιχτη είναι απλα ψυχολογικη διασταση που στοχευει στο ''εγω'' μας αλλα και ελπιδα οτι δεν θα κατηγορηθουμε εμεις για τις πραξεις μας απο τα παιδια μας.

Να σταθω μονο σε αυτο το σημειο κ να σου πω Γιωργο την διαφωνια μου...Φυσικα κ ειμαστε υπευθυνοι των αποφασεων μας καθως κ των πραξεων μας,οταν ομως εχουμε να κανουμε με ενα υπευθυνο κ σοβαρο Κρατος!!

Απο που θες να το πιασουμε κ που να καταληξουμε?Αποφασιζεις να αγορασεις σπιτι πχ?Δεν πρεπει να ξερεις τι χρωστας κ τι θα πληρωνεις γιαυτο καθε χρονο?Το ιδιο δεν ισχυει κ για το αυτοκινητο?

Εχεις δει εσυ σοβαροτητα κ υπευθυνοτητα απεναντι στους πολιτες αυτης της χωρας σε αυτες τις 2 κατηγοριες ας πουμε?

Να τονισω οτι αλλο πραγμα "καθομαι κ κλαιω την μοιρα μου" με το μπ@@ρδελο κρατος που εμπλεξα κ αλλο πραγμα αντιδρω ο καθενας φυσικα με τον τροπο του...Αλλος πουλαει,αλλος φευγει κλπ...

Αλλα οταν προγραμματιζεις να κανεις το οποιοδηποτε βημα πρεπει να ξερεις κ απο πριν τι εχεις να πληρωσεις!!

Κ φυσικα αυτη η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ του Κρατους μας ειναι το ΝΟΥΜΕΡΟ 1,λογος που ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ το ποδι του κανενας επενδυτης στην χωρα μας,αγαπητε Γιωργο...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-12-2013, 18:23
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων

...
Απο που θες να το πιασουμε κ που να καταληξουμε?
...
Από το πιο απλό.
Αν θεωρείς πως είσαι άλλο εσύ και άλλο το κράτος, αν θεωρείς πως δεν μπορείς να έχεις λόγο στο κράτος που ζεις, αν θεωρείς πως το κράτος που ζεις είναι μπouρδέλo... μην το γαμείς κι εσύ. Συνέδραμε να βελτιωθεί ή διάλεξε ένα άλλο. Αν πάλι δεν βρίσκεις κανένα κράτος που να θεωρείς σωστό... σκέψου μήπως το λάθος είναι αλλού!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 23-12-2013, 18:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σταθω μονο σε αυτο το σημειο κ να σου πω Γιωργο την διαφωνια μου...Φυσικα κ ειμαστε υπευθυνοι των αποφασεων μας καθως κ των πραξεων μας,οταν ομως εχουμε να κανουμε με ενα υπευθυνο κ σοβαρο Κρατος!!

Απο που θες να το πιασουμε κ που να καταληξουμε?Αποφασιζεις να αγορασεις σπιτι πχ?Δεν πρεπει να ξερεις τι χρωστας κ τι θα πληρωνεις γιαυτο καθε χρονο?Το ιδιο δεν ισχυει κ για το αυτοκινητο?

Εχεις δει εσυ σοβαροτητα κ υπευθυνοτητα απεναντι στους πολιτες αυτης της χωρας σε αυτες τις 2 κατηγοριες ας πουμε?

Να τονισω οτι αλλο πραγμα "καθομαι κ κλαιω την μοιρα μου" με το μπ@@ρδελο κρατος που εμπλεξα κ αλλο πραγμα αντιδρω ο καθενας φυσικα με τον τροπο του...Αλλος πουλαει,αλλος φευγει κλπ...

Αλλα οταν προγραμματιζεις να κανεις το οποιοδηποτε βημα πρεπει να ξερεις κ απο πριν τι εχεις να πληρωσεις!!

Κ φυσικα αυτη η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ του Κρατους μας ειναι το ΝΟΥΜΕΡΟ 1,λογος που ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ το ποδι του κανενας επενδυτης στην χωρα μας,αγαπητε Γιωργο...
Αμα σου τυχει στον δρομο, στην παρεα, στον περιγυρο σου ανθρωπος ανευθυνος και ασοβαρος θα εδινες σημασια στα λεγομενα του? θα βασιζοσουν επανω του για την Χ δραστηριοτητα σου? μαλλον οχι! τοτε γιατι δεν εκανες το ιδιο με το ελληνικο Κρατος αφου ηξερες επι σειρα ετων και απο παντα οτι ειναι ανευθυνο? Αρα.........Δεν φταει για ΟΛΑ το κρατος......
Ζηταμε υπευθυνοτητα απο το κρατος οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε παντελως ανευθυνοι....αν δεν ειμασταν δεν θα αναζηταγαμε μονιμως αλλου φταιχτες.
Αν δεν ειμασταν ανευθυνοι τοτε η ορθη αποδωση του ''το που και το γιατι θα ανοικτουμε'' δεν θα μας εκανε τρελους για το ''τουβλο'' αλαλ και για αλλα υλικα αγαθα διοτι απλα θα ξεραμε οτι δεν μπορουμε....... δεν θα μας ειχε φερει εδω που ειμαστε σημερα Χρηστο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!