GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-01-2011, 21:35
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Καλησπερα παιδια, καλη χρονια σας ευχομαι και παντα ορθιοι.
Προς το παρων καβαλαω μια BMW 1100 GS του 97 κουκλι πραγματικο, φρεσκοβαμενη, τα σερβις της στην ωρα τους, εξατμιση χειροποιητη, καγκελα χειροποιητα για πλαινους σακους κτλ.... Γενικα πολυ προσεγμενη, ειναι η πρωτη μου μεγαλη μηχανη, ειμαι πολυ ψειρας ( αν θελετε και λογω επαγγελματος).
Το ερωτημα μου λοιπον ειναι το εξης:
Ειμαι αναμεσα στην BMW 1200 GS και την KTM ADVENTURE 990.
Εχουμε και λεμε, συγκριτικα μιλωντας. Ποιο το κοστος συντηρησης και σερβις, κοστος εξοπλισμου των μοτο, τι ζημιες μπορει να αντιμετωπισω στο καθενα, ποιο ειναι best value for money, ποιο εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια, τα αρνητικα και τα θετικα του καθε μοντελου...
Μιλαμε για περιπου 17.000 ευρω την σημερινη εποχη που καλως η κακως ειναι αρκετα πολλα για μια μηχανη και για να κανω τα γουστα μου οποτε μα οποτε το θελησω!!! Προσωπικα κλινω προς BMW χωρις ομως να ξερω γιατι πραγματικα αποριπτω το ΚΤΜ, ισως η BMW ειναι ιδεολογια!!
Ευχαριστω πολυ για την κατανοηση και συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα ψαχνω να δω τι θα απογινω ο καψερος!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-01-2011, 21:57
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Ήμουν και εγώ ανάμεσα στα δύο και θα σου πω τους λόγους που με απέτρεψαν από το ΚΤΜ.

Τρομακτική ζέστη από το μοτέρ και τα τελικά.

Υψηλή κατανάλωση (10 λιτ/100km) μέσα στην πόλη.

Η συγκεκριμένη μηχανή θέλει γκάζι για να δείξει τον καλό εαυτό της.
Φοβάμαι πως δεν είναι κατάλληλο για "καθημερινή" μετακίνηση και δουλειές του σπιτιού.
Είναι ένα "όπλο" και πρέπει να του δείχνεις την ανάλογα συμπεριφορά αλλά και φροντίδα.

Από την άλλη, σίγουρα θα βρεθούν πάμπολλοι που θα σου πουν να κρατήσεις αυτό που ήδη έχεις διότι πρόκειται για ένα από τα καλύτερα μηχανήματα που κύλησαν τους τροχούς τους στον πλανήτη.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-01-2011, 22:01
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Θα έλεγα σα γενική αρχή, για μένα τουλάχιστον, ότι η μεταπωλητική αξία δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο αγοράς μηχανής. Το λες και συ άλλωστε! Να κάνεις τα γούστα σου όποτε το θελήσεις! Με αυτό που πραγματικά γουστάρεις, να συμπληρώσω!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-01-2011, 22:56
kostastenere Ο/Η kostastenere βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athina
Μoto: ktm 990 adventure s
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Θα σου πω και την δική μου γνώμη από την μικρή ( έως τώρα συμβιωση) με ένα ktm 990 adventure s. Ναι καίει πάρα πολύ , είναι δυστροπο στην πόλη, δεν κάνει το ταξιδι που κάνει το gs, βγάζουν τα τελικά πάρα πολύ ζέστη (πράγμα το οποιο διορθώνεται με aftermarket τελικά). Ομως: μόλις το καβαλήσεις αρχιζεις να χαμογελάς!!!!!!!!!! Στρίβει καταπληκτικα, έχει τρελή αποκριση στο γκάζι, περνάει από παντού, καταπληκτικο ζυγισμα, και στα χώματα........... τι να πω είναι απλα κατσικι,κανίβαλος, αγρίμι, ....., ........, κρικρι, ένα κάρο ζωντανα μαζί. Για μένα αν δεν θέλεις ένα μηχανάκι που να πηγαίνει στο χώμα σχεδόν σαν καθαροαιμο μην κοιτάς το ktm. Αλλά αν το διαλέξεις θα ζητήσει από μόνο του ......βρωμερες καταστάσεις. Γνωμη μου είναι να σκεφτεις τι ακριβώς το θες, σε τι ίσως υστερούσε το 1100, και να αποφασίσεις. Εξάλλου το δίλλημα που έχεις είναι πάρα πολύ ωραίο, είσαι αναμεσα στα δυο κορυφαία μηχανάκια της κατηγορίας, το καθένα κορυφαίο για διαφορετικούς λόγους!Το gs τρελός ταξιδευτης και καλό στα χώματα, το ktm τρελοκάτσικο στα χώματα και καλό στο ταξίδι. . Ελπίζω να βοήθησα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!






υγ Πάρε το KTM
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-01-2011, 23:03
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Συμφωνώ με Translatora . Εάν δεν είσαι φανατικός εντουρας και δεν έχεις την ικανότητα να το στύψεις στα χώματα ,το ΚΤΜ δεν είναι ότι καλύτερο .Ένα μεγάλο μείον είναι και τα φρένα του .

Θεωρώ την R 1200 GS την ποιο ολοκληρωμένη, όμορφη και εμπορική μότο της κατηγορίας.
Σαφώς και η πώληση είναι ευκολότερη στην GS ,σε τιμή …παίζουν πολλοί παράγοντες …με μια αναζήτηση μεταχειρισμένων στο net θα πάρεις μια ιδέα.

Για τα σέρβις ,η ΚΤΜ νομίζω ότι είναι λίγο ακριβότερη ,από παλαιά εμπειρία με 640LC ,για …σιγουριά… κτύπα ένα τηλ. στις αντιπροσωπείες.!

ΩΧ..ωχ …<<τι ζημιες μπορει να αντιμετωπισω στο καθενα, ποιο ειναι best value for money >> τι το΄θελες αυτό ??? …δίνει αφορμή σε κάποιους να προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι τα ευρωπαϊκά άλογα χαλάνε και ότι πρέπει να πάρεις ένα ιαπωνικό <<υπερσύγχρονο - άθραυστο>> gaidourodero !
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-01-2011, 23:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostastenere Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω και την δική μου γνώμη από την μικρή ( έως τώρα συμβιωση) με ένα ktm 990 adventure s. Ναι καίει πάρα πολύ , είναι δυστροπο στην πόλη, δεν κάνει το ταξιδι που κάνει το gs, βγάζουν τα τελικά πάρα πολύ ζέστη (πράγμα το οποιο διορθώνεται με aftermarket τελικά). Ομως: μόλις το καβαλήσεις αρχιζεις να χαμογελάς!!!!!!!!!! Στρίβει καταπληκτικα, έχει τρελή αποκριση στο γκάζι, περνάει από παντού, καταπληκτικο ζυγισμα, και στα χώματα........... τι να πω είναι απλα κατσικι,κανίβαλος, αγρίμι, ....., ........, κρικρι, ένα κάρο ζωντανα μαζί. Για μένα αν δεν θέλεις ένα μηχανάκι που να πηγαίνει στο χώμα σχεδόν σαν καθαροαιμο μην κοιτάς το ktm. Αλλά αν το διαλέξεις θα ζητήσει από μόνο του ......βρωμερες καταστάσεις. Γνωμη μου είναι να σκεφτεις τι ακριβώς το θες, σε τι ίσως υστερούσε το 1100, και να αποφασίσεις. Εξάλλου το δίλλημα που έχεις είναι πάρα πολύ ωραίο, είσαι αναμεσα στα δυο κορυφαία μηχανάκια της κατηγορίας, το καθένα κορυφαίο για διαφορετικούς λόγους!Το gs τρελός ταξιδευτης και καλό στα χώματα, το ktm τρελοκάτσικο στα χώματα και καλό στο ταξίδι. . Ελπίζω να βοήθησα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!






υγ Πάρε το KTM

Τι αντικειμενικότητα!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-01-2011, 23:08
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

παρε multistrada φιλε μου!πολυ μπροστα!μα παρα πολυ!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-01-2011, 23:08
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

H μια θα΄λεγα οτι ειναι 80% χωμα και 20% ασφαλτο{κτμ}
και η αλλη ειναι 50/50{bmw} ....... Ειναι πως ακριβως θελεις να αξιοποιησης το καθε οχημα....!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-01-2011, 23:21
kostastenere Ο/Η kostastenere βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athina
Μoto: ktm 990 adventure s
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι αντικειμενικότητα!!!!!
πάνω από όλα η αντικειμενικότητα!!!
Τώρα όσο αφορά τα φρένα του σίγουρα δεν έχουν την αίσθηση που έχουν του gs αλλα είναι προσανατολισμένα για χωμάτινη χρηση, κατα την γνώμη μου. Δεν είναι αυτά που περιμένεις απο΄ένα μηχανάκι 100 ίππων στην ασφαλτο αλλα είναι αυτα που θέλεις από ένα μηχανάκι 100 ίππων και 230 κιλών στο χώμα. Αυτα επαναλαμβάνω κατα την δική μου γνωμη, και να προσθέσω ότι τουλάχιστον εμένα δεν με έχουν προβληματίσει ποτέ, και σε νορμάλ αλλά και σε...."υπερβολική " οδηγηση στην ασφαλτο
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-01-2011, 00:04
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostastenere Εμφάνιση μηνυμάτων
πάνω από όλα η αντικειμενικότητα!!!
Τώρα όσο αφορά τα φρένα του σίγουρα δεν έχουν την αίσθηση που έχουν του gs αλλα είναι προσανατολισμένα για χωμάτινη χρηση, κατα την γνώμη μου. Δεν είναι αυτά που περιμένεις απο΄ένα μηχανάκι 100 ίππων στην ασφαλτο αλλα είναι αυτα που θέλεις από ένα μηχανάκι 100 ίππων και 230 κιλών στο χώμα. Αυτα επαναλαμβάνω κατα την δική μου γνωμη, και να προσθέσω ότι τουλάχιστον εμένα δεν με έχουν προβληματίσει ποτέ, και σε νορμάλ αλλά και σε...."υπερβολική " οδηγηση στην ασφαλτο
Φίλε όταν προσπαθήσεις να ακολουθήσεις GS σε κατάβαση βουνού ,ιδίως φορτωμένος (ταξίδι) , θα καταλάβεις τι εννοώ αναφερόμενος στα φρένα (προσωπική εμπειρία)… τα 10 (!) μέτρα μικρότερο μήκος φρεναρίσματος στις δοκιμές του ΜΟΤΟ δίνουν ένα δείγμα της διαφοράς των 2 μότο που σαφώς δεν είναι μόνο σε αίσθηση !

Τώρα, μιας που μιλάμε για αίσθηση ,για πες μου πως αισθάνεσαι 200αρισμενος και φορτωμένος με τις σαμπρέλες στα λάστιχα ???
:
D:
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R 1200 GS Adventure PapaSouzas Πωλήσεις μοτοσυκλετών 7 09-04-2011 13:18
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
GS 1200 Adventure spirositea Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 7 15-09-2010 00:18
R 1200 GS ADVENTURE Benjamako Πωλήσεις μοτοσυκλετών 11 13-01-2010 17:55
BMW R 1200 GS Adventure. Arkas Νέα μοντέλα BMW 2 07-05-2009 14:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!