GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-02-2011, 14:59
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Πρόβλημα με Top case vario

Επιστρέφοντας χθες απο την κοπή της πίτας, λίγο πριν την έξοδο πρός
σχιστό για Πειραια, μου ξεκούμποσε το top case για δεύτερη φορά μέσα
σε 8 ημέρες.
Παραλίγο να προκαλέσω ατυχήματα στο δρόμο και κινδύνευσα για να πάρω την βαλίτσα απο την μέση του δρόμου.
Εάν γνωρίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και πιθανή λύση του θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-02-2011, 17:17
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με Top case vario

Σε εμένα΄πάντως μία φορά που πήγε να γίνει αυτό ήταν όταν είπα στη σύζυγο να μου δώσει κάτι από τη βαλίτσα.Την άνοιξε τραβώντας πρώτα τον κόκκινο μοχλό και μετά τον κίτρινο.Μετά βέβαια δεν έκλεισε κανέναν απλώς κατέβασε το καπάκι.Ευτυχώς το κατάλαβα στο πρώτο φανάρι.Σε σένα ελπίζω να είναι κάτι άλλο γιατί αλλιώς να γνωριστούνε και να κάνουν παρέα .Θα έχουν πολλά κοινά
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-02-2011, 22:12
windman1200 Ο/Η windman1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: τώρα πια, δεν έχω...
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με Top case vario

Μου έτυχε φίλε μου και με ακολουθούσε για καμμιά 50αριά μέτρα στην Πειραιώς, την είδα στον καθρέπτη!!
Στην δική μου περίπτωση η αιτία ήταν ότι την είχα ξεπατώσει στο φόρτωμα για 3 καλοκαίρια με αποτέλεσμα όλος ο πάτος, θες το βάρος, θες η ζέστη, να κάνει κοιλιά προς το εσωτερικό μακροχρόνια και να παίζει στο νύχι συγκράτησης της σχάρας αφού δεν πατούσαν στη σχάρα τα λαστιχένια τακούνια της μπαγαζιέρας.
Μπορείς να τσεκάρεις :
1. Αν τα λαστιχένια τακούνια είναι στη θέση τους.
2. Αν ο πάτος έχει κάνει κάποια κοιλιά προς τα μέσα. Στην περίπτωση αυτή εγώ πριτσίνωσα μια ανοξείδωτη πλάκα πάχους 1mm στο σχήμα που μου επέτρεπε ο πάτος και επανήλθε στην αρχική του θέση. Από τότε δεν παρουσίασε πρόβλημα.
3. Αν το νύχι της σχάρας παρουσιάζει φθορά. Οπότε το πρόβλημα είναι στη σχάρα και όχι στην μπαγαζιέρα.
4. Αν ο μηχανισμός της γλώσσας που κουμπώνει στη σχάρα, (κάτω από τον κόκκινο μοχλό) είναι σε καλή κατάσταση και δεν "παίζει" όταν κλειδώνει.

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά έχεις δουλειά να κάνεις. Μην το καθυστερείς, όπως είπες μπορεί να προκαλέσεις ατύχημα, είναι πολύ πιο σημαντικό απ' ότι φαίνεται...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-02-2011, 12:23
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με Top case vario

Φιλε μου σ΄ευαχάριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες σου, ηδη πηγαίνω να ελεγξω τα συγκεκριμένα σημεία που ανέφερες
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-03-2011, 12:27
mig2729 Ο/Η mig2729 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με Top case vario

φίλε μου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις το enduro kit για την βαλιτσα, από την BMW. Στοιχίζει 20€, και είναι δύο περαστές βίδες μα αλουμινένιους αποστάτες και παξιμάδια ασφαλείας. Δεν θα σου ξεκουμπώσει ποτέ ξανά.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-03-2011, 13:01
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με Top case vario

Φίλε μου σ' ευχαριστώ για την πληροφορία σου.
Ηδη την εχω δώσει για αντικατάστση του πάτου γιατί ράγισε η βάση.
Ανεξαρτήτα όμως απ' αυτό μ' ενδιαφέρει η λύση που μου προτίνεις.
Απλά θέλω να σε ρωτήσω εάν ειναι ευκολο το βαλσιμο/βγάλσιμο για την μεταφορά σε κάποιο ταξίδι .
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-03-2011, 12:44
derva Ο/Η derva βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με Top case vario

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mig2729 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις το enduro kit για την βαλιτσα, από την BMW. Στοιχίζει 20€, και είναι δύο περαστές βίδες μα αλουμινένιους αποστάτες και παξιμάδια ασφαλείας. Δεν θα σου ξεκουμπώσει ποτέ ξανά.

Και με αυτό βιδώνει μόνιμα;;;;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
VARIO TOP CASE R1200GS mrdaellis Ζήτηση 1 30-12-2010 02:14
Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs tattoopanther Τεχνικά θέματα διάφορα 24 25-10-2010 15:52
Πρόβλημα με top case αλουμινιου trax LeftRonic Τεχνικά θέματα διάφορα 3 19-10-2010 18:41
TOP CASE VARIO (F650GS twin) Kombras Ζήτηση 2 13-09-2010 20:13
Bαλιτσα Top Case Vario antonis1150GSA Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 24-03-2010 23:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!