GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-03-2011, 11:46
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Καλημέρα σ ολους.

Τολμώ ν ανακοινώσω το επόμενο όνειρο μου.

Αποφάσισα το καλοκαίρι του 2011 να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω ένα ταξιδιωτικό ζωής.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΑΠΟ ΧΩΜΑ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2011

Η ιδέα φυσικά δεν είναι δική μου. Την έχουν κάνει κι άλλοι και την έχει κάνει και ο Σπανός δύο φορές, μια μόνος και μία οργανωμένα και ετοιμάζεται να την ξανακάνει. Αν το κόστος που θα ζητάει φέτος είναι λογικό, θα πάω μαζί του. Αν όχι θα προσπαθήσω να το κάνω μόνος μου με καλή παρέα.

Διάρκεια: Πιστεύω ότι 9 μέρες συνολικά είναι αρκετές. Κάθε μέρα νομίζω ότι πρέπει να βγαίνουν 300-400χλμ χώμα. Η επιστροφή θα γίνει απο άσφαλτο.

Διαμονή: Ξενοδοχείο τ αστέρια, με μια καλή σκηνούλα και έναν υπνόσακο.

Φαγητό: Η σκέψη είναι και εδώ να τρώμε με δικά μας τρόφιμα, αλλά επειδή δείχνει λίγο δύσκολο και καμιά καλή και φθηνή ταβερνούλα σε κανένα χωριουδάκι δεν θα είναι και άσχημα.

Σύνολο αναβατών: Προσωπικά πάνω από 6-7 άτομα δεν θέλω να είναι. Φυσικά για ένα τέτοιο ταξίδι πρέπει η παρέα να είναι δεμένη και αρκετά έμπειρη. Τα καθημερινά χιλιόμετρα θα είναι πολλά και θα πρέπει να υπάρχει εμπειρία. Επίσης θα πρέπει να ξέρουμε καλά τις μηχανές μας και να έχουμε όλα όσα πρέπει για τυχόν μικροβλάβες.

Περίοδος: Το ταξίδι σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνει μέσα στο διάστημα από 15/6-16/7.

Αυτή είναι η σκέψη μου παιδιά και αποφάσισα να βγάλω την ανακοίνωση μήπως και ενδιαφέρεται κανένας ή το είχε κι αυτός στο μυαλό του.

Δεν θα κρυφτώ όμως. Θα πρέπει εφόσον πάμε μόνοι μας, να υπάρχει εμπειρία και αυτογνωσία. Δεν θα είναι κάτι εύκολο. Και τα πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα και η ζέστη θα δημιουργήσουν ένα αρκετά δύσκολο περιβάλλον. Όποτε θα πρέπει αυτοί οι 6-7 να είμαστε αποφασισμένοι, πάνω απ' όλα και κατα κάποιο τρόπο να γνωριστούμε πριν ξεκινήσουμε.
Ούτε γω το έχω ξανακάνει και δεν ξέρω καν αν θα τα καταφέρω. Όμως θα το ξεκινήσω και όπου φθάσω.

Φυσικά μέχρι τότε, ποιός ζει ποιός πεθαίνει, αλλά για ένα τέτοιο ταξίδι χρειάζεται οργάνωση από καιρό πριν. Λεπτομέρεις διαδρομής και για όλα τ άλλα έχουμε καιρό. Κατά τον Μαιο θ αρχίσει να ξεκινάει αυτό.


Όποιος πιστεύει ότι έχει την δύναμη να το κάνει και θέλει, μπορούμε να το συζητήσουμε κάποια στιγμή από κοντά. Αλλά επειδή δεν θέλω να βρεθώ σε δύσκολη θέση, θα ήθελα όποιος είναι αποφασισμένος να το κάνει να είναι σίγουρος για τον εαυτό του, για τις ικανότητες του και για την μηχανή του.

Σκοπός μας είναι να περάσουμε καλά, έστω και μέσω κούρασης, αλλά δεν θέλω να δημιουργηθεί καμιά παρεξήγηση και πριν και κατά την διάρκεια του ταξιδιωτικού.Ζητάω συγνώμη για τα λεγόμενα μου, αλλά δεν θα είναι ταξίδι 50χλμ στο χώμα, ούτε ταξίδι ασφάλτινο.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-03-2011, 11:58
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011



Με το καλό να ολοκληρώσεις την επιθυμία σου και να σου έρθουν όλα όπως τα σκέφτεσαι .


Νομίζω ότι 400 χιλιόμετρα χώμα είναι πολλά κάθε μέρα αν και δεν ξέρω τη διαδρομή και σε τι κατάσταση είναι οι δρόμοι .



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-03-2011, 12:22
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Δυστυχώς για να τελειώσει ένα τέτοιο ταξίδι στον προορισμό του, πρέπει κάπου εκεί να είναι τα καθημερινά χιλιόμετρα.
Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια. Μήπως το έχω ξανακάνει;
Εγώ πάντως έχω σκοπό να ξεκινήσω προς τα εκεί και όπου φθάσω. Άγχος και βιασύνες δεν θα υπάρχουν. Όπου φθάσουμε.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-03-2011, 13:52
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Ηλία μπράβο για την τόλμη να ξεκινήσεις να οργανώσεις κάτι τέτοιο! Συμφωνώ απόλυτα πως οι σύντροφοι που θα σε ακολούθήσουν πρέπει να έχουν ανάλογη εμπειρία αυτογνωσία και καλή εξοικίωση με τη μηχανή τους για να είναι επιτυχημένο ενα τέτοιο ταξίδι! Ειναι αρκετά απαιτητικό όσο εύκολο και αν ακούγεται! Το διάστημα που λες είναι το πιο ενδεδειγμένο απο άπο άποψη συνθηκών καιρού και οδοστρώματος!
Μακάρι να μπορούσα να είμαι ένας απο εκείνους που θα σε συντροφεύσουν αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο για εμένα απο άποψη κυρίως χρόνου και πολλών άλλων βέβαια!

Όπως και να έχει ζηλέυω και εύχομαι να πραγματοποιηθεί και για τη δική σας ευχαρίστηση αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους (χωματερούς) που το μυαλό μας θα είναι μαζί σας!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-03-2011, 15:39
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Με το καλο .Μακαρι να βρεις καλη παρεα και ολα θα γινουν.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-03-2011, 17:04
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς για να τελειώσει ένα τέτοιο ταξίδι στον προορισμό του, πρέπει κάπου εκεί να είναι τα καθημερινά χιλιόμετρα.
Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια. Μήπως το έχω ξανακάνει;
Εγώ πάντως έχω σκοπό να ξεκινήσω προς τα εκεί και όπου φθάσω. Άγχος και βιασύνες δεν θα υπάρχουν. Όπου φθάσουμε.
επειδη το εχω κανει πριν πολλα πολλα χρονια, πανω απο 150 χιλιομετρα την μερα δεν βγαινουν...και να θελεις...δεν φτανει η ελλαδα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-03-2011, 17:11
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

λεω να σου βγαλω την τελευταια μερα!
Νεστοριο-Καστορια-χιονοδρομικο Βιτσιου-Τριβουνο-χιονοδρομικο Βιγλας-Ακριτας-Κρατερο-Υψιπεδα Μπελα Βοδα-Αγιος Γερμανος Πρεσπων!!
Καλη επιτυχια στη σχεδιαση και στην εκδρομη!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-03-2011, 17:12
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lempoi Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το εχω κανει πριν πολλα πολλα χρονια, πανω απο 150 χιλιομετρα την μερα δεν βγαινουν...και να θελεις...δεν φτανει η ελλαδα

Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι δεν θ αγχωθουμε για το ποσα χιλιομετρα θα βγαζουμε την ημερα. Και φυσικα αν δουμε οτι δεν βγαινει, απο καποιο σημειο και μετα το κοβουμε απο ασφαλτο ή παμε χωμα μεχρι εκει που αντεχουμε.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-03-2011, 17:18
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
λεω να σου βγαλω την τελευταια μερα!
Νεστοριο-Καστορια-χιονοδρομικο Βιτσιου-Τριβουνο-χιονοδρομικο Βιγλας-Ακριτας-Κρατερο-Υψιπεδα Μπελα Βοδα-Αγιος Γερμανος Πρεσπων!!
Καλη επιτυχια στη σχεδιαση και στην εκδρομη!!
Σ ευχαριστω πολυ. Εχω ακουσει καλα λογια γι αυτα τα μερη.
Το κραταω για την σχεδιαση.

Ηδη εχω αρχισει να μαζευω πληροφοριες και θα ξαναδιαβασω και το σχετικο αρθρο του Σπανου στο moto. Πανω εκει αλλωστε θα βασιστει και το δικο μας, γιατι ειναι δοκιμασμενες διαδρομες.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-03-2011, 17:53
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

αμα λες χωμα τη ενοης ?
χωματοδρομο οπος την ειδικη διαδρομη του ακροπολι πχ παρνηθα η μονοπατια οπος το ατηκο εντουρο

αν ενοης χοματδρομο ατε να κανης την πρωτη μερα 200 χλμ αν εισαι καλα προετιμασμενος οπος διατροφη υπνο κλπ
αν ενοης μονοπατια λιγο δυσκολο να δης της πρεσπες !!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πρώτος Καφές του GSForum για το 2011 στήν Αίγλη Ζαππείου την Τετάρτη 5/1/2011 !!! CPretenteriS Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 145 10-01-2011 20:58
ΜΗΧΑΝΕΣ - ΜΠΑΤΣΟΙ - ΚΑΙ PARKING ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ george1968 Γενικά - Αναβάτης 21 09-03-2010 16:50
ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ boxerakias57 Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 5 05-09-2009 11:42
ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 22 29-08-2009 15:00
ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑΧΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Γεώργιος Γαϊτάνος Ανέκδοτα 22 06-04-2009 15:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!