GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-04-2011, 16:26
montister Ο/Η montister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Leros
Μoto: R 850 GS
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Έχοντας εδώ και ένα χρόνο περίπου στην κατοχή μου αγοράσει από τον συνφορουμίτη Lerian μια R850GS '99 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη της -όταν την αγόρασα είχε ήδη 118.000- και εξαιτίας της αγάπης που έχω αναπτύξει για την Μπουμπού θα ήθελα να μου πείτε τεκμηριωμένα ποιο είναι το όριο ζωής ενός καλοσυντηρημένου-φροντισμένου κινητήρα? Θα ήθελα να μου προτείνετε τρόπους για να επιμηκύνω την διάρκεια ζωής της μηχανής μου γιατί την αγόρασα επειδή μου άρεσε τρελά και δεν σκέφτομαι τώρα ή στο μέλλον να την δώσω. Θέλω να γεράσουμε μαζί. Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας.

Υ.Γ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Last edited by montister; 19-04-2011 at 16:28.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-04-2011, 18:02
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Σε μία κουβέντα που είχα με γνωστό μηχανικό στα βόρεια προάστια πάνω στο θέμα μήπως είναι πολλά τα 80.000 χλμ που είχα κάνει τότε στην μηχανή μου GS 1200 μου είχε πεί απλά :

"Φτάσε τα 300.000 χλμ. και μετά βλέπουμε" .....

από τότε αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά δεν φορτώνουν γρήγορα τα άτιμα τα χλμ. μάλλον θα περάσω την δεκαετία .......
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-04-2011, 18:27
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Το συγκεκριμενο μοντελο θα σε παει ανετα μια ζωη..
Εχουμε ενα μελος του ΜΟΘ εδω πανω που εχει περασει τις 200000χλμ αλλα να σου πω την αληθεια μου ακουγεται λιγο βαρετο.
Η συμβουλη για τετοια εγχειρηματα ειναι...
Καλη συντηρηση και προφυλαξη απο τις καιρικες συνθηκες της μοτοσυκλετας ωστε να κρατησει την ομορφια της οσα χρονια θα χρειαστουν για να χαλασεις τετοιο μοτερ και μακρια απο τα κοκκινα του στροφομετρου(για το μοτερ)
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-04-2011, 18:32
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

118000 για boxer είναι οκ - είναι στρωμένος πια
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-04-2011, 18:56
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από montister Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχοντας εδώ και ένα χρόνο περίπου στην κατοχή μου αγοράσει από τον συνφορουμίτη Lerian μια R850GS '99 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη της -όταν την αγόρασα είχε ήδη 118.000- και εξαιτίας της αγάπης που έχω αναπτύξει για την Μπουμπού θα ήθελα να μου πείτε τεκμηριωμένα ποιο είναι το όριο ζωής ενός καλοσυντηρημένου-φροντισμένου κινητήρα? Θα ήθελα να μου προτείνετε τρόπους για να επιμηκύνω την διάρκεια ζωής της μηχανής μου γιατί την αγόρασα επειδή μου άρεσε τρελά και δεν σκέφτομαι τώρα ή στο μέλλον να την δώσω. Θέλω να γεράσουμε μαζί. Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας.

Υ.Γ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Υπάρχουν ακόμα προσγειωμένοι και ρομαντικοί άνθρωποι... Περίεργο...

Φίλε μου, το βασικότερο συστατικό για μακροημέρευση της μοτοσυκλέτας σου το έχεις ήδη και είναι καλύτερο από κάθε full synthetic λάδι, καλύτερο από κάθε είδους πρόσθετο και από κάθε ξερόλα μηχανικό ή συμφορουμίτη. Κι αυτό είναι η αγάπη για αυτό που καβαλάς.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Σε ζηλεύω.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-04-2011, 19:19
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από montister Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχοντας εδώ και ένα χρόνο περίπου στην κατοχή μου αγοράσει από τον συνφορουμίτη Lerian μια R850GS '99 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη της -όταν την αγόρασα είχε ήδη 118.000- και εξαιτίας της αγάπης που έχω αναπτύξει για την Μπουμπού θα ήθελα να μου πείτε τεκμηριωμένα ποιο είναι το όριο ζωής ενός καλοσυντηρημένου-φροντισμένου κινητήρα? Θα ήθελα να μου προτείνετε τρόπους για να επιμηκύνω την διάρκεια ζωής της μηχανής μου γιατί την αγόρασα επειδή μου άρεσε τρελά και δεν σκέφτομαι τώρα ή στο μέλλον να την δώσω. Θέλω να γεράσουμε μαζί. Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας.

Υ.Γ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!


εγω σου ευχομαι να εχεις υγεια και να μπορεις να την καβαλας για πολλα χρονια......
η μηχανη και καμμια μηχανη δεν εχει αναγκη.....
υπαρχει μια ιδια σαν την δικη σου στα βορεια προαστεια,με 280000 χλμ χωρις επισκευη και ζημιες.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-04-2011, 19:22
montister Ο/Η montister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Leros
Μoto: R 850 GS
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν ακόμα προσγειωμένοι και ρομαντικοί άνθρωποι... Περίεργο...

Φίλε μου, το βασικότερο συστατικό για μακροημέρευση της μοτοσυκλέτας σου το έχεις ήδη και είναι καλύτερο από κάθε full synthetic λάδι, καλύτερο από κάθε είδους πρόσθετο και από κάθε ξερόλα μηχανικό ή συμφορουμίτη. Κι αυτό είναι η αγάπη για αυτό που καβαλάς.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Σε ζηλεύω.
Φίλε victorakos καταρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όταν είχα πρωτοεγγραφεί σε αυτό το φόρουμ είχα γράψει ένα κειμενάκι για το πως βρέθηκα με την συγκεκριμένη μηχανή. Εν τάχει σου αναφέρω μια περίληψη του τι είχα γράψει τότε. Είμαι 41 χρονών και μέχρι πέρυσι δεν είχα σκοπό να πάρω μηχανή μέχρι που είδα την συγκεκριμένη και την ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά. Έσπευσα, έβγαλα δίπλωμα οδήγησης και μόλις δόθηκε η ευκαιρία την αγόρασα. Ειλικρινά δεν μου είχε κάνει κουκου άλλο εργαλείο μέχρι τότε. Βέβαια μόλις την πήρα και μπήκα και στο φόρουμ άρχισα να παρακολουθώ τις μηχανές που υπάρχουν τριγύρω, και δεν σου κρύβω ότι διάφορα μοντέλα από μπουμπούδες μου αρέσουν. Δεν σταματάω όμως να θαυμάζω - ειδικά όταν είναι καθαρό - το εργαλείο που έχω και νιώθω απόλυτα ικανοποιημένος για την επιλογή μου. Μακάρι να κάνουμε όλοι πολλά χιλιόμετρα όρθια και ασφαλή και μετά από χρόνια να δούμε τελικά πόσο αντέχουν οι μηχανές μας.

Last edited by montister; 19-04-2011 at 19:23.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-04-2011, 20:41
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Νομιζω πως τετοιες μηχανες ανησυχουν περισσοτερο για το ποτε θα γερασουμε εμεις!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-04-2011, 21:19
teacher Ο/Η teacher βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μoto: bmw r100 gs 91, ducati 250, ducati 900 ssd, Aermacchi 350,
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Φίλε μου καλέ , καλέ μου φίλε !!!
Εχω μία προσωπική αποψη περί μηχανών ...
Πρώτα πρώτα πιστεύω οτι πρέπει να αγαπάς την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μηχανή ... καί να θέλεις να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου μαζί της...
Που σημαίνει οτι ξέρεις γιατί την αγόρασες ,
ξέρεις τι ζητας από αυτην
και ξέρεις τι μπορει αυτή να σου δώσει !

Ενα καλό με την BMW ειναι οτι πάντα θά βρισκεις οτι θέλεις απο ανταλακτικά , λίγο τσιμπιμένα μεν αλλά παντα υπάρχουν , κατι από γνωστούς κατι το διαδίκτυο βρισκεις οτι θές ... Ενα το κρατούμενο ......
Ελπίζω να μην εισαι τόσο αφελής και να πιστεύεις οτι οι συγκεκριμένες μάρκες δεν παρουσιάζουν βλάβες .... ΧΑ !!
Τότενες θα πιστεύεις οτι και ο ΕΛΒΙΣ ΠΡΙΣΛΕΥ ακόμα ζεί ....καπου στο ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ !!!!!

Το ..ΔΕΝ βγάζουν βλάβες απλά .....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ....
Ολες βγάζουν βλάβες ,
ολες ΘΑ βγάζουν βλαβες
και ολοι εμείς ΘΑ φτιάχνουμε αυτές τις βλάβες ....
Ναί θα μου πεις αλλά μια καινούργια .......
Ακριβώς...... μία καινούργια !
Που σημαίνει οτι η μηχανική καταπόνηση ,
η θερμική καταπόνηση ,
ο κύκλος ζωής ενός ανταλακτικού εχουν καποιο οριο .
Στην καινούργια ο κύκλος ζωής μόλις αρχισε ...
Στην παλαιότερη ο κύκλος αυτός συνεχίζεται .....
Νά εισαι σίγουρος πώς ο κυκλος αυτός ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μεγαλύτερος από τον κύκλο ζωής τον δικό σου και τον δικό μου μαζί !!!
Αυτό που χρειαζεσαι ειναι να εχεις γνώσεις επάνω στην ΔΙΚΗ ΣΟΥ μηχανή .
Που σημαίνει οτι την αποκτάς οταν ασχοληθείς λίγο μαζί της στα βασικά πράγματα .
Υπάρχει ενας σύμμαχος εδώ .. Το διαδύκτιο !!!!! Βρισκεις τα πάντα οποτε τα θέλεις !!!!
Οταν ενεργείς ετσι φτάνεις σε ενα σημείο όπου έχεις μία μηχανή μετα από χρόνια οπου οταν την βλέπουν αλλοι τους τρέχουν τα σάλια και ευχονται να φτάσουν ολοι καποτε εκεί ........
Ελπίζω επίσης να μήν νομίζεις οτι γιά να κάνεις τον γύρο του κόσμου (στό ευχομαι !!) χρειάζεσαι το σούπερ ντούπερ μοντέλο !!!
Κανε μια γύρα στα σάιτ ολου του κόσμου και θα δείς τι ανοάω !!!!
Κράτησε την μηχανή σου , φρόντισε να την χαρείς και κάποτε να την δώσεις στα παιδιά σου , αφου σε παρακαλέσουν γονυπετής !!!
Αν και εγώ τους ειπα οτι οταν θα..... ¨ανέβω στο ρετιρέ...¨ να σκάψουν εναν μεγάλο λάκο και να με ριξουν μέσα ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ !!!!!! γιά να μην φύγουν απο μένα ΠΟΤΕ !!!!!!!
Ειπον και ελαλησα !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-04-2011, 21:26
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Όριο Ζωής Ενός Κινητήρα.

Καλησπέρα φίλε μου δεν γνωρίζω προσωπικά για το όριο ζωής του boxer που έχεις στην κατοχή σου. Για τα Honda που είχα και έχω δεν υπάρχει όριο ζωής ……Δίνει το 1,000,000 km………
Καλή Ανάσταση να έχεις.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ονειρο Ζωής Για τους Αντρες.... Gazi Χιούμορ 24 06-01-2011 13:07
Βιολογική ηλικία και Προσδόκιμο Ζωής Xanthi Υγεία 21 15-11-2010 20:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!