GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-12-2012, 15:18
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του «Ελεύθερου Τύπου», δρομολογείται απόφαση που περνά αύριο από το συμβούλιό του υπερταμείου, σύμφωνα με την οποία θα γίνονται στο εξής μόνο ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς! Αυτό σημαίνει ότι καταλύεται η συλλογικότητα στις αποφάσεις των φαρμακοποιών και χάνουν τον άσο που έκρυβαν στο… μανίκι της διαπραγμάτευσής τους με την Πολιτεία, καθώς ο καθένας θα έχει τη δυνατότητα προσωπικής σχέσης με το Ταμείο.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες του « η νέα διοίκηση του Ταμείου όπως και η ηγεσία του υπουργείου Υγείας, η οποία εποπτεύει τον Οργανισμό, έχουν πάρει απόφαση να αξιοποιήσουν στο έπακρο τις δυνατότητες που τους παρέχει ο νέος Κανονισμός Παροχών Υγείας, μεταξύ των οποίων βρίσκεται και η δυνατότητα υπογραφής των ατομικών συμβάσεων. Τέτοια δυνατότητα είχε στο παρελθόν μόνο το ΙΚΑ, αλλά με τη συλλογική σύμβαση που υπογράφηκε επί υπουργίας Α. Λοβέρδου, για τον ΕΟΠΥΥ, αυτό καταλύθηκε και όλοι οι φαρμακοποιοί, ακόμα κι αυτοί που δεν θέλουν να απεργήσουν, δεσμεύονται από τις αποφάσεις του συλλόγου τους. Η σύμβαση που θα αναρτηθεί και θα είναι στη διάθεση όποιου φαρμακοποιού το επιθυμεί, θα είναι μια «σύμβαση προσχώρησης» την οποία θα μπορεί να υπογράψει ο κάθε φαρμακοποιός ξεχωριστά στα κατά τόπους καταστήματα του Οργανισμού. Θα αμείβεται δε ατομικά, σε προσωπικό του λογαριασμό, ενώ μέχρι τώρα τα χρήματα πηγαίνουν στους κατά τόπους συλλόγους και εκείνοι τα μοιράζουν.

Από τη διοίκηση του Οργανισμού δηλώνουν ότι «με δεδομένο πως για τέταρτη φορά μέσα στο 2012 ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος διέκοψε την επί πιστώσει χορήγηση φαρμάκων στους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ, ισχυριζόμενος ότι ο Οργανισμός είναι ασυνεπής στην εκπλήρωση των υποχρεώσεων, παρά την προνομιακή μεταχείριση των φαρμακοποιών σε σχέση με άλλους παρόχους υγείας, ο ΕΟΠΥΥ έχει την υποχρέωση και ευθύνη να προστατεύσει τα 9 εκατ. ασφαλισμένους του».


Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς | ANTINEWS


Ας σχολιάσουν οι συμφορουμίτες φαρμακοποιοί. Εχοντας φίλους γιατρούς που το κράτος τους χρωστάει χρόνια τώρα, οι φαρμακοποιοί είναι γενικά από τους ευνοημένους του συστήματος. Για να δούμε τι θα γίνει. Γεγονός είναι ότι την πληρώνει ο κόσμος. Λίγο με ενδιαφέρει όμως τι θα γίνει, εγώ ξέρω ότι δεν παίρνω φάρμακα λόγω της κόντρας.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-12-2012, 16:07
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Το θεμα ειναι πολυ πολύπλοκο...
Σε τρια πράγματα θα σταθώ και δεν πρόκειται να μπω σε συζήτηση...
Πρώτον,τα ταμεία μας χρωστούν τεράστια ποσά ακομη κι απ το 2010 και 2011 και αναλογιζομενοι το μικρό ποσοστό κέρδος και το μεγάλο τζίρο,καθωσ και τα μεγαλα επιτοκια δανεισμου εχουμε σηκώσει ένα τεράστιο βάρος,καλύπτοντας το μεγαλύτερο μέρος της φαρμακευτικής δαπάνης...
Εχουμε εξαντληθεί οικονομικά και ψυχολογικά...
Δεύτερον,με τους γιατρούς υπάρχει η τεράστια διάφορα οτι σε αυτούς χρωστούνται χρήματα για παροχή υπηρεσιών...
Σε εμάς απο διακίνηση φαρμάκων...
Πράγμα που σημαίνει οτι εμείς έχουμε το Παλουκι της τεράστιας και δυσβάσταχτης ζημιάς,δηλ οχι μόνο δε βγάζουμε κέρδος αλλα μπαίνουμε μέσα μέχρι τα μπουνια...
Τρίτον,Γιάννη μου...,εσένα σε νοιάζει να παίρνεις τα φάρμακα και οχι οι κόντρες...
Σύμφωνοι!
Σκέψου όμως οτι για να πάρεις τα φάρμακα σου πρέπει κάποιος να πληρώσει!
Εσύ η το ταμείο σου...
Οπότε αν δεν πληρώσει το ταμείο σου,πρέπει να πληρώσεις εσύ...
Η μήπως θα θέλες να πληρώνω εγω για τα φάρμακα σου;!;
Ετσι δεν ειναι;
Και τι σε κάνει να πιστεύεις οτι με ατομικές συμβάσεις,τα ταμεία θα πληρώνουν;!;
Ιδιος σε θα ειναι ο όγκος των ασφαλισμένων και των αναγκών τους;!;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-12-2012, 16:23
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Κώστα εγώ έχω πληρώσει το ταμείο μου κι απαιτώ από το φαρμακοποιό να μου δίνει τα φάρμακα για τα οποία έχω ήδη πληρώσει, τόσο απλά!
Βρείτε μία λύση επιτέλους.
Για να μην παρεξηγηθώ, τα φαρμακεία έχουν καταντήσει μπουτίκ. Πόσο κεφάλαιο είναι "κλεισμένο" σε σαμπό, καλλυντικά κι ότι άλλο δεν έχει σχέση με φάρμακο; Θα μου πεις επιχείρησή σου είναι κι επενδύεις όπως θέλεις τα χρήματά σου! Καμία διαφωνία σε αυτό, αλλά τώρα σου λείπει το ρευστό, κι αυτό το αντιλαμβάνομαι, αλλά την κόντρα σου με το ######### να την πληρώσω εγώ;!

Θα ξεφύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά υπάρχει πρόβλημα πολυφαρμακείας στη χώρα....οι φαρμακοποιοί φταίνε; όχι άμεσα, αλλά σαν μέρος του συστήματος ναι! θα έπρεπε η συνταγή ενός φαρμάκου να συνοδεύεται από τη διάγνωση κι ο φαρμακοποιός να έχει εικόνα του τι έχει χορηγηθεί στον εν λόγω ασθενή κι ονλάιν να διασταυρώνει....αλλά τι λέω τώρα.....

Στα του θέματος.

Η ατομική σύμβαση είναι επικίνδυνη για το φαρμακοποιό, μπορεί να μην πληρωθεί και δε θα έχει από πίσω του τη δύναμη ενός ολόκληρου κλάδου. Αλλά ρε φίλε φαρμακοποιέ, κανείς δεν είναι εξασφαλισμένος! Η επιχειρηση έχει ρίσκο. Φίλε Κώστα εσύ τα έγραψες σε άλλο νήμα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις μόνο κέρδη, κάποια στιγμή έρχονται και ζημιές. Και θα μου πεις, εγώ έχω δώσει το φάρμακο και θέλω να πληρωθώ. Κι εγώ θα σου πω, κι εγώ έχω κάνει θεραπείες, που έχω πληρώσει για υλικά,τεχνίτη, εξοδα λειτουργίας και μένω φεσωμένος. Αδικο δεν είναι; Και πρόσεξε! Δεν χαίρομαι αν ψοφήσει η κατσίκα σου. Λέω όμως ότι προνόμια της εποχής των παχιών αγελάδων, τέρμα, φυσικά όχι για όλους, αλλά για τους περισσότερους.

Και κάτι τελευταίο. Να ανοίξουν όλα τα επαγγέλματα κι όποιος έχει κότσια κι άντερα και ποιότητα θα αντέξει σε βάθος χρόνους

Last edited by ortho; 04-12-2012 at 16:24.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-12-2012, 16:41
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα εγώ έχω πληρώσει το ταμείο μου κι απαιτώ από το φαρμακοποιό να μου δίνει τα φάρμακα για τα οποία έχω ήδη πληρώσει, τόσο απλά!
Βρείτε μία λύση επιτέλους.
Για να μην παρεξηγηθώ, τα φαρμακεία έχουν καταντήσει μπουτίκ. Πόσο κεφάλαιο είναι "κλεισμένο" σε σαμπό, καλλυντικά κι ότι άλλο δεν έχει σχέση με φάρμακο; Θα μου πεις επιχείρησή σου είναι κι επενδύεις όπως θέλεις τα χρήματά σου! Καμία διαφωνία σε αυτό, αλλά τώρα σου λείπει το ρευστό, κι αυτό το αντιλαμβάνομαι, αλλά την κόντρα σου με το ######### να την πληρώσω εγώ;!

Θα ξεφύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά υπάρχει πρόβλημα πολυφαρμακείας στη χώρα....οι φαρμακοποιοί φταίνε; όχι άμεσα, αλλά σαν μέρος του συστήματος ναι! θα έπρεπε η συνταγή ενός φαρμάκου να συνοδεύεται από τη διάγνωση κι ο φαρμακοποιός να έχει εικόνα του τι έχει χορηγηθεί στον εν λόγω ασθενή κι ονλάιν να διασταυρώνει....αλλά τι λέω τώρα.....

Στα του θέματος.

Η ατομική σύμβαση είναι επικίνδυνη για το φαρμακοποιό, μπορεί να μην πληρωθεί και δε θα έχει από πίσω του τη δύναμη ενός ολόκληρου κλάδου. Αλλά ρε φίλε φαρμακοποιέ, κανείς δεν είναι εξασφαλισμένος! Η επιχειρηση έχει ρίσκο. Φίλε Κώστα εσύ τα έγραψες σε άλλο νήμα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις μόνο κέρδη, κάποια στιγμή έρχονται και ζημιές. Και θα μου πεις, εγώ έχω δώσει το φάρμακο και θέλω να πληρωθώ. Κι εγώ θα σου πω, κι εγώ έχω κάνει θεραπείες, που έχω πληρώσει για υλικά,τεχνίτη, εξοδα λειτουργίας και μένω φεσωμένος. Αδικο δεν είναι; Και πρόσεξε! Δεν χαίρομαι αν ψοφήσει η κατσίκα σου. Λέω όμως ότι προνόμια της εποχής των παχιών αγελάδων, τέρμα, φυσικά όχι για όλους, αλλά για τους περισσότερους.

Και κάτι τελευταίο. Να ανοίξουν όλα τα επαγγέλματα κι όποιος έχει κότσια κι άντερα και ποιότητα θα αντέξει σε βάθος χρόνους

Ο φαρμακοποιος δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει τιποτα .Το αν πληρωνεις το ταμειο σου καποια χρονια αυτο ειναι αλλο θεμα.Να ζυτησεις απο την πολιτεια τα φαρμακα σου που δεν πληρωνει τους φαρμακοποιους τοσο καιρο.Ο εοπυ οταν φτιαχτηκε ειχε τον σκοπο του που φενετε τωρα.
Οσο για τα λεφτα που εχεις φεσψθει εσυ Γιαννη τα μεγεθη δεν ειναι τα ιδια.
Ξερω τοσα χρονια που δουλευω με τα φαρμακεια τα πραγματα λιγο καλυτερα.
Ουτε πληρωνεις τοσο εφορεια οσο ενα μεσο φαρμακειο,οποτε αστο καλυτερα.
Εχουν βαλει τον κοσμο να φωναζει στα φαρμακεια για να βγαλουν την ουρα τους απ εξω.
Το θεμα ειναι μεγαλο και θα μπορουμε να γραφουμε με τις ωρες.
Ο Κωστα τα ειπε σωστα!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-12-2012, 17:49
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Επειδη εσύ πληρωνες το κράτος και το ταμείο σου προκειμένου να έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη,τωρα απαιτείς απ τον φαρμακοποιο να σου χαρίζει τα φάρμακα;
Πλάκα με κανεις;

Το φαρμακείο φίλε δεν ειναι μαγαζί με ρούχα...
Σε κανένα μέρος του κόσμου δεν αντιμετωπίζεται ως εμπορικό κατάστημα!
Εχει να κάνει με το φάρμακο το οποίο ειναι κοινωνικο αγαθό και προστατεύεται απο νομούς και διατάξεις προκειμένου να διασφαλίζεται η ποιότητα των παροχών στους πολίτες!(βλέπε σταθερή τιμή,πληθυσμιακά κτλ)
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-12-2012, 17:53
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη εσύ πληρωνες το κράτος και το ταμείο σου προκειμένου να έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη,τωρα απαιτείς απ τον φαρμακοποιο να σου χαρίζει τα φάρμακα;
Πλάκα με κανεις;

Το φαρμακείο φίλε δεν ειναι μαγαζί με ρούχα...
Σε κανένα μέρος του κόσμου δεν αντιμετωπίζεται ως εμπορικό κατάστημα!
Εχει να κάνει με το φάρμακο το οποίο ειναι κοινωνικο αγαθό και προστατεύεται απο νομούς και διατάξεις προκειμένου να διασφαλίζεται η ποιότητα των παροχών στους πολίτες!(βλέπε σταθερή τιμή,πληθυσμιακά κτλ)

Ετσι το εχουν περασει στον κοσμο Κωστα...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-12-2012, 17:55
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι το εχουν περασει στον κοσμο Κωστα...
Εγω νομίζω φίλε οτι πλέον ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο...
Το βλέπω καθημερινά οτι πλέον εχει καταλάβει τι παίζεται...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-12-2012, 17:59
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω νομίζω φίλε οτι πλέον ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο...
Το βλέπω καθημερινά οτι πλέον εχει καταλάβει τι παίζεται...

Θυμασε ομως τι γινοταν και τι μπινελιοκια ακουγατε οικογενειακος...
Τωρα εχουν ηραμησει λιγο αλλα και παλι βλεπω καθημερινα πολλα μεσα στα φαρμακεια!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-12-2012, 17:59
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Και κατι ακομη!
Γιάννη πρέπει να καταλάβεις οτι όσο το βλέπεις ως κόντρα κράτους-φαρμακοποιων,δε θα μπορέσεις να θέσεις το θεμα στην πραγματική του διάσταση!
Η κόντρα θα πρέπε να ειναι κράτους-πολιτών...
Εσυ πληρωνες τόσα χρόνια ατο ταμείο σου,κάποιοι τα έφαγαν και τωρα δεν έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-12-2012, 18:01
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Προς ατομικές συμβάσεις με τους φαρμακοποιούς

Καλά τώρα τους έπιασαν οι κάψες και τα "κοινωνικά αγαθά", τόσα χρόνια τρώγανε με χρυσές κουτάλες με τους μολυβδοσπρώκτες γιατρούς και τις φαρμακευτικές εταιρείες και τώρα το παίζουνε παρθένες. Τα ταμεία πληρώνανε αβέρτα φάρμακα που θάβονταν στα πηγάδια του Λαυρίου, μην τα ξεχνάμε τα γεγονότα. Το κύκλωμα είναι πολύ βρώμικο και έχει πολλά λεφτά που τώρα καλώς/κακώς τα χάνουνε. Ας προχωρήσουν εν τέλει στις ατομικές συμβάσεις να δούμε τι θα γίνει, αλλά χωρίς εκβιασμούς τραμπουκισμούς και λοιπές αγαθές ενέργειες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!