GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-02-2013, 12:21
dimitrisr850gs Ο/Η dimitrisr850gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW R850GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Αφού σας καλημερίσω όλους,θα πω τον πόνο μου κι εγώ.
Προχθές στην προσπάθεια να σηκώσω την μπουμπούκα στο διπλό σταντ,άκουσα ένα κρακ,και κατάλαβα πως κάτι κακό είχε γίνει....το κακό τελικά δεν ήταν κάποια βίδα,αλλα η προέκταση του σταντ που μας βοηθάει να το πατήσουμε και να την σηκώσουμε η οποία κόπηκε σύριζα....
Έχω ήδη βρει μεταχειρισμένο από ebay 35 euro,και Ελλάδα με 70 ευρώ....ασχολίαστο.......αν και μάλλον θα προσπαθήσω να το κολλήσω και με ενισχύσεις και όσο κρατήσει.....
Στο κρίσιμο ερώτημα τώρα....πως βγαίνει??????????????????
Κοιτώντας το repair manual η βοήθεια είναι απο μικρή εώς μηδενική.Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο ποτέ???έχω ήδη βγάλει τις 2 άλεν βίδες που κρατάνε το σταντ πάνω στη βάση του,και από μέσα δείχνει να έχει κι άλλες.....
Πάνω που είχα μαζέψει και λίγα λεφτά για να επισκευάσω την πίσω ανάρτηση......γκαντεμιά.......
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-02-2013, 12:25
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Αυτά τα 2 που βλέπεις έχω την εντύπωση ότι είναι κόντες από την μέσα μεριά οπότε απλά τα σκουντάς και βγαίνουν!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-02-2013, 13:09
dimitrisr850gs Ο/Η dimitrisr850gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW R850GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Ευτυχώς τέλος καλό,όλα καλά....σχετικά εύκολο τελικά....αφού βγάλεις τις 2 εμφανείς αλεν βίδες,ξεβιδώνει με άλεν την δεξιά εσωτερική από τον άξονα της,μετά από πολύ κόπο θα φτάσει σε ένα σημείο όπου μπορείς να την τραβήξεις απλά και μετά σπρώχνεις τον εσωτερικό άξονα μαζί με την αριστερή αντίστοιχη προς τα αριστερά μέσω την δεξιάς τρύπας....Βουαλά....το κεντρικό σταντ στα χέρια μας για τα περαιτέρω....οπότε τώρα το ερώτημα είναι....επισκευή με ηλεκτροκόλληση και ενισχύσεις ή μεταχειρισμένο?????
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-02-2013, 13:30
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Δε γίνεται με ηλεκτροκόλληση, χρησιμοποιούν κάποιο άλλο είδος κόλλησης που τώρα μου διαφεύγει πως τη λένε. Σε όποιο φαναρτζίδικο και να πας ξέρουν.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-02-2013, 13:39
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

σιγουρα θα το κολουσα ...αν το προβλημα ηταν μονο το σπασιμο της προεκτασης! ...ακομα και 35 ευρω να το βρισκεις στο ebay ...αφου μπορεις να φτιαξεις το δικο σου , γιατι ο κοπος!


..απο κει και περα ....θελω να σε δω οταν το ξαναβαλεις πανω πως θα τεντωσεις τα 2 ελατηρια της επαναφορας ! χεχε! ...εγω εφαγα τα νιατα μου μεχρι να τα καταφερω!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-02-2013, 13:51
dimitrisr850gs Ο/Η dimitrisr850gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW R850GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων

..απο κει και περα ....θελω να σε δω οταν το ξαναβαλεις πανω πως θα τεντωσεις τα 2 ελατηρια της επαναφορας ! χεχε! ...εγω εφαγα τα νιατα μου μεχρι να τα καταφερω!
ωχ...........να και κάτι που δεν το σκέφτηκα πριν......ίσως με ένα κατσαβίδι ως μοχλό;;;;;;;με κόντρα σε ένα σταθερό σημείο της μηχανής.....λέω εγώ τώρα επιστημονικές χαζομάρες....προβλέπω πολλά καντήλια.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-02-2013, 13:57
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

ΠΟΤΕ μην κάνεις κόλληση πάνω στην μηχανή...καλά έκανες και έβγαλες το σταντ..Η κόλληση που είναι και η ποιο σίγουρη γιαυτες τις περιπτώσεις λέγεται ARGON με συρματακι που βγαίνει απο μέσα ΑΛΛΑ και η ποιο επικίνδυνη να σου κάνει ζημιά στον εγκέφαλο και στα ηλεκτρονικά σημεία.....



ΤΩΡΑ πως θα βάλεις τα ελατήρια????????ΑΠΛΟ

Παίρνεις ένα κατσαβίδι ίσιο σαν αυτό







πρόσεξε το τελείωμα του να είναι χωρίς εξογκώματα σαν αυτό








και με την βοήθεια του μοχλού μπαίνει πολύ χαλαρά...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-02-2013, 13:59
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisr850gs Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ...........να και κάτι που δεν το σκέφτηκα πριν......ίσως με ένα κατσαβίδι ως μοχλό;;;;;;;με κόντρα σε ένα σταθερό σημείο της μηχανής.....λέω εγώ τώρα επιστημονικές χαζομάρες....προβλέπω πολλά καντήλια.....
με προλαβες πριν τελειώσω το γραψιμο


δες μονο τα κατσαβιδια που σου γραφω ...αν παρεις σαν το πρασσινο θα παιδεύεσαι για ωρες δεν θα γλιστράει το ελατηριο στο τελείωμα του κατσαβιδιού για να κουμπώσει στο σιδεράκι ...

Last edited by jtnakos; 15-02-2013 at 14:01.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-02-2013, 14:18
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Κεντρικό σταντ,πως βγαίνει!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΩΡΑ πως θα βάλεις τα ελατήρια????????ΑΠΛΟ

Παίρνεις ένα κατσαβίδι ίσιο σαν αυτό

[CENTER]

χεχε!!...αν εχεις τεντωσει και τα 2 ελατηρια απ το 1200αρι ...με ενα κατσαβιδι αδελφε ...εισαι Θεος!!!

...εγω παντως καποτε μου ειχε σπασει η κεντρικη η βιδα του κεντρικου σταντ και για να τα περασω .....εφαγα τα χερια μου !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-02-2013, 17:42
Eoutas Ο/Η Eoutas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Edessa
Μoto: R1200 GS Adv.
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Επειδή έχω φαει και εγω τα χέρια μου για να τεντωσω ελατηρια, πρωτα με τα χερια και ισιο κατσαβιδι, ύστερα πατεντα με κατσαβιδι που εχει μπροστα κολλημενη ροδελα και στο πλαι η ροδελα ειναι τροχισμενη για να ξεσκαλωσει το ελατηρια οτι κουμποθει ,κατέληξα ότι ο πιο εύκολος είναι:
Περνάς στην άκρη του ελατηριου ένα ανθεκτικό αλλα λεπτό σκοινί και δίνεις τις δυο άκρες σε έναν λέβιε η κατσαβιδι για να εχεισ λαβη και να μπορείς να τραβάσ. Αφού περάσεις το ελατηριο απλά κόβεις το σκοινί και το αφαιρεις. Δοκιμας
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!