GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-08-2013, 14:05
George Papadopoulos Ο/Η George Papadopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Έχω εγκαταστήσει τα προβολάκια της GIVI σε μοντέλο r1200gs του 2006. Αυτά διαθέτουν δικό τους αδιάβροχο διακόπτη και όλη την υπόλοιπη καλωδίωση (ρελαδάκι, ασφάλεια κ.λ.π) ώστε να συνδέονται στην μπαταρία. Το μεγάλο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι κλείνεις την μηχανή και ξεχνάς τα προβολάκια ανοικτά. Πως λύνεται αυτό το πρόβλημα? Αν κάποιος γνωρίζει πως μπορεί να γίνει η σύνδεση, ίσως μέσω του κεντρικού διακόπτη?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-08-2013, 14:09
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

πρέπει να πάρεις ρεύμα από καλώδιο που δίνει ρεύμα στο φανάρι...κλείνεις κεντρικό διακόπτη και κλείνουν όλα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-08-2013, 14:09
dskazas Ο/Η dskazas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: G 650 GS
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Έχω εγκαταστήσει με τον ίδιο τρόπο και γω τα προβολάκια σε g 650. Αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες είχε και σχεδιάγραμμα για σύνδεση από την μίζα. Εγώ δεν το επιχείρησα μιας και δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-08-2013, 14:12
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

εγω εχω βαλει προβολακια παλιοτερα ..και εχω λυσει το προβλημα βαζοντας ενδιαμεσα ρελεδακι και autoswitch ..παίρνοντας σημα απ το φωτα σινιάλου!


αν σε βοηθησει φιλε ...τσεκαρε λιγο μια περιγραφη εδω!

............

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 02-08-2013 at 14:24.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-08-2013, 14:22
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

εννοειτε παλι με εξωτερικη τροφοδοσια ...εκτος canbus....δηλαδη μια γραμμη μονο για τα προβολακια κατευεθειαν απ τη μπαταρια! Το να τραβηξεις κατευθειαν ρευμα απο καποια καταναλωση δεν ξερω ακριβως αλλα ενδέχεται να χεις προβλημα με τις μετρησεις των καταναλωσεων που θα μεταφερει το canbus στον εγκεφαλο!

ενδεχεται γραφω ...δεν ειμαι σιγουρος!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-08-2013, 14:24
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από George Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω εγκαταστήσει τα προβολάκια της GIVI σε μοντέλο r1200gs του 2006. Αυτά διαθέτουν δικό τους αδιάβροχο διακόπτη και όλη την υπόλοιπη καλωδίωση (ρελαδάκι, ασφάλεια κ.λ.π) ώστε να συνδέονται στην μπαταρία. Το μεγάλο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι κλείνεις την μηχανή και ξεχνάς τα προβολάκια ανοικτά. Πως λύνεται αυτό το πρόβλημα? Αν κάποιος γνωρίζει πως μπορεί να γίνει η σύνδεση, ίσως μέσω του κεντρικού διακόπτη?
Θα αγορασεις ενα ρελέ.
Αυτο τυπικα εχει μια επαφη με 3 ακροδεκτες και ενα πηνιο με 2.

Θα συνδεσεις το - των προβολεων απευθειας στο σασι (ή στο - της μπαταριας).

Θα συνδεσεις το - της μπαταριας στον ενα ακροδεκτη του πηνιου.

Απο το + της μπαταριας θα συνδεσεις τον μεσαιο απο τους 3 ακροδεκτες της επαφης του ρελε.

Απο τον ακροδεκτη της επαφης του ρελε, που ΔΕΝ ειναι ενωμενος με τον παραπανω μεσαιο οταν το πηνιο δεν εχει ρευμα, θα συνδεσεις το + των προβολεων.

Απο καποιο σημειο της μηχανης που εχει + οταν ανοιγεις τον διακοπτη (οπως για παραδειγμα το πισω φως) θα "κλεψεις" με ενα καλωδιο το + και αυτο το καλωδιο θα παει στη μια επαφη του διακοπτη των προβολεων.

Απο την αλλη επαφη του διακοπτη θα παει ενα καλωδιο στην ελευθερη επαφη του πηνιου του ρελε. (την δευτερη τη συνδεσαμε στο-).

Αν υλοποιησεις τα παραπανω, μονο οταν ο διακοπτης της μοτοσυκλετας ΚΑΙ ο διακοπτης των προβολεων ειναι ανοικτοι θα αναβουν. Ειτε σβησεις τη μηχανη, είτε τον διακοπτη των προβολεων, αυτοι θα σβησουν.

Στη παραπανω υλοποιηση ο διακοπτης των προβολεων μπορει να ειναι πολυ χαμηλης ισχυος και διαστασεων μια και απο μεσα του περναει μονο ενα μικρο ρευμα για το πηνιο του ρελε.

Το κυριως ρευμα για τα προβολακια περναει μεσα απο την επαφη του ρελε που πρεπει να εχει πηνιο 12 βολτ και να μπορει να αντεξει η επαφη του περισσοτερα αμπερ απο τα βατ των προβολεων / 12 βολτ.

Για παραδειγμα, αν οι προβολεις ειναι 100 βαττ χρειαζεσε ενα ρελε περισσοτερο απο 100/12 αμπερ.

Last edited by Gemat; 02-08-2013 at 14:26.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-08-2013, 14:58
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Έτσι ακριβώς.

Να προσθέσω και μια ασφαλιοθήκη μεταξύ μπαταρίας - ρελέ για περισσότερη ασφάλεια. Αν και το ρελε από μόνο του κάνει δουλειά.

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-08-2013, 17:39
Achilleas1956 Ο/Η Achilleas1956 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: BMW R 1200 GS 2007
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Το πιο απλό είναι να πάρεις επιστροφή (γείωση) από κάπου που ενεργοποιείται με τον διακόπτη ( εγώ πήρα από τον ρευματολήπτη κάτω από την σέλα) και να συνδέσεις τον διακόπτη που θα ανάβεις τους προβολείς έτσι όταν κλείσεις τον κεντρικό διακόπτη θα κλείνουν και οι προβολείς
Ελπίζω να βοήθησα

ΥΓ Είναι ότι σου περιγράφει ο Gemat πιο πάνω

Last edited by Achilleas1956; 02-08-2013 at 17:41.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 07-08-2013, 13:22
George Papadopoulos Ο/Η George Papadopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και τις πολύ ωραίες και τεκμηριωμένες λύσεις. Από δω και πέρα είναι θέμα επιλογής. Πάντως η τροφοδοσία πιστέυω ότι πρέπει να είναι απευθείας από την μπαταρία και μόνο η εντολή του διακόπτη να περνά από κάποια άλλη επαφή.

Last edited by George Papadopoulos; 07-08-2013 at 13:31.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 07-08-2013, 13:59
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Προβολάκια-ηλεκτρολογική σύνδεση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από George Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και τις πολύ ωραίες και τεκμηριωμένες λύσεις. Από δω και πέρα είναι θέμα επιλογής. Πάντως η τροφοδοσία πιστέυω ότι πρέπει να είναι απευθείας από την μπαταρία και μόνο η εντολή του διακόπτη να περνά από κάποια άλλη επαφή.
Αυτο εχω γραψει παραπανω. Το ρευμα παει απο τη μπαταρια στα προβολακια και το κυκλωμα ενεργοποιειται οταν ο κεντρικος διακοπτης ΚΑΙ ο διακοπτης των προβολεων ειναι "ΟΝ" .....

Last edited by Gemat; 07-08-2013 at 14:01.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!