GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-04-2011, 22:58
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Διαρροή λαδιού απο το τεντωτήρα

Εδώ και κάμποσες εβδομάδες,έχω διαρροή λαδιού.Νόμιζα οτι είναι απο τη κάτω τάπα αλλαγής και θα άλλαζα τη τσιμούχα όταν αλλάξω λάδια.Αλλά σήμερα,είδα οτι η διαρροή είναι απο τον αριστερό τεντωτήρα της καδένας που είχα αλλάξει πρόσφατα.Το χάλκινο O-RING καινούργιο επίσης.Και θέλω να ρωτήσω το εξής.Να το σφίξω με ροπόκλειδο,και άν ναι,με πόση δύναμη?Δεν θυμάμαι αν τότε είχα χρησιμοποιήσει ροπόκλειδο ή όχι.Μάλλον όχι αλλά δεν είμαι σι΄γουρος.Θα διορθωθεί η διαρροή,;η πρέπει να αλλάξω και το oring?
Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-04-2011, 10:01
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Διαρροή λαδιού απο το τεντωτήρα



Δεν νομίζω να τον στραβοβίδωσες ??



Αν όχι τότε πρέπει να τον βγάλεις πάλι και να βάλεις καινούργιο O-ring (πίκρα) .

Δεν θυμάμαι και εγώ πόσο τον σφίγγουμε με το ροπόκλειδο αυτή τη στιγμή δεν έχω το Manual κοντά μου για να το κοιτάξω σίγουρα όμως την αλλαγή δεν την γλιτώνεις (στό O-ring).



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-04-2011, 10:31
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Διαρροή λαδιού απο το τεντωτήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και κάμποσες εβδομάδες,έχω διαρροή λαδιού.Νόμιζα οτι είναι απο τη κάτω τάπα αλλαγής και θα άλλαζα τη τσιμούχα όταν αλλάξω λάδια.Αλλά σήμερα,είδα οτι η διαρροή είναι απο τον αριστερό τεντωτήρα της καδένας που είχα αλλάξει πρόσφατα.Το χάλκινο O-RING καινούργιο επίσης.Και θέλω να ρωτήσω το εξής.Να το σφίξω με ροπόκλειδο,και άν ναι,με πόση δύναμη?Δεν θυμάμαι αν τότε είχα χρησιμοποιήσει ροπόκλειδο ή όχι.Μάλλον όχι αλλά δεν είμαι σι΄γουρος.Θα διορθωθεί η διαρροή,;η πρέπει να αλλάξω και το oring?
Ευχαριστώ
Παρε ενα τηλεφωνακι τον Boxer
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-04-2011, 22:12
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Διαρροή λαδιού απο το τεντωτήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν νομίζω να τον στραβοβίδωσες ??



Αν όχι τότε πρέπει να τον βγάλεις πάλι και να βάλεις καινούργιο O-ring (πίκρα) .

Δεν θυμάμαι και εγώ πόσο τον σφίγγουμε με το ροπόκλειδο αυτή τη στιγμή δεν έχω το Manual κοντά μου για να το κοιτάξω σίγουρα όμως την αλλαγή δεν την γλιτώνεις (στό O-ring).



Δεν νομίζω γιατί τον έχω βάλει κάμποσο καιρό και χάνει 2-3- βδομάδες.Θα δω.Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-04-2011, 15:14
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Διαρροή λαδιού απο το τεντωτήρα

Να στραβοβίδωσε είναι λίγο δύσκολο γιατί θα ήθελε πολύ ζόρι! Άλλαξε την μπακιροροδέλα και σφύξε με δυναμόκλειδο! Πρόσεχε μόνο μην χάσεις κανένα ελατήριο η σου πέσει το ελατήριο μέσα στον κινητήρα (αν έχεις τετωντήρες παλαιού τύπου, οι νέου τύπου έχουν εμβολάκι).
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διαρροή λαδιού σε F650GS (twin) paros Τεχνικά θέματα διάφορα 18 17-02-2011 10:39
Διαρροή πληροφοριών - WikiLeaks Michael Chatzilias Επικαιρότητα 6 30-11-2010 00:37
Ίχνη λαδιού στο 650 CPretenteriS Τεχνικά θέματα διάφορα 22 12-09-2010 19:57
Διαρροή βαλβολίνης katsanakis Τεχνικά θέματα διάφορα 24 25-08-2010 01:27
Διαρροή: Είναι αυτό το επόμενο iPhone; gsmaniac Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 4 25-04-2010 18:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!