GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-11-2010, 22:49
rogue Ο/Η rogue βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή βλαβη στον αξονα μεταδοσης

καλησπερα ειμαι νεο μελος του forum και θελω να μοιραστω μαζι σας την περιπετεια που εχω μπλεξει.εχω ενα gs1150 adventure το οποιο αγορασα μεταχειριμενο με 15.000 χιλ. κ σε αψογη κατασταση πριν 4 χρονια.μεχρι τις 51.000 χιλ.το μηχανακι λειτουργουσε αψογα.απο τις 51.000 χιλ. εως σημερα,δηλαδη στις 95.000 χιλ.εχω αλλαξει 3 φορες αξονα μεταδοσης.το εξουσιοδοτημενο συνεργειο bmw παναγιωτοπουλος,στο οποιο εχουν γινει κ ολα τα προβλεπομενα service,δεν μπορουν να μου δωσουν λυση.εκτος απ'το οτι κανεναν αξονα δεν καλυψε η εγγυηση,επιμενουν πως η αιτια της βλαβης ειναι η οδηγικη μου συμπεριφορα[δηλαδη σουζες κ σπινιαρισματα,πραγματα που δεν συνηθιζω να κανω.]το επομενο βημα ηταν να στειλω mail παραπονων στην bmw hellas.παλι σε τοιχο επεσα αφου η bmw hellas μου ελεγε πως υπευθυνοι για την εγγυηση των ανταλλακτικων ειναι η bmw παναγιωτοπουλος και η bmw παναγιωτοπουλος το αντιθετο.με λιγα λογια ο ενας με στελνει στον αλλο.το μονο που μενει ειναι να στειλω επιστολη στην bmw motorad de[γερμανια]μπας κ ασχοληθουν οι γερμανοι με το προβλημα μου γιατι οι ελληνες ειναι μονο για να τα περνουν.αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει καποια αναλογη περιπτωση η οτιδηποτε που μπορει να με βοηθησει στην επιλυση του προβληματος ας γραψει η ας επικοινωνησει στο 6983507438 [κωστας]ευχαριστω.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-11-2010, 01:43
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Η φθορά είναι ακριβως η ίδια και στις 3 βλάβες και ποια είναι αυτή ακριβως ?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-11-2010, 01:50
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Μα αν είναι μεταχειρισμένο, πώς έχει εγγύηση?

Από πού το πήρες? Πού άλλαξες τις δύο προηγούμενες φορές τον άξονα? Πόσος χρόνος πέρναγε μεταξύ των βλαβών?
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-11-2010, 11:11
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Με αρεσε το 'συνηθως'δεν κανω σουζες.....Συνηθως
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-11-2010, 13:37
sharkjordan Ο/Η sharkjordan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: R 1200 GS ADV
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φθορά είναι ακριβως η ίδια και στις 3 βλάβες και ποια είναι αυτή ακριβως ?
απαντάω εκ μέρους του Κώστα γιατί έχει πρόβλημα με το laptop του. Η βλάβη είναι ακριβώς η ίδια και τις 3 φορές, κόβει το λάστιχο του άξονα που είναι για να αποροφά τους κραδασμούς, σύμφονα με τα λεγόμενα του κυρ Αντώνη.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-11-2010, 13:53
sharkjordan Ο/Η sharkjordan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: R 1200 GS ADV
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αν είναι μεταχειρισμένο, πώς έχει εγγύηση?

Από πού το πήρες? Πού άλλαξες τις δύο προηγούμενες φορές τον άξονα? Πόσος χρόνος πέρναγε μεταξύ των βλαβών?
1.ποίος σου είπε ότι δεν ισχύει η εγγύηση όταν η μεταβίβαση έχει γίνει μέσα στο διάστημα που δίνει η εταιρία? ο Κώστας στην προκείμενη περίπτωση αναφέρεται στην εγγύηση που έχουν τα ανταλλακτικά.
2. όλές οι αλλαγές έχουν γίνει στον Παναγιωτόπουλο καθώς και όλα τα service.
3.στα 51.000 ο πρώτος, περίπου στα 75.000 με 78.000 ο δεύτερος και στα 95.000 ο τρίτος.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-11-2010, 15:50
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αρεσε το 'συνηθως'δεν κανω σουζες.....Συνηθως
Εκεί στάθηκα κι εγώ...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-11-2010, 16:36
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Καταλαβαινω σαν πρωην κατοχος της ιδιας μηχανης οτι κατι αλλο τρωει τους αξονες κι οχι εσυ.
Σε συνολο 80000 κμ που εκανα εγω κανοντας πρωι μεσημερι βραδυ σουζες εντουρο παντες και οτι αλλο δεν προβλεποταν να κανει αυτο το θεριο δεν ακουστηκε ουτε κιχ απο εκει κατω..(ΚΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 110000 ΚΜ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ)
Επισης πιστευω οτι αυτο το κατι αλλο το εκαναν ανθρωπινα χερια στην πρωτη αλλαγη στα 51000 γιατι αλλιως θα αλλαζες και στα 35000 και ουτω καθε εξης.
Δες λιγο ομως και αυτον τον πινακα
ΑΞΟΝΑΣ1 51000ΚΜ
ΑΞΟΝΑΣ2 26000ΚΜ
ΑΞΟΝΑΣ3 17000ΚΜ
Πρεπει πρωτα απο ολα λοιπον να σιγουρευτεις οτι η μηχανη δεν ειχε βγαλει αξονα και στα 15000 λιγο πριν το παρεις δηλαδη και αυτος να ειναι ο λογος που πουληθηκε...
Το συνεργειο που πας ειναι νομιζω το καλυτερο αλλα σιγουρα χρειαζεσαι και δευτερη γνωμη...του GEORGE P ισως!!
Καλο ξεμπερδεμα...

Last edited by paschalis; 26-11-2010 at 16:45.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-11-2010, 17:31
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αρεσε το 'συνηθως'δεν κανω σουζες.....Συνηθως
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί στάθηκα κι εγώ...
Δεν συνηθίζω να κάνω λεέι ο φίλος, τελείως άλλο νοημα!!
Καλή τύχη φίλε..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-11-2010, 19:03
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: βλαβη στον αξονα μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από rogue Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα ειμαι νεο μελος του forum και θελω να μοιραστω μαζι σας την περιπετεια που εχω μπλεξει.εχω ενα gs1150 adventure το οποιο αγορασα μεταχειριμενο με 15.000 χιλ. κ σε αψογη κατασταση πριν 4 χρονια.μεχρι τις 51.000 χιλ.το μηχανακι λειτουργουσε αψογα.απο τις 51.000 χιλ. εως σημερα,δηλαδη στις 95.000 χιλ.εχω αλλαξει 3 φορες αξονα μεταδοσης.το εξουσιοδοτημενο συνεργειο bmw παναγιωτοπουλος,στο οποιο εχουν γινει κ ολα τα προβλεπομενα service,δεν μπορουν να μου δωσουν λυση.εκτος απ'το οτι κανεναν αξονα δεν καλυψε η εγγυηση,επιμενουν πως η αιτια της βλαβης ειναι η οδηγικη μου συμπεριφορα[δηλαδη σουζες κ σπινιαρισματα,πραγματα που δεν συνηθιζω να κανω.]το επομενο βημα ηταν να στειλω mail παραπονων στην bmw hellas.παλι σε τοιχο επεσα αφου η bmw hellas μου ελεγε πως υπευθυνοι για την εγγυηση των ανταλλακτικων ειναι η bmw παναγιωτοπουλος και η bmw παναγιωτοπουλος το αντιθετο.με λιγα λογια ο ενας με στελνει στον αλλο.το μονο που μενει ειναι να στειλω επιστολη στην bmw motorad de[γερμανια]μπας κ ασχοληθουν οι γερμανοι με το προβλημα μου γιατι οι ελληνες ειναι μονο για να τα περνουν.αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει καποια αναλογη περιπτωση η οτιδηποτε που μπορει να με βοηθησει στην επιλυση του προβληματος ας γραψει η ας επικοινωνησει στο 6983507438 [κωστας]ευχαριστω.
φίλε,συναντώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα,με τοίδιο ακριβώς μηχανάκι.Εγώ το πήρα με 40000χλμ και μου το έβγαλε στα 70000.Χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία προειδοποίηση,απλά,τη μια στιγμή δεν είχα κίνηση.
Οταν ρώτησα στο ίδθιο συνεργείο,τα ίδια πράγματα,πήρα τις ίδιες απαντήσεις,για το τρόπο οδήγησης.Και γω δεν είμαι στη πίσω ρόδα σε κάθε φανάρι,αλλά 3 σούζες το χρόνο μπορεί να τις κάνω με το θηρίο.Μετά μου είπαν για το απότομο άνοιγμα του γκαζιού και οτι πρέπει να το πηγαίνω χαλαρά.Ισως είναι σωστά αυτά,αλλά μιλάμε για μια μοτο που πριν βγεί το 1200 είχε τη πρωτοκαθεδρία στο συνδυασμό ταξίδι,ταξιδιωτικό(και μη) εντούρο,και κακομεταχείριση γενικώς.Δείτε και το Long way round.Δείτε βίντεο στο youtube που ξύνουν μπόξερ κάτω.Δείτε σχολεία εντούρο στη γερμανία,εδώ,και αλλού.Με αυτά τα μηχανάκια γίνονταν ακριβώς και δεν είμαι σίγουρος πόσα απο αυτά άλλαξαν άξονα κίνησης λόγω καμμένου φθαρμένου λάστιχου απο το άνοιγμα του γκαζιού.Τέλος πάντων,μπορεί να κάνω λάθος,να θέλει πολύ χαλαρή οδήγηση,σαν του οδηγού ταξι οι αλλαγές ταχύτητας,όπωσ μου είπε φίλος απο άλλο φόρουμ.Θα δείξει.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Χρόνια Πολλά στον Παναγιώτη, στον Μάριο, στην Μαρία κ στην Δέσποινα !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 16 23-11-2010 11:00
Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε! fguy Τεχνικά θέματα διάφορα 20 03-11-2010 17:06
Χρόνια πολλά στον Δαναό & στον Νικόλα (danaos)+(Νικολας33) !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 49 09-02-2010 11:48
Μια τρύπα στον αέρα! Δημιουργήθηκε ο πρώτος στον κόσμο ανεμιστήρας χωρίς έλικες!!!! riko46 Κόσμος 3 16-12-2009 03:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!